Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
michael78 - специалист
Здравейте,
Моля за компетентното ви мнение. Правя основен ремонт в жилището ми и променятм съществуващата ел. инсталация. Майсторите поставят кабелните разклонения направо в стената, а не в разклонителни кутии. След това запълват дупките с монтажна пяна. Това правилно ли е или да настоявам за кутии?
MamaMy - майстор
Намерил си "майстори". Да не са тъмнозелени? Вярно, че сега е модерно да не се виждат разклонителни кутии, но това не значи съвсем да ги няма. Още повече да замажеш снадки и разклонения директно в стената май е забранено. Може да се правят снадките и връзките в дълбоки кутии зад контакти и ключове, но така да свинстват :? .
sstefanov - майстор
Настоявай не за кутии, а за майстори! Тези не са такива.
resistbody - майстор
Гони ги докато е време...
DMN - майстор
От чисто любопитство питам - поне знаеш ли какви връзки правят?
Но достъп до тях трябва да има.
kozl - майстор
пон окт 09, 2023 7:49 amDMN написа:
От чисто любопитство питам - поне знаеш ли какви връзки правят?
Но достъп до тях трябва да има.
Достъп да, ама зависи какъв :wink:
Примерно в жилището на родителите достъп с изрязване на тапета. За към над 50 г. на две места ми трябваше достъп поради окъсяване на инсталацията от влажна мазилка.
Сега в поредното ново жилище РК са под ГК. Достъп чрез снимков м-ал за позицията и направа на отвор в ГК.

Обобщено два вида достъп - директен достъп до РК и достъп свързан с ремонт. И доста видове ремонт :-D

Логически за какво е достъпа до РК?
В нашия апартамент всички РК са под шпакловка или зад плочки и от 2004 до сега не ми се е налагало да ги търся.

Та ако са скрити РК поне да има инфо за местото им.

А иначе и на мен е любопитно какви са връзките запенени с монтажна пяна :?
И доколко пяната е изолатор също не съм запознат.
DMN - майстор
kozl написа:
Логически за какво е достъпа до РК?
То да не дава господ, да се наложи да се търсят.
Добре, че у мои роднини, не бяха сложили ГК, щото се оказа, че елтехника, дето им прави инсталацията беше омотал връзките в една кутия, та се наложи да оправям след него.Иначе щеше да има къртене и рязане на ГК.
У нас, също жилище над 50г. старото строителство. Като разбутах последно кутиите и видях какво е станало с някои връзки :weedman: - нагорели изолации, почернели проводници... Сега им сложих по едни Ваго и пак с възможност за наблюдение.
Според мен на определен период трябва да се прави някаква профилактика на връзките, че да не се стига даже и до почти пожар, като при един съсед в блока.
Наскоро се наложи да се монтира климатик върху РК. Връзките са на три кабела. Калайдисах ги, усуках ги и ги запоих, че нещо нямам вяра на винтови, пружинни и други клеми да ги оставя без достъп. Та така.
sts - специалист
Разклонителни кутии трябва да има заради връзките в тях.
Кутиите може да са замазани със слой мазилка но с почукване
или снимане при необходимост да бъдат открити и отворени за
последващ ремонт.
Тази вечер ще търся повреди по два т.к. в панелен апартамент.
Единия т.к. е с късо съединение а другия с изолация на фазата.
Ще бъдат отворени съществуващите кутии за преглед след
наводнение на апатртамента.
kozl - майстор
чет окт 12, 2023 8:43 amkozl написа:
Примерно в жилището на родителите достъп с изрязване на тапета. За към над 50 г. на две места ми трябваше достъп поради окъсяване на инсталацията от влажна мазилка.
РК ми бяха необходими за прекъсвани на кабела, тъй като след навлажняването на мазилката, положения мостов кабел под мазилката се беше разтопил на места и окъсил целия кръг. И последва разкачане на част от кръга до ремонта му.
Статистически проблемите са в кабела положен скрито в мазилка. Та къртенето неизбежно.
А издънката е в кабела, а не във връзките. А дали защото е кован с пирончета или изолацията се компрометирала :? Не съм сигурен кое от двете.
РК са от картон, а връзките са чрез керамични плочки с вградени метални клеми на винтово стягане. Издържали са доста време, но според мен са податливи на окисление и трудни и несигурни при необходимост от натъпкване на няколко проводника в една клема.
И все пак статистически връзките са издържали над 50 г. Кабелите не. Но трябва да се изтъкнат и следните фактори, подвеждащи статистиката. Жилището само няколко години не е ползвало ТЕЦ и отоплението е беше с ел.енергия. Т.е. натоварването на ел.инсталацията е облекчено от друг вид енергия за отопление. Но пък кръговете са само 4, което пък води до местно претоварване в ел.инсталацията.
mironcho - специалист
Питащия да има едно наум, че монтажната пяна гори. Та да си представи какво ще стане, ако някоя от "майсторските" връзки се окаже правена в понеделник сутринта...

Тема "кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: