• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте!
Може ли някой, ако е възможно с няколко думи да ми каже как се мерят запоени ел. компоненти (кондензатори, диоди, транзистори) на дънна платка? Чел съм по темата статии, но нещо човек се обърква като се обяснява, защото има различни мнения по темата. Какво на компонента трябва да се мери (напрежение, съпротивление?). Всеки си има начин на мерене май. Надявам се, че въпросът ми не звучи много глупаво. Имам основни знания по темата, но не чак толкова специални.
Благодаря предварително!!!
hidrazin - майстор
kasidibg написа:
каже как се мерят запоени ел. компоненти
Мерят се с рулетка, линийка, шублер, педи, пръсти ...
Ако питаш как се ИЗМЕРВАТ:
Правилния отговор е - НИКАК.
Още по-правилния е - с АКЪЛ.
Демек трябва да познаваш много добре схемното решение за да знаеш кое може да се измерва без запояване и кое не.
Околните елементи оказват влияние на измерването и често показанията са ... неправилни.
С познания и опит може да се направи някакво предположение за дефектен елемент.
В други случи е сигурно но определено си иска опит и знания.
:partyman:
П. Петков - специалист
hidrazin написа:
kasidibg написа:
каже как се мерят запоени ел. компоненти
Мерят се с рулетка, линийка, шублер, педи, пръсти ...
Ако питаш как се ИЗМЕРВАТ:
Правилният отговор е - НИКАК.
Още по-правилният е - с АКЪЛ.
Демек, трябва да познаваш много добре схемното решение, за да знаеш кое може да се измерва без запояване и кое не.
Околните елементи оказват влияние на измерването и често показанията са ... неправилни.
С познания и опит може да се направи някакво предположение за дефектен елемент.
В други случаи е сигурно, но определено се иска опит и знания.
:partyman:
Човекът се нада на акъл!
Диоди и биполярни транзистори се мерят с мултиметър на обхват 2 kOhm, където тестовият ток е 1 mA.
Мери се "съпротивлението" между базата и емитера, а също "съпротивлението" между базата и колектора.
При този ток, измереното "съпротивление" е равно на напрежителния пад върху преходите. Обикновено колекторният преход има по-ниско "съпротивление" от това на базата. Измерва се също и съпротивлението между колектора и емитера, което трябва да е извън обхвата на уреда. При измерването трябва да се спазва правилната полярност на сондите - "+" на базата за n-p-n транзисторите и "-" на базата за p-n-p. При мултиметрите обикновено червената сонда е "+", а черната (GND) - "-". Съставните транзистори (Схема "Дарлингтон") имат удвоено "съпротивление" база-емитер.
Полевите транзистори с вграден и индуциран канал, а също и MOS транзисторите, се мерят също чрез омметър, като се мери проводимостта им "сорс-дрейн". Проводимостта се мери с помощта на малък по капацитет кондензатор, които предварително е зареден до 5-6 волта, и който се свързва за кратко време и при подходяща полярност между гейта и сорса. Тези с индуциран канал трябва да се отпушат, а транзисторите с вграден канал - да се запушат. Когато транзисторите не са монтирани, времето за отпушено или запушено състояние след отстраняване на кондензатора е критерий за капацитета и утечката между гейта и сорса. Електролитните кондензатори също се мерят на съпротивителен обхват, като първоначално "съпротивлението" им е ниско и постепенно се увеличава до "over range" (поради зареждането на кондензатора). При вече зареден кондензатор, размяната поляритета на сондите предизвиква презареждане на кондензатора и съответно "съпротивлението" му първоначално отново е ниско, а впоследствие се увеличава. Времето за зареждане е критерий за капацитета на кондензатора - I.t = U.C.
Точното измерване съпротивлението на резистор в разклонена ел. верига (без демонтирането му и при отсъствие на преходи) се прави по триточкова схема, тоест, измерва се съпротивлението между краищата на компонента, а също и между двата му края и трета, произволно избрана точка. Останалото е просто изчисление, подобно на свързване "триъгълник". При измерване съпротивлението на резистор без демонтирането му, обикновено се прави приблизително съпоставяне показанието на омметъра с маркировката на компонента.

"Малко, но от сърце!"
velas - специалист
А бре бай Петко, човека ти казва, че се обърква като му се обяснява сложно и, че сега е прозрял, че всеки елемент се измерва по различен начин...
Обясни му по-простичко... :)
П. Петков - специалист
velas написа:
А бре бай Петко, човекът ти казва, че се обърква като му се обяснява сложно, и че сега е прозрял, че всеки елемент се измерва по различен начин...
Обясни му по-простичко... :)
Е-е-е, от това по-просто накъде!?
Навремето, га бяхме деца, Атанас Шишков в ЦСМТ-то в пионерския дворец, (сега е семинария), те така ни обясняваше тез работи. Макар че тогиз се наблягаше най-вече на лампи.
Другият начин е този:
https://chitanka.info/text/3524/11#textstart
kolev_k - специалист
Бе той човека пита как се мерят ЗАПОЕНИ елементи.Отговора е една дума:разпояват се.Ква беше тая цяла лекция по електроника?
ben84 - специалист
А на времето имаше и серия книжки като тая http://knizhen-pazar.net/index.php?opti ... 1%82%D0%BE

Там нещата са обяснени като за петокласник. Сега само "Steam" им е в главите. Даже и момичетата не ги интересуват :weedman:
hidrazin - майстор
ben84 написа:
А на времето имаше и серия книжки като тая....
Я па тези и други ги имам в електронен вариант - някъде към 3GB. Стига на някой да му се чете....
Също така това НЕ Е ВЯРНО:
Бе той човека пита как се мерят ЗАПОЕНИ елементи.Отговора е една дума:разпояват се.Ква беше тая цяла лекция по електроника?
Отговорът е някъде по средата... Зависи от опита и знанията....
По-горе е казано почти всичко по въпроса.
Който прочете и разбере какво е написал П. Петков , няма да има други въпроси.
Е, требе си и практика...
:partyman:
velas - специалист
Мдаммм...следвайки логиката на казуса се стига до извода, че за да се измерват запоени елементи са необходими опит + знания = време + много четене + практика.
Т.е. отговорът на въпроса в първия пост е - сложно! Необходими променливи - опит + знания. След като от всички променливи не можем да влияем само на времето, преминаваме на простия начин - разпояване.
Така с малко четене и мултицет от среден клас ще има успех в задачата.
А човек с основни знания по електроника би трябвало да знае кой елемент какви особености има и как може да му се измери стойността.
:partyman:
П. Петков - специалист
kolev_k написа:
Бе, той човекът пита как се мерят ЗАПОЕНИ елементи. Отговорът е една дума: разпояват се! К,ва беше тая, цяла лекция по електроника?
Успех, при "разпояване" на резистор от... тази случайно избрана ДИС! :-D
Прикачен файл:
IMG_2311[1].JPG
IMG_2311[1].JPG (68.37 KиБ) Видяна 2290 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Как се мерят неразпоени компоненти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: