• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 55
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kisyov - напреднал
Здравейте, искам да добавя монофазен генератор за аварийно ползване на къщата.
Когато, ще се използва авариийно, ще се прекъсват ръчно фазата и нулата от мрежата. Мисля да се свърже като на картинката.
Изображение
Вярно ли е,че при положение, че контактите са занулени ще даде на късо ?
Правилен ли е избора на свързване и трябва ли да се добавят допълнителни елементи ?
Заземяването на генератора и едната му фаза са задължителни, нали ?
Благодаря

Прикачен файл

контакти.jpg
контакти.jpg (91.32 KиБ) Видяна 1241 пъти
addicted - специалист
Включвам се в темата защото имам подобни питанки тези дни.
Сега да кажа какво знам аз. Начина на свързване отбелязан на схемата, със съединяване на едната фаза от генератора и земя ще направи потенциала на тази фаза спрямо земя равен(или почти равен) на нула, следователно така заземената фаза вече ще бъде нула. Няма да ама потенциал спрямо земя, ще има 220 волта напрежение спрямо другата фаза от генератора.
Забележка към схемата е че двата източника трябва да се свържат към сградната инсталация през подходящ разеденител, УМ-шалтер, така че да няма никаква възможност да бъде подадено захранване и от двете места, и от мрежата и от генератора. Никаква възможност, дори и умишлено това не трябва да става. Така с нарисуваните две ДТЗ-та можем да пуснем ток на съседите от нашия генератор, можем и да подпалим намотките на генератора с ток от мрежата.
brum - майстор
Че ползвайте ATS (automatic transfer switch). Предимствата са, че няма как да включиш двата източника едновременно и че може сам да прехвърля при отпадане на някое от напреженията.

А за свързването дали е правилно - не мога да кажа сега. Че съм изморен, па туй иска да се помисли.
kisyov - напреднал
Предполагам, че така с ATS, ще е по сигурно. Само дали свързването е правилно ?
Прикачен файл:
ats.jpg
ats.jpg (97.12 KиБ) Видяна 1189 пъти
addicted - специалист
Тия ДТЗ-та нямат място там, при положение че инсталацията е двупроводна със занулени комтактию
kisyov - напреднал
пон дек 04, 2023 10:22 pmaddicted написа:
Тия ДТЗ-та нямат място там, при положение че инсталацията е двупроводна със занулени комтактию
Дори и преди генератора ли ?
ivanovbg - майстор
Няма никакъв смисъл от тях като са занулени контактите. Заземителното колче по добре не го свързвай, че така става малко сложно ако някъде окъси в генератора. https://techno.expertexpro.com/bg/elekt ... khema.html
bigdragon - майстор
пон дек 04, 2023 10:49 pmivanovbg написа:
...Заземителното колче по добре не го свързвай, че така става малко сложно ако някъде окъси в генератора...


kisyov - напреднал
пон дек 04, 2023 10:49 pmivanovbg написа:
Няма никакъв смисъл от тях като са занулени контактите. Заземителното колче по добре не го свързвай, че така става малко сложно ако някъде окъси в генератора. https://techno.expertexpro.com/bg/elekt ... khema.html
Според теб да махам зазем. колче ли ? Но тогава, ще имам две фази и с тези занулени контакти няма ли да стане по голям проблем ?
Детето - специалист
пон дек 04, 2023 10:19 pmkisyov написа:
Предполагам, че така с ATS, ще е по сигурно. Само дали свързването е правилно ? ats.jpg
Ако преместиш АП отдолу на черния проводник и зеленият го сложиш заедно със синия, трябва да е добре.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 55

Тема "Употреба на занулени контакти с генератор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: