Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
londraneste - помощник
Здравейте колеги. Изчетох темата за ДТЗ, но ми е интересно дали някой използва и AFDD защити? Никъде във форума не откривам мнения и коментари относно тях. Има ли регламентирано въобще тяхното използване? На пазара има дори миниатюрен автоматичен прекъсвач с дефектнотокова защита и защита от дъгова повреда (AFDD RCBO), но никой не ги споменава. Ще ми в интересно да чуя мненията ви относно този вид защита.
hidrazin - майстор
ср май 01, 2024 9:20 amlondraneste написа:
...но ми е интересно дали някой използва и AFDD защити...
Тук във форума тези дето са чували за AFDD се броят на пръсти и гледам само mika ги е споменал преди три години.
Причините са няколко.
Първо - сравнително ново нещо.
Второ - не е задължителна в България както и в по-голямата част от света.
Трето - препоръчителна е но в много малко държави.
Четвърто - ненадеждна. Фалшивите изключвания не са рядкост а има и вариант изобщо да не сработи.
Основното - ЦЕНАТА. Едва ли някой ще отдели 300-400 кинта за една такава а в едно жилище трябват няколко такива.
То във форума редовно се появяват "умници" които предпазител са виждали само на картинка но твърдо решени сами да си правят инсталацията.
За да спестят... И същите тези охотно дават по 100 кинта на квадрат за тъпи плочки но спестяват от инсталация.
Тях и едно ДТЗ не можеш накара да купят, какво остава за AFDD ? :-D
(между другото във форума има и хора които още вярват и са убедени че и ДТЗ-то е излишно...)
Толкоз. Няма почва у нас.
:partyman:
P.S. Лично аз научих за тях от няма и 10 години.
Виждал съм мостра в магазин но никога нито съм монтирал, нито някъде съм виждал монтирана такава.
Е, разбира се това не означава че няма някъде в България такава по случайност.
ivanovbg - майстор
Ползват се от поне 30г, не в този този модерен вариант, но само където има условия за това. Тоест в условия на висока запрашеност с фини метални частици. Когато работех в леарския завод в Кресна имаше няколко дробометни машини за почистване на отливките. Често сменяхме таблата защото направо се стопяваха от дъгата. Монтирахме такива подобни защити в трафопоста дето ги захранваше. От тогава само ги ремонтирахме - сменяхме по някой контактор или стопен кабел. Та имаше ефект, но не е за къща. Е може и да се направиш за по набожен от папата :-D
hidrazin - майстор
ср май 01, 2024 10:12 amivanovbg написа:
Ползват се от поне 30г, не в този този модерен вариант, ...
А не беше ли още по времето на Тутанкамон? :?
ср май 01, 2024 10:12 amivanovbg написа:
... но само където има условия за това.
Монтирахме такива подобни защити в трафопоста дето ги захранваше.
Преди 30 и повече години условия за това имаше само на средно напрежение - там дето има прекъсвачи на средно а не на ниско напрежение.
Защитите за които говориш следят за дъга само и единствено за такава в прекъсвачите на средно напрежение.
Те НЕ МОГАТ нито да видят, нито да разберат че има дъга в таблата на машините.
Хората (не ти) нещо са монтирали ама ти пак си спал и не си разбрал какво точно. :-D
Май и тук ще стане като оная схема за автоматичното разпознаване на фазите и ... контакторите от Фануци.
Дето я беше правил поне 10 пъти - ама на ужким. :)
:partyman:
ivanovbg - майстор
Лично съм монтирал едно, другите две колегите. Точно за дъгата беше да я изключи ако се появи. По спомен чешки към 100амперови бяха със страничен включвател. Ама това беше в далечната 88г. Не помня как се казваха точно, но бяха за това. Не съм се замислял нито как работи нито дали в надеждно, но явно си работеха добре. Последния път тръгна по кабелите към трафопоста и запали други разклонения. След това ги монтирахме.
londraneste - помощник
Като цяло ми предстои изграждане на инсталация затова и живо се интересувам от материята. Вече съм купил няколко такива устройства и смятам да ги монтирам на кръговете с контакти. ( MCB with dangerous arc detection 1P+N 6kA C-32A 2M
ARC982U.) както и ( A9FDD232
Arc fault detection device, Acti9 iARC, 1P+N, 32A) по 3бр от двете. В къщата ще има две табла едното шнайдер другото ще е с Hager. На всяка 32А afdd по 2бр. 16А за контактни излази. В описанията и на двете пише че са с осъвършенствана тегнология и успешно различават дъга от прахосмукачка например и дъга от прекъснат проводник или дъга между фаза нула и защитен проводник. Преди години имах такъв случай с пречупен кабел на одължител, който се подпали.
brum - майстор
Хммм, и аз не го бях чувал. Ама мога да пробвам с едно такова, че има мегдан за още малко защита :) .

Хидразине, защо да трябват повече от едно? Не може ли да се сложи като първото ДТЗ дето го водят уж противопожарно? Т.е. цялото табло да се покрие с едно такова?
londraneste - помощник
чет май 02, 2024 8:29 ambrum написа:
Хммм, и аз не го бях чувал. Ама мога да пробвам с едно такова, че има мегдан за още малко защита :) .

Хидразине, защо да трябват повече от едно? Не може ли да се сложи като първото ДТЗ дето го водят уж противопожарно? Т.е. цялото табло да се покрие с едно такова?
AFDD са максимално 32А което според мен е малко за цяла къща. Основно се използват за контактни излази. Както о може би ако защитава множество кръгове е възможно да има фълшиви сработвания предполагам. Не съм запознат и затова ми се искаше да се обсъди темата от по запознатите
hidrazin - майстор
Не са максимално до 32А - Шмайзер електрик и Еатон имат до 40А.
Китайците имат и 50А и 63А ама колко са читави не знам. Не мисля и да пробвам, поне скоро време.
Това от EATON.

Прикачен файл:
EATON.png

А някои се изсилват напълно ненужно - 15 парчета. За всеки токов кръг.

Прикачен файл:
Electrical-Consumer-Unit-AFDD.jpg

:partyman:
proper fault current protection is crucial for safety, preventing equipment damage, and maintaining system reliability. Regular maintenance and testing are essential to avoid hazardous conditions and costly failures.

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: