Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
MVK
Здравейте,
Наскоро наследих етаж от къща.
След направен ремонт на ел инсталация таблото е сменено с автоматични предпазители.
Питането ми е дали коректно е направено всичко или ще трябва преработка:

Основно табло в къщата с автоматичен предпазител за съответния етаж - 63А
Табло на съответния етаж:
- Главен предпазител - 40А
- 1токов кръг (част от контактите в кухнята) 25А прекъсвач ( цялостното окабеляване на токовия кръг е с 4 кв кабел)
- 2 токов кръг ( част от контактите в кухнята) 25А прекъсвач ( цялостното окабеляване на токовия кръг е с 4 кв кабел)
- 3 токов кръг ( част от контактите в кухнята) 25 А прекъсвач ( Окабеляване до разклонителна кутия с 4 кв кабел и до контактите е 2,5 кв кабел)
- 4 токов кръг ( всички останали контакти на етажа) 25 А прекъсвач ( Окабеляване до разклонителните кутии с 4 кв кабел и до контактите е 2,5 кв кабел)
- 5 токов кръг (захранване на бойлер ) 25 А прекъсвач (Цялостно окабеляване на кръга - 4 кв кабел)
- 6 токов кръг (осветление) 16 А прекъсвач ( цялостно окабеляване на кръга - 2,5 кв кабел)
chapara - майстор
вт дек 13, 2022 2:46 pmMVK написа:
Здравейте,
Наскоро наследих етаж от къща.
След направен ремонт на ел инсталация таблото е сменено с автоматични предпазители.
Питането ми е дали коректно е направено всичко или ще трябва преработка:

Основно табло в къщата с автоматичен предпазител за съответния етаж - 63А
Табло на съответния етаж:
- Главен предпазител - 40А
- 1токов кръг (част от контактите в кухнята) 25А прекъсвач ( цялостното окабеляване на токовия кръг е с 4 кв кабел)
- 2 токов кръг ( част от контактите в кухнята) 25А прекъсвач ( цялостното окабеляване на токовия кръг е с 4 кв кабел)
- 3 токов кръг ( част от контактите в кухнята) 25 А прекъсвач ( Окабеляване до разклонителна кутия с 4 кв кабел и до контактите е 2,5 кв кабел)
- 4 токов кръг ( всички останали контакти на етажа) 25 А прекъсвач ( Окабеляване до разклонителните кутии с 4 кв кабел и до контактите е 2,5 кв кабел)
- 5 токов кръг (захранване на бойлер ) 25 А прекъсвач (Цялостно окабеляване на кръга - 4 кв кабел)
- 6 токов кръг (осветление) 16 А прекъсвач ( цялостно окабеляване на кръга - 2,5 кв кабел)
👍,свиркай си. Дано в главното табло си с над 63А :?
sts - специалист
Защо 25А на токовия кръг за бойлер.
Какъв бойлер ползвате 2кW или 3 кW.
За предпочитане е комбинирана ДТЗ 20А
вместо АП 25А.
За другите кръгове не виждам ДТЗ.
За консуматори на твърда връзка
може и без ДТЗ.
MVK
вт дек 13, 2022 4:10 pmsts написа:
Защо 25А на токовия кръг за бойлер.
Какъв бойлер ползвате 2кW или 3 кW.
За предпочитане е комбинирана ДТЗ 20А
вместо АП 25А.
За другите кръгове не виждам ДТЗ.
За консуматори на твърда връзка
може и без ДТЗ.
Ами не знам защо е сложил 25А на бойлера.
Все още няма свързан бойлер
Може би не е сложил ДТЗ защото няма земно в инсталацията на цялата къща... Не знам дали това е причината
Токовия кръг за бойлера на долния етаж от къщата е на 25А без ДТЗ.
krasi92 - майстор
Наблегнато е на кухнята. Явно ремонта е бил там и е близо до таблото. Добре си е таблото.
mika - специалист
На кръгове 3 и 4 бих сложил АП 16А.
hidrazin - майстор
От 1 до 4 да се сменят с 16А
За 5-ти токов кръг - ако бойлера е 3kW то пак 16А
За 6-ти токов кръг 10А или според сумарната мощност.
Вероятно може да се намали и на 6А
Останалото е прикази от 1001 нощ...
:partyman:
Оригинално табло от соца.
Кухня- 25А. Според кръговете, по казуса, в кухнята не е само един, то Хидрата е прав- по 16А.
Тук се поправям- кръгът на контактите със съоръжението за готвене да е по голям. Обикновено стоящите печки са с ок 9 квлтч пълна мощност. Моят съм го подменил с 40А. Не, че някой ползва така печката си. Случвало ми се е фурна + котлон= ....около 5клвтч. Това е 22.5 А също около, в зависимост текущото напрежение. Ако презерватива е 25, може да не стига, на моменти.
Всички останали контакти- 16А.
Осветление- 10А.
Осветление- 6А.
Гл пр-л- 32А. също подменен, след особен поглед със снайперите, на 50А
В таблото с електромерите- 50А. Вече не съм сигурен но не ми се проверява. Повече от 63 няма да е. Скоро окъсявах нещо, та паднаха всички оловни бойци.
Партида 2х10 кила.

След изнасяне на електромерите извън имота, в новото табло гл. пр-ли са 63А.
Инсталацията, на моят етаж, съм си правил аз. Чувствам се защитен.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на чет дек 15, 2022 1:59 pm, променено общо 7 пъти.
DMN - майстор
MVK написа:
Ами не знам защо е сложил 25А на бойлера.
Все още няма свързан бойлер
Може пък да се е подсигурил майстора, щом още няма бойлер.
Ако решите да сложите проточен бойлер, те са с двойно по-голяма мощност(примерно).
Пък и в крайна сметка предпазителят пази инсталацията(в случая проводник 4 квадрата), а не бойлера.

Тема "Ремонтирано Ел. табло на етаж от къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: