• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
шоп - майстор
Здравейте,
имам малък инверторен генератор, който си го ползвам инцидентно при липса на ток за Тв, интернет, лаптопи и други дреби неща. Той си е вързан на отделен кръг.


В процес съм на закукуване на 5-7 киловата генератор на бензин + пропан бутан, който искам да свържа към главното табло на къщата и всичко да е максимално обезопасено.

Не съм много в час с електротехниката, но предполагам ще ми трябва това или нещо подобно:
https://vikiwat.com/prevklyuchvatel-raz ... onen-sf463

Това му е ПДФ информацията:
https://vikiwat.com/userfiles/productim ... manual.pdf

Понеже ще се прекъсне и нулата от енергомрежата ще направя заземяване и ще заземя генератора.

Така според мен би трябвало да се направи.
Въпроси:
1 Бъркам ли някъде?
2 Какво да е съпротивлението на заземителната линия, която ще трябва да изградя?
3 Понеже в момента е трудно закупуването на трифазен генератор на бензин и LPG ( няма наличности) може ли да купя монофазен такъв с 3 извода на 230 волта?

Всъщност въпрос номер 3 е най-проблемният за мен. Ако купя такъв монофазен генератор, как да го свържа, като там няма нула, а две фази с потенциал между тях 230 в?
Да си избера една от тях и да я заземя и да я приема за нула ли...?
silent - майстор
Шопе не ти трябва трифазен генератор....6 кв трифазен ти дава под 2кв. На фаза....ако на единия етаж имаш 2кв киловата а на другите два 0....трифания влиза в претоварване....аз не бих взел трифазен генератор за аварийно на къща...другите въпроси и на мен ми са интересни ...
Понеже събирам тези дни автоматика за моето табло и генератор...ако не се включат по знаещите...утре от компа ще споделя моите 5 стинки....
шоп - майстор
ср авг 17, 2022 8:31 pmsilent написа:
Шопе не ти трябва трифазен генератор....6 кв трифазен ти дава под 2кв.
Ами точно това целя. перфектно ще ми е.
Моята къща е на почти 3 етажа ( 2 + мансарда) има 3 семейства и на всеки етаж има едно домакинство. По фаза на етаж..

Печки, фурни, бойлери, котлони,перални, съдомиялни, сушилни няма да се включват когато няма централно ел. снабдяване.

Целта ми е да има за Тв, осветление, интернет, циркулационни помпи, контролери, вентилация и рекуперация на въздуха, камери, датчици и охрана.
Сега ако пералня или съдомиялна е стартирана и със започнат цикъл ще си го завърши. При мен перални и съдомиялни работят с предварително затоплена вода от слънце или ТП, така, че не са огромни консуматори.

75-80% натоварване на генератора целя. За мен това е оптимално.
silent - майстор
Шопе в тази тема viewtopic.php?f=11&t=68685 съм задал почти същите въпроси....
Има и линкове с автоматика за превключване. Има я и във вариант 3фази.
За заземяването. Има мнения за прекъсване на нулата има за прекъсване само на фазата.
Има за заземяване на генератора има за незаземяване на генератора.
Има и линк към тема в която въпроса така и не е еднозначно затворен...Но явно на специалистите не им се дъвчи темата отново или вече са си начесали егото или аз респективно ти не сме им симпатични и не искат да пишат в темите които сме отворили.... :-D :-D :-D
За повторно заземяване от чететенето досега ми харесва варианта 6метра траншения на 40-50 см дълбока .... забиват се три кола в краищата и по средата и от последния най близък кол се подвежда към таблото...съпротивление под 10ома .........4 и под 4 е идеално. Мисля че този вариант би бил подходящ за София. Заземяване на колове в триъгълник според мен няма да даде толкова добър резултат...Измерването от лаборатория беше около 50лв...по едно време сега може и да е по-скъпо но не е непосилно....
В твоя случай вероятно трифазен генератор би бил по-удовен за свързване. Но няма да си толкова гъвкав. Ако на двата етажа няма потребление а на теб ти трябват 2,5кв....не стигат...Също така долколкото съм чел(без да гарантирам че е достоверно) не е хубаво генератора да има асиметрично натоварване на фазите...тоест едната да е натоварена на макс другите без товар...
Генератор на пропан бутан е хубаво но трябва да мислиш да го поставиш в отопляемо помещение. Ако е в неотопляемо помещение ще имаш ядове със замръзване на бутилката.....
Последна промяна от silent на чет авг 18, 2022 8:35 am, променено общо 1 път.
шоп - майстор
чет авг 18, 2022 8:10 amsilent написа:

В твоя случай вероятно трифазен генератор би бил по-удовен за свързване. Но няма да си толкова гъвкав. Ако на двата етажа няма потребление а на теб ти трябват 2,5кв....не стигат...Също така долколкото съм чел(без да гарантирам че е достоверно) не е хубаво генератора да има асиметрично натоварване на фазите...тоест едната да е натоварена на макс другите без товар...
То така или иначе трифазни на пропан бутан няма налични. Трябвало внос от Италия и такива глупости...
та май ще мина на моновазен.

Трифазни консуматори няма да включвам на генератора.

Благодаря за линка, пропуснал съм го.
kabel96 - специалист
чет авг 18, 2022 8:23 amшоп написа:
чет авг 18, 2022 8:10 amsilent написа:

В твоя случай вероятно трифазен генератор би бил по-удовен за свързване. Но няма да си толкова гъвкав. Ако на двата етажа няма потребление а на теб ти трябват 2,5кв....не стигат...Също така долколкото съм чел(без да гарантирам че е достоверно) не е хубаво генератора да има асиметрично натоварване на фазите...тоест едната да е натоварена на макс другите без товар...
То така или иначе трифазни на пропан бутан няма налични. Трябвало внос от Италия и такива глупости...
та май ще мина на моновазен.

Трифазни консуматори няма да включвам на генератора.

Благодаря за линка, пропуснал съм го.
Купи си какъвто генератор ти харесва а аз ще ти дам оригинален Ловато испарител за генератори и помпи.
kozl - майстор
И аз да се запиша по темата, че ме вълнува и мен.
Монофазен генератор, но първата чуденката ми е какъв превключвател, който да прекъсне връзката към таблото на ЕРП и да свърже фазите от разпределителното ел.табло в една фаза при работа на генератора и това автоматично ли да става при спиране на тока или ръчно :?
Още има колебания по генератора, дали да има автоматичен старт или да е с ръчно стартиране.

Та си мисля, че най-подходящ съвет може да се очаква от някой, който вече е натрупал опит, независимо направи сам или за клиент.
krasi92 - майстор
Ако е с ръчно ум шалтер е решението. Ако е автомат си има табло. По бюджетните са с контактори а читавите са въпросния ум шалтер със моторна задвижка. За да минеш от трифазно на монофазно малко доработки с контакктор. За заземяването, на генератора си има предвидено място и мисля че е задължително
silent - майстор
От много четене и гледане на видеа ...ако генератора е с автоматичен старт по-доброто решение е дизел...при бензиновите генератори с автоматичен старт е възможно да има проблеми със стартиране при ниски температури....ако генератора е в затворено помещение донякъде се решава проблема но пък трябва много внимателно да подходи към извеждането на изгорелите газове...при работа на газ пък при отрицателни температури замръзва бутилката спира газта и има опасност генератора да си изкиха въздушния филтър с все кутията...отделно е хубаво няколко минути генератора да запали и поработи без товар...евтините бензинови генератори според мен ще страдат от тези проблеми....ако генератора е дизел пък е шумен тежък и относително скъп....аз се спрях на тих инвертор 3кв, номинал бензин с ръчно стартиране и гасене но все пак със стартер....и мисля да се опитам единствено да автоматизирам гасенето след като дойде тока...а паленето да е ръчно от мен след като спре тока...другата причина е че се случва често през деня да няма ток...а като няма никой в къщи не е фатално че е нямало 5, 10м. или 2-3 часа ток и отделно понякога тока спира през 10минути по няколко пъти....в общия случай няма едно единствено вярно и най правилно решение и всеки си преценява от собствената камбанария....
burkov - специалист
Ей тук мисля е обяснено напълно и подробно, заземяването на генераторите в различните им разновидности.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Свързване на генератор към ел. инсталация на къща. Въпроси." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: