Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Globe - напреднал
Здравейте,
Понеже съм започнал на малки етапи да ремонтирам апартамента искам да се допитам до вас за малко съвети :) Наясно съм ,че нещата ще бъдат изпълнени от човек на който това е работата ,но все пак обичам да проучвам нещата и да бъдат добре и функционално изпълнени. :) :)
Започвам от смяна на Ел. таблото ,което сега е с 5 бушона в тотална каша.. Идеята ми е ,че сега ще ремонтирам кухнята + коридора ,които вече стават едно и искам да пусна изцяло нова инсталация. Таваните ще са от гипсокартон + изолация (във всички стаи) и за това мисля да пусна новата инсталация по тавана. Новата инсталация ще бъде вързана към старата в разпределителните кутии на стените ,докато дойде време за ремонт на двете стаи. Те ще се ремонтират ,но догодина и по отделно. За това искам да предвидя всичко което може да ми потрябва в бъдеще. Направил съм един груб чертеж с разположението на апартамента + опис на бушоното табло ,както го виждам до момента. Предполагам ,че трябва да взема табло с място за 18 предпазителя ,защото контактите на двете стаи задължително ще имат дефектно токова защита, а до този момент ги виждам около 12 предпазителя. За кухнята се надявам за съвет дали да има и как да се реализира дефектно токовата. До фурната мисля да пуснем СВТ кабел с 5 жила ,за да може с 1 кабел да захраним и фурната и котлоните ( използване на отделните жила за отделните уреди.) Хладилника и съдомиялната са 1 до друг и за това мисля да са на отделен бушон. Банята е основно ремонтирана + нова инсталация която сега е вързана към старата. В момента нямам климатици ,но искам да си пусна заготовки и инсталация до терасите с идеята за бъдещо отопление.. Не е проблем да се пуснат и 2 отделни кабела с 2 предпазителя в таблото.
Прикачен файл:
tok.jpg
tok.jpg (64.74 KиБ) Видяна 233 пъти
eleonorvelichkov - специалист
Какво сте се хванали за този гипсокартон и то да ви стои над главите и да се пълни с хлебарки, паяци и прах, който постоянно да се сипе върху главите ви?Да не говорим, че гипса е от ТЕЦ-овете и раиоактивен, защото въглищата са радиоактивни. Защо ви е тази гадост не мога да разбера, че и гадна вата ще си слагате над главата още по-гадно да е? А иначе за инсталацията най-добре всеки контакт в къщата да е на отделен предпазител, но иначе къщата се разделя на клонове обикновено на всяка стая е на отделен предпазител на 25 ампера като до стаята отиват 4 квадрата и в разклонителната кутия се пръскат до контактите с по 2.5 квадрата, а контактите, където ще са по-натоварени, например в кухнята се пуска за всеки контакт отделен предпазител по 16 ампера като се опроводяват с по 2.5 квадрата. Ако ще слагаш ДТЗ си пусни три проводника до контактите и ако инсталацията ти е 2 проводна до апартамента си занули третия проводник преди ДТЗ, а преди ДТЗ си сложи защита от максимално минимално напрежение ако ти отпадне нулата да ти спира захранването на апартамента, за да бъде максимално защитено. Осветлението го пускаш на един общ предпазител от 16 ампера като проводниците 1.5 квадрата. ДТЗ се правят отново на кръгове като се изчисляват по следната формула ако не знаеш консуматорите какви ще са
"При липса на данни за тока на утечка на електропотребителите
според Наредба No 3 се приема 0.4 mA на 1 А работен ток." За повече инфорация може да погледнеш тук: http://www.filkab.com/files/category_fi ... 799_bg.pdf
А защита по напрежение ето тук можеш да видиш https://www.elprogroup.com/zaschtiti/naprejenie/620001
И успех с начинанието.
mika - специалист
пет ное 20, 2020 3:20 pmeleonorvelichkov написа:
... обикновено на всяка стая е на отделен предпазител на 25 ампера като до стаята отиват 4 квадрата и в разклонителната кутия се пръскат до контактите с по 2.5 квадрата ...
Да се намалява сечението на кабел в разклонителните кутии е грешка, а АП 25 ампера за 2,5 кв.мм е ... нямам думи.
krasi92 - майстор
пет ное 20, 2020 5:12 pmmika написа:
... обикновено на всяка стая е на отделен предпазител на 25 ампера като до стаята отиват 4 квадрата и в разклонителната кутия се пръскат до контактите с по 2.5 квадрата ...
Да се намалява сечението на кабел в разклонителните кутии е грешка, а АП 25 ампера за 2,5 кв.мм е ... нямам думи.
Според теб къде се намалява сечението на кабелите и какъв е проблема на бушона дето те оставя без думи
mika - специалист
При мен различни сечения на проводници има само в таблата, като в началото на всеки има АП. Колкото до това, да се защитава 2,5 кв.мм проводник, положен в кухината на гипсокартон с изолационна вата с 25А АП, наистина не знам какво да кажа. Пробвайте с Ecodial.
Globe - напреднал
Здравейте,
Мерси за съветите ,но не знам от къде разбрахте че става дума за къща.. Това е апартамент и сравнително малък. :( Гипсокартона се прави с цел да не копая за нови кабели всички стени + изолация за шум от съседите + изправяне на таваните.. Не мисля че над него могат да се качат хлебарки и подобни ,защото няма от къде да влязат ,а и за сега тук не съм виждал. Как така ще се сипе по главата? Отгоре ще е шпаклован и боядисан.. В случая мисля че съм отделил всяка стая и клон на отделен бушон и не мисля да имам по-големи от 16А бушони! (освен на бойлера и главния)

п.с позициите от 1 до 12 на снимката всъщност са отделните предпазители (кръгове), които за сега планувам да има в таблото (ако не се е разбрало)
Jacomo - специалист
Гипскартонът и ватата няма да ти решат приблема с шума. Има си системи за шумоизолация. С гипскартона може да стане оше по-зле.
addicted - специалист
Всичко което сте си предвидили изглежда много добре, и е напълно достатъчно. Само идеята с 5 жилното СВТ я зарежете. Пуснете си две линии 3х4 СВТ за котлоните и за фурната, когато са отделни уреди сумарната им мощност става доста голяма. Като пари ще е колкото първоначалната ви идея. За бойлера също 3х4.
Идеята за хладилник на сам бушон също не е лоша, може да спрете всичко пък той да остане да си работи.
Контактите за стайте с 2,5кв кабел, няма никакъв смисъл от 4кв.
Осветленията на 10А предпазители, контактите на 16, печката, котлоните и бойлера на 20(може и 25).
Може да сложите общи ДТЗ-та, като след тях има предпазители, ще спестите някой лев. Другия вариант е комбинирано ДТЗ и АП, но с тях ще е значително по скъпо.
Предпазителя се слага за да пази кабела, не вас, не уреда а кабела, и по горната идея за захранване на кутии с 4 кв и отклоняване на спусъци с 2,5кв е просто смешна, пък и 25А предпазител...
Помислете и за другите електроинсталации, Интернет, телевизия, СОТ, че после трябва да се коват кабелите с пирончета по перваза.

П.С. Виждам още няколко предпазителя аз лично.
Главен, осветления кухня(и коридор), по един за всеки климатик(предполагам че ще са два евентуално) един за СОТ, един "резерва"... и ДТЗ-та... и табло от 18 модула май ще умалее.
Последна промяна от addicted на пет ное 20, 2020 6:43 pm, променено общо 1 път.
Globe - напреднал
пет ное 20, 2020 6:35 pmJacomo написа:
Гипскартонът и ватата няма да ти решат приблема с шума. Има си системи за шумоизолация. С гипскартона може да стане оше по-зле.
Аз просто изброявам плюсовете .. Не ми е категорична цел ,но темата много ще се отклони ,а мога да дам 10 причини да направя гипсокартон на тавана, НАЙ-Малко за да мине инсталацията на целия апартамент + шкафовете в кухнята до тавана....
krasi92 написа:
пет ное 20, 2020 5:12 pmmika написа:
Според теб къде се намалява сечението на кабелите и какъв е проблема на бушона дето те оставя без думи
Ами не мисля че се слага 25 ампера на 2,5кв кабел ,особено ако преди това е бил 4кв.. Ако стане проблем просто ще изгори кабела където е най-тънък :) :)
Globe - напреднал
пет ное 20, 2020 6:39 pmaddicted написа:
Всичко което сте си предвидили изглежда много добре, и е напълно достатъчно. Само идеята с 5 жилното СВТ я зарежете. Пуснете си две линии 3х4 СВТ за котлоните и за фурната, когато са отделни уреди сумарната им мощност става доста голяма. Като пари ще е колкото първоначалната ви идея. За бойлера също 3х4.
Идеята за хладилник на сам бушон също не е лоша, може да спрете всичко пък той да остане да си работи.
Контактите за стайте с 2,5кв кабел, няма никакъв смисъл от 4кв.
Осветленията на 10А предпазители, контактите на 16, печката, котлоните и бойлера на 20(може и 25).
Може да сложите общи ДТЗ-та, като след тях има предпазители, ще спестите някой лев. Другия вариант е комбинирано ДТЗ и АП, но с тях ще е значително по скъпо.
Предпазителя се слага за да пази кабела, не вас, не уреда а кабела, и по горната идея за захранване на кутии с 4 кв и отклоняване на спусъци с 2,5кв е просто смешна, пък и 25А предпазител...
Помислете и за другите електроинсталации, Интернет, телевизия, СОТ, че после трябва да се коват кабелите с пирончета по перваза
Благодаря за адекватния отговор :) Идеята с общия кабел беше от гледна точка на просто по-малко кабели.. То може и 6x4 СВТ да е :) Мисля ,че в Германия съм виждал подобни реализации. Задължително котлоните и фурната ще са на индивидуални бушони :) Не обичам да пестя средства за подобни неща ,защото после много ме хваща яд :) Общо ДТ3 на фурната с котлоните дали би имало грижи? Тези дни мернах из интернет ,че имало проблеми от време на време с кухненски общи ДТ3-та на много уреди. ДТ3+АП в едно звучи супер за контактите на стаите :) Все пак са 2-3 и цената би си заслужавала :) Като марка за момента съм се загледал в Schneider и даже съм си харесал едно табло с 18 позиции. Би трябвало да стигне за всички бушони и ДТ3-та. Иначе ще пускам по няколко ЛАН кабела и подобни :) Всичко съм измислил. Даже обмислям да направя кутия над вратата която хем да скрие таблото с бушоните хем там да поставя сторидж :) т.е нещо като мини сървърно + рутери и подобни

Едит: поставил съм общ бушон за стая 1 + кухнята(коридор) защото реално ще са 2 осветителни тела в стаята и 3 лед-а в кухнята.Иначе ще се получи 1 бушон за само 2 крушки :). Терасите и в двете стаи са усвоени

Тема "Съвети за нова инсталация в старо жилище." | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: