Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Spassow_lbg - специалист
Здравейте,

има фотоволтаична система за домашно ползване 820Вата която се включва директно в контакта.
(https://www.offgridtec.com/offgridtec-s ... rung.html
в час пик при максимална мощност генерираната енергия е по-голяма от необходимата и тока се връща обратно в мрежата на енергото.
за съжаление електромера ми е такъв, че и обратня ток го отчита като консумиран и си трупа сметка.
След разглеждане на различни решения и възможности въпроса ми е следният: Ако между Електромера на енергото и таблото с предпазителите монтирам друг електромер- МЕ172 ще мога ли да се ограничи обратният ток към мрежата.

Пращам извадка от техническото описание на елктромера МЕ172.

Характеристики на електромера ME172:
• Измерване на активна енергия
■ Клас на точност 1 или 2
■ Клас на точност A или B по EN 50470-1
■ Измерване по заявка
• Методи за измерване и запис на
енергия
Отчита само еднопосочно входящата
енергията, с електронно спиране на обратната
енергия

■ Отчита преминаващата енергия в двете
посоки (входна, изходна)


дали този електромер ще свърши работа?

Благодаря за помоща предварително
brum - майстор
Не. Това е електромер и няма как да пусне енергия само в една посока. Това което този прави е, че може да отчита енергия само в една посока. Не да спре енергията при опит за връщане към мрежата. Не съществува решение на този проблем под формата на електромер.

Има два варианта над които можеш да помислиш:
1) Инвертор който да позволи ограничение на произведената мощност за да не се стига до връщане в мрежата.
2) Контролер за товар който да гарантира постоянна консумация над произведената мощност. Примерно бойлер с някаква самоделен електроника.
kozl - майстор
А дали тази енергия, която фотоволтичната система връща в преносната мрежа, електромерите за битови нужди я отчитат :roll:
Тя и реактивната енергия е също върната енергия в мрежата и електромерите за битови нужди не я отчитат.
:? :? :?
Spassow_lbg написа:
• Измерване на активна енергия
■ Клас на точност 1 или 2
■ Клас на точност A или B по EN 50470-1
■ Измерване по заявка
• Методи за измерване и запис на
енергия
■ Отчита само еднопосочно входящата
енергията, с електронно спиране на обратната
енергия
■ Отчита преминаващата енергия в двете
посоки (входна, изходна)
Подкрепям изложеното от brum, че електромера не е механизъм за управление, а е измерващо устройство и като такова няма да въздейства и да промени нещата.
Отчита само еднопосочно входящата енергията, с електронно спиране на обратната енергия
Това според мен е начин на отчитане. Електронното спиране на обратната енергия го приемам като начин на калкулация, защото електронните електромери работят на принципа на дискретизация за делта време и натрупват сумарно резултатите за изчислена по формула енергия за това делта време.
Spassow_lbg - специалист
ср сеп 20, 2023 2:34 pmbrum написа:

Има два варианта над които можеш да помислиш:
1) Инвертор който да позволи ограничение на произведената мощност за да не се стига до връщане в мрежата.
2) Контролер за товар който да гарантира постоянна консумация над произведената мощност. Примерно бойлер с някаква самоделен електроника.
несъм електроинженер затова се извинявам ако пиша пълни глупости но Фазов регулатор на мощност дали бил свършил работа?

поздрави
brum - майстор
Да звърши работа за кое? Товар с регулируема мощност ли?
gogo7777 - майстор
Защо се бутате в мрежата на енергото?........имате енергия, ползвайте я
hidrazin - майстор
ср сеп 20, 2023 2:16 pmSpassow_lbg написа:
...дали този електромер ще свърши работа?...
Не. Нито фазов регулатор.
Общо взето в твоя случай няма приемливо решение.
Е, то решения има и някои от тях вече бяха казани но не си струва цирка за тази мижава мощност.
Да добавя още едно - да си узакониш "ФС" като "Централа за собствени нужди с продажба на излишъка".
Тогава ще ти "препрограмират" електромера и за това дето връщаш даже ще получиш някакви жълти стотинки.
ср сеп 20, 2023 3:34 pmkozl написа:
А дали тази енергия, която фотоволтичната система връща в преносната мрежа, електромерите за битови нужди я отчитат :roll:
И още как. Не само я отчитат но и я отчитат по модул - като консумирана и си я плащаш като поп.
Плюс това отчитат и че връщаш незаконно енергия в мрежата... :cool:
:partyman:
Точно това ме спря преди две години, като те питах, ако си спомняш.
За лични нужди ми посочи няколко пъти по голяма мощност, а мониторът, който си боднах, показа, че имам нужда от около 800 до 1000 вата.
При такава, наистина мижава мощност, не си заслужава скъп инвертор с ограничител. Отделно трябва да се прецени добива зима-лете.
Затова и си ползвам фотото да пълни акумулаторите за мобилния къмпинг хладилник- т.е за кеф.

Хора, що първо не смятате?
Spassow_lbg - специалист
ср сеп 20, 2023 5:35 pmbrum написа:
Да звърши работа за кое? Товар с регулируема мощност ли?
да това беше идеята да се регулира обратната мощност на 0, но прочетох малко и няма да стане.
brum - майстор
Единственото разумно решение е да гарантираш товар над произведената мощност. Как ще го правиш - варианти има и никой не е тривиален.

Тема "Обратен ток в мрежата от ФС- как да го спрем?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: