• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
1115 - специалист
Дойде време да си направя една евтина централа за собствени нужди, но изникнаха десетки въпроси и за това споделям тук.

Имам сграда извън София, която е на трифазен промишлен ток и след време ще си я оборудвам със струг, фреза, , цнц и ....
Досега не съм се притеснявал от сметките за ток които плащам, но съседите си осветяват някакво мазе с една 400w живачна лампа от времето на комунизма. Та я забравили включена малко повече от месец, докато били на къмпинг и ....300лв ток...
На тях им стана лошо, но и на мен. Явно тока е станал лукс, защото преди доста години си осветявахме двора с 3...4 125w живачни лампи и никога не сме се замисляли за сметките.
Та да се върна на сградата. Постоянната ми консумация в момента без да я използвам е около 100w, а нощем достига до 200w с осветлението. Това генерира сметка от около 60лв на месец. Плащам годишно около 10 000лв разходи за поддръжка и се замислям вече как да ги намаля.

По същество:
Искам да си изградя малка централа, която да покрива минималните нужди за тази сграда 24часа. Не е нужно да е 7 дни в седмицата. Т.е да покрива едни 200w на час. Нямам идея да продавам ток. Опитах да изградя преди година централа на покрива с цел продажба и останах разочарован от фирми мошеници в България.
Тези дни пък реших да питам за малка централа и нищо не се е променило, а се е влошило от алчност.
И за това опрях до форума пак.
Айде излях си душата...
Дайте идея за евтин хибриден инвертор с zero export и евтини батерии. Най-добре ако има инвертор, който да работи с самоделни пакети литиеви батерии. По фирмите ми предлагат супер дупер с батерии майки и батерии дъщери за по 10 000лв. Аз няма да доживея да се изплатят тия неща...
Две основни неща ме притесняват:
- сградата се води промишлена и макар аз да съм частно лице този ток, който ще генерирам за битовите си нужди - битов ли е? Да не ме запукат данъчните хрантутници?
- Да не стане беля и да върна ток по мрежата на ерп_то. Това мисля с един контактор с бубина на 380/400V да го реша, ама подскажете правилно ли е? Ще ползвам само едната фаза за инвертора, а другите две ще вържа на бобината на контактора, който ще монтирам след електромера. Така ако отпадне някоя фаза или спре тока ще се разкачи всичко. Другия вариант е с реле за последователност на фазите и липса на нула/фаза.
sstefanov - майстор
За колко време мислиш, че ще си избиеш разходите по централата със сметка за ток 60 лв на месец?
нед сеп 24, 2023 9:29 am1115 написа:
Дойде време ...
Плащам годишно около 10 000лв разходи за поддръжка и се замислям вече как да ги намаля.
...
...да спреш да мислиш, че по този начин ще ги намалиш. Напротив.
Мисли в друга посока!
За да си излееш душата така откровено, мисля, че нищичко не си прочел.
Не си и смятал.
Минах по "твоят кратък път", но смятах. След еретичните мисли поставих монитор и анализирах изминал отоплителен сезон. Точно тогава Райко най много отсъства.
При средни 600-800 вата консумация, прецених, че съм страшно далеч от изгодата.
Беше ми подшушнато ако правя, поне 3 киловата да е. А какво да ги правя, щом няма да продавам?!
hidrazin - майстор
нед сеп 24, 2023 9:29 am1115 написа:
Постоянната ми консумация в момента без да я използвам е около 100w, а нощем достига до 200w с осветлението.
Какво включва тази консумация? - камери ли, някакви ламБи с датчик...?
От цялата система най-скъпото е акумулатора.
Примерно на 21-ви декември е най-дългата нощ - близо15 часа.
След изгрев и преди залез пак няма да имаш достатъчно слънце.
Демек батерията трябва да издържа към 20-тина часа онези 200W
200W x 20h = 4000Wh батерия.
За да си сигурен че ще имаш ток цяла нощ отиваш на батерия 5kWh
Това доста обезсмисля начинанието.
:partyman:
Lutchezar - майстор
Батериите поевтиняват със страшна сила, но с тази консумация по-добре си оптимизирай нещата, иначе ще налееш едни пари, които никога няма да се избият...
1115 - специалист
Пропуснал съм да спомена основното...моя грешка.
hidrazin е нацелил нещата.
Камери...аларма...осветление и батерия 5kW.
Та целта на проекта не е толкова да се избият смешните 60лв на месец, а да се прокара пътя. Да се изяснят нещата.
Разни фирми ми свалят звезди и ми спестяват инфо - дали умишлено или толкова си могат няма идея и не искам даже и да разбера.
Преди години - 2015 си сътворих тестова система за топла вода , която работи безгрижно и до днес. Тя просто даде ценна информация за други, вече сериозни проекти на някой от вилите/къщите/постройките ми.
Дори сега и на тази с фотоволтаика ще има сходна, но много по-ефективна система.
Та това ми е идеята - нещо направи си сам, а не 10 000лв за готова система с неясно защо толкова скъпа батерия "майка"...хахахах.
Инвертора няма как да го направя за съжаление, но батерийния пакет е елементарен.
С годините съм си отделил няколко упс_а, но те не се сещам как да ги управлявам "наопаки".
Макар, че докато пиша ми идва идея....ще споделя по-късно.
hidrazin - майстор
нед сеп 24, 2023 3:37 pm1115 написа:
hidrazin е нацелил нещата.
Камери...аларма...осветление и батерия 5kW.
Ако е само за това - няма смисъл от инвертор.
Повечето DVR-и и NVR-и имат възможност да работят на 12V (или 24V). Камерите също + осветление на 12 или 24V
(имам изградени такива системи + СОТ )
В този случай ти трябват няколко панела + МРРТ контролер. За акумулаторите писа че ще се оправиш.
Ако държиш на инвертор мога да предложа такъв под 1000 кинта - 3kW, хибриден и работи с всякакви акумулатори.
Разбира се работи и като UPS когато няма ток.
:partyman:
brum - майстор
Подкрепям за правотокова система на 12 волта. Акумулатора да е оловен, че да не го мислиш зимно време. Литиевите батерии ще трябва да ги топлиш зимата, че под 0 градуса не трябва да се зареждат.
hidrazin - майстор
Никакви оловни боклуци!
Човека каза че има сграда. Не я знам каква е но може да има помещение дето зимата не пада под нулата.
Примерно аз имам стара къща в която никой не живее - село на километър от Балкана.
Там си оставям за зимата шишета с вода за да си поливам лимона. НИКОГА не са замръзвали.
Ама дори и да падат вътре температурите около нулата, не е проблем. Защо?
Първо - през нощта батерията ще се разрежда с около 200W. Достатъчно за да я държи над нулата.
Второ - ще се зарежда през деня. Когато има слънце и съответно някаква температура.
Трето - за зимата една елементарна кутия от фибран върху батерията ще "подобри" температурния режим.
Още повече че батерия 5kW тежи към 50 кила, което е доста инертно.
Бавно загрява но и бавно изстива.
:partyman:
brum - майстор
Добре де, литиева да е. И аз моята зимата я опаковам във фибран.

А колко са тия камери, че правят 200 вата консумация. Примен 140 вата са ми сървъра, 5 камери и цялото мрежово обурудване, а то не е малко. Мисълта ми е, че преди да се скочи на 5 киловатчаса батерия трябва да се премислят малко нещата. Да не се окаже, че 2 киловатчаса ще излезе по-евтино в следващите 10 години.

Та първо да се премри реалната консумация. После да се види на 12 волта ли са всички устройства. И ако да - подозирам, че ще се мине с далеч по-малка батерия. А тя е най-скъпото в системата.
  • 1
  • 2

Тема "Време ми е да си направя евтина фотоволтаична централа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: