• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Детето - специалист
Здравейте, от известно време наблюдавам, че от 2670Kwp не може да отиде към инвертора повече от 1900-2000W. Като това го наблюдавам и в перфектните условия и си мисля, че някой панел се предаде. Какъв е правилният начин да проверя от 6 панела х 445W кой не работи както трябва.
Първото което ми идва на акъла е да ги премахвам един по един и да видя какво се случва.
Някой да даде някакви насоки за тест на панели в домашни условия.
ivanovbg - майстор
Изключваш един по един панелите и гледаш каква мощност показва. Без който е най голяма - той се е предал.
Детето - специалист
чет окт 19, 2023 3:09 pmivanovbg написа:
Изключваш един по един панелите и гледаш каква мощност показва. Без който е най голяма - той се е предал.
И аз така мисля да го направя, ще падне голяма разходка и включи/изключи но явно това е начина в домашни условия.
Мислех и вариант с мултицета да меря ток и да връзвам някакъв товар на всеки панел, за да избегна включи/изключи.
чет окт 19, 2023 3:41 pmДетето написа:
Назначаваш постови до инвертора, със съответният инструктаж.Ти горе манипулираш, той гледа, докато сте в двата края на отворена телефонна линия.
Не пречи да си носиш мултицета. Най малко да мериш напрежение, ако не ти се занимава да товариш.
Детето - специалист
Не знам дали без товар при проблемен панел ще е по ниско напрежението. Затова обмислям вариант да си направя нещо което да го включвам за товар и тогава да гледам през всеки панел колко ток минава.
Може да падне мерене на кабели и панели.
С изключването ще се ориентираш най точно къде да търсиш.
Възможно е да нямаш никакъв проблем.
ivanovbg - майстор
Ми то сега слънцето при перфектна ориентация е с близо 20% по слабо от лятото. И аз мисля че няма проблем, но човека да си провери щом му е мерак.
Да няма след някой месец - вече мощността ми е наполовина :-D
hidrazin - майстор
Най-лесно и сигурно е с термокамера но по подразбиране вероятно нямаш такава.
Друг, по-труден начин.
- Разкачаш всички панели
- Измерваш напрежението на празен ход на всеки - трябва да е горе-долу еднакво.
Ако имаш един или няколко панела с по-ниско (осезателно по-ниско) напрежение - проблема е в тях.
- Ако всички панели са с еднакво напрежение - даваш на късо всеки панел като му свързваш конекторите.
С DC токови клещи измерваш тока на късо на всеки панел - трябва да са горе-долу еднакви.
Ако даден панел/панели покажат значително по-нисък ток - естествено те са проблемните.
По-бързо и лесно НЯМА! (освен термокамерата)
При лесен достъп до 6-те панела отнема не по-вече време, отколкото за една цигара...
:partyman:
brum - майстор
И аз бих мерил панелите на късо и напрежението като са разкачени.

Хидразине, я кажи за термокамерата. Ако някой панел има проблеми какво ще покаже? Горещи точки при греещи диоди?
Детето - специалист
Четох, че когато имаш сянка върху част от панела за по продължително време и панела умира. Получавали се някакви топли петна там където е сянката и..... В последствие тази част на панела само грее а не произвежда и съответно събаря и другите.
С термокамера предполагам по топлия панел е заминал.
Това с напрежението и амперклещите ми се вижда най добрия вариант, спирам се на него.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Може би умрял панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: