Към всяко мнение вече можете да качите снимка. Преди - След
mladkal - майстор
Дълго се чудех къде да постна настоящето. В металообработване ще предизвикам смях от страна на колегите професионалисти, а има и дръвце...и бетон лях.

Не претендирам за изчерпателност на фотосите, космическо качество на краен продукт, но ... Все пак форума е "Направи Сам", а с настоящето мога да бъда полезен някому.

Повече снимки можете да видите тук!
естествено има още доста работа - грундиране на заварки, боядисване, лакиране, оформяне на колони с гнайс и т.н., но...Уикендите са пред мен :)

ПП.Ако Тани и/или някой от Модераторите намерят за нужно могат да преместят поста ми в по-правилния раздел.

Прикачен файл

porta 001.jpg
porta 001.jpg (118.63 KиБ) Видяна 17686 пъти

Прикачен файл

Picture 003.jpg
Picture 003.jpg (44.8 KиБ) Видяна 17686 пъти
Много добре е станала вратата, какви профили си ползвал (квадратна тръба беше май)1,5 х 1,5 см. или други и от кой склад ги купи. И аз съм от Стара Загора затова питам. И за кованото желязо. :)
MamaMy - майстор
Отлична е. Сега железарствам по двора и ми е пределно ясно колко много труд и време е хвърлен тук. Ако приемаш съвети един от мен: Свали дъските и ги боядисай поне един път предварително.
mladkal - майстор
instaliro написа:
Много добре е станала вратата, какви профили си ползвал (квадратна тръба беше май)1,5 х 1,5 см. или други и от кой склад ги купи. И аз съм от Стара Загора затова питам. И за кованото желязо. :)
Благодаря, колега! Има си косури, но слава Богу, тук снимки с голяма резолюция не могат да се качват, та и за това не си личат. Има такива и то не един или два. За пръв път правя нещо подобно и много важни и отговорни моменти ги преоткривах в "движение". Важно е че като цяло стана добре -визуално и се отваря-затваря много леко.

На втората част от поста ти: Тръбите квадратни ги купувах от склада, който е с/у "Ита Сервиз". Тънките се водят 15/15 мм, но аз си избрах едни, които са второ или трето качество. прътите са посукани, имат и сцепени -зейнали шевове. Цената им пък е доста по-тънка. Имаха и от същите екстра качество, но бюджета беше ограничен.Този склад е по евтин от онзи на "Ром..." (знаеш го,предполагам)
Детайлите от ковано желязо: От индустриална (Ита Сервиз) караш посока кръговото на "Славянска" (това новото). малко след като подминеш Тролейбусно депо (остава ти от ляво) е закусвалня "Македония" До нея има мебелен обков и консумативи, а следващата врата е склада за ковано желязо. (отсреща е сградата на шоселов -интепред или нещо такова се водеше) Склада е отбелязан с табела. Цените на отделните детайли са от 77ст до 140ст.

За любопитните: вратата е на две части 990мм-тясна и 1470мм -широка. Височината на основната рамка е 1870мм. Профилите са 15/15/3 и 35/35/3мм. Използвах и шини 30/3мм и 30/8 (имах ги в наличност-излишни), а носещите два профила са квадратна тръба 40/40/3мм. Пантите са 4броя с диаметър 24мм. Болтовоте са "коларски" 6/40мм, като от към металната част разпробих шината със свредло 7мм, за да заклине 4грама в основата зад главата. Шайби с широка периферия и гайки с пластмасова втулка, които не се развиват от само себе си остават от към дворчето, където не съм правил снимки) Кутията на бравата е изработена от 2,5 мм черна ламарина. Дъските (летви ще е силно казано) са кофражни, закупени само ден преди да бъдат нарязани и монтирани. Минах ги леко на абрихт, за да им предам по-приятен вид. Сурови са и ще се свият ,изметнат, но това е временно решение, колкото да запълня портата...
Резетата от вътрешната страна на портата са изработени от фи 16 плътно, в тръба със стена от 2-2,5мм. Избрах си парчетийки разни в слада.
тегло на цялата порта (без дървенията) е 100+ килограма, т.е. доста тежка.
mladkal - майстор
MamaMy написа:
Отлична е. Сега железарствам по двора и ми е пределно ясно колко много труд и време е хвърлен тук. Ако приемаш съвети един от мен: Свали дъските и ги боядисай поне един път предварително.
Благодаря за оценката. М да - труда не бе малко, вълненията и притесненията също. Имам си и два нови белега, въпреки, че работя с предпазни средства и съм старателено внимателен относно безопасността.
Съвети приемам, както и критики. Човек се учи от по-знаещите и от грешките си. :)

Избързах с поставянето на дървенията, поради щото инак вратат трябваше да отлежи една седмица закачена, заключена, но в същото време с този голям просвет. Просвет през, който се минава спокойно, освен ако не си 140+кг;200см висок и с проблеми в кръста и ставите. Трябваше да се нареди нещо и да се опуши дворчето.
Тази зима така ще изкара, а може и повечко време. Днес я наклепах с боя, за да предпазя още веднъж метала от ерозииното въздействие на есенно зимния период, а за утре планирам да лакирам дъските. Да ги лакирам обаче както са си така на място. малко от малко да се придаде завършен вид на вратата. Предвидил съм материал (дървен), който ше си отлежи, поизсъхне, поизметне... Догодина, когато намалеятт задачките, ще го калибровам при дърводелец, шлайфам, даже може и някаква фаска да му пусна на фреза. Тогава ще и сменя дървенията, за да е по-красива и по-надеждна като здравина на материала.
MamaMy - майстор
Относно дефектите, не се притеснявай. Ако ще я ползваш само ти, само ти ще си ги виждаш :-D . За дървенията ясно. За откритията също съм на ясно от собствен горчив опит.
Обаче, давам гаранция, че ако сега пак се хванеш да я правиш, ще стане перфектна от първия път.
Аз се мъча много повече защото ползвам стари материали. Поради финансови недостатъци изкупих едно старо балконско остъкление. Не стига, че една седмица само стържа маджун и счупени стъкла, имам поне десет кръвни белега, ами се оказа, че Т профила са го събирали от шини и ми спънаха работата яко.Наставям винкели защото не ми стига дължина, а старите майстори, пък са ползвали разнокалибрени такива. Абе свинствам. Повече такава грешка няма да правя. Днес грундирах и последното желязо и ако всичко е наред утре ще приключа едновременно два проекта и може да се похваля. :razz:
mladkal - майстор
МамаМу, в същност вратата е към дворчето на тъщата. Мене ми е мерак за собствена къща на село, но понеже пуста криза и т.н. скоро няма да е..Ама за да не губя хъс, мерак, настроение, а и да тренирам на чужд гръб й направих подарък за скорошния именен ден. Това, което беше преди там се подпираше на три гнили варки, а само името му бе врата (порта). Точно с един шут и моите 70кг всичко отлетя в небитието -към огнището.
В същност с нескромност ще призная, че крайният вариант ме удовлетворява много. Имайки се в предивд, че кофража ми бе труден за събиране (поради липса на мат`рял) и че колоните малко се поизкривиха -горе 2500мм; долу-25150мм. Успах да напасна всичко да е почти под "нивел", а и в същото време да е визуално угодно - за окото.

При теб обаче нещата са в друго измерение. Ти ги изпипваш нещата, а в същото време си заложил на ниска себестойност, като пък не си пестиш труда. Туй със втора употреба и то от остъклена тераса си е направо утрепия, но...ЕВАЛА, за ентусиазъма.
Браво! :respekt:
stiv1961 - майстор
mladkal написа:
горе 2500мм; долу-25150мм.
Кво напрай бе,Младене.Кулата в Пиза няма такъв наклон./За една нула няма да рушим и започваме наново/.15 мм не са проблем,нали ще ги обличаш?
mladkal - майстор
Стив, имах в предвид 2515мм, а не 25150... Техническа (алкохолна) грешка.
Инак си стана супер...

Така е -тез 15мм ги компенсирахме с панти и това и онова. Стана екстра -като за пръв път! Всички ние знаем очакванитя си за своя "първи път" но те винаги са били под действителността в крайна сметка!:)
Илиян Илиев™ - майстор
Не думай, че аз ще правя вино за първи път. :shock:

Тема "Дворна врата, Порта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: