Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
inspo - майстор
Здравейте , някой знае ли с какво пълнят охладителите за хладилни чанти ,фризери и подобни .Наскоро си купих като тези от картинката ,но се оказаха ментета .След замразяването във камерата ,се надуха от водата в тях почти до пръсване . А иначе във фризера си има батерии които никога не замръзват ,но с какво са пълни ? Мислех си за комбинации от спирт или антифриз ,но дали ще има охлаждащ ефект ?

Прикачен файл

21628_1_freezepack.jpg
21628_1_freezepack.jpg (11.6 KиБ) Видяна 11257 пъти
lenko71 - специалист
Доколкото знам - с антифриз.
Master_Kenobi - V.I.P.
Консистенцията е гел и идеята е да не се разтича при отваряне, пробиване и пр. Не трябва и да се раздуват много при замръзване. И да замръзват/размръзват все пак при температура близка до нулата, което значи, че едва ли е антифриз. Какво е веществото обаче не знам.
Идеална работа вършат и 0,5 литрови бутилки от минерална вода с вода. :-D
vanko68 - специалист
Допълнение-като се напълнят с вода,леко да се стиснат,преди да се завие капачката,че понякога се пукат при разширяването на леда.
Neno Er - специалист
lenko71 написа:
Доколкото знам - с антифриз.
Пробвайте със солен разтвор.
Колкото е по-висока концентрацията на разтвора, толкова по-трудно замръзва.
Master_Kenobi - V.I.P.
Е, тва ли е целта?! :shock: :shock: :shock: Трудно да замръзва?!
Не мисля.
vanko68 - специалист
Точно това е целта.Като замръзнат на по-ниска температура, ще акумулират повече студ и по-дълго ще поддържат хладина в чантата
Neno Er - специалист
vanko68 написа:
Точно това е целта.Като замръзнат на по-ниска температура, ще акумулират повече студ и по-дълго ще поддържат хладина в чантата
Умен Ванко.
drtsarev - напреднал
Може и да бъркам, ама...
Водата, подсолена или не, замръзва, а Не акумулира студ.
Какво е значението за хладилната чанта /примерно/ дали бутилката с вода е замръзнала при минус 5 или минус 25 градуса? /при еднакви условия - в случая един и същ фризер ;)/
Нещо ми бяга физиката.

Salt water freezes at a lower temperature point than fresh water. Fresh water freezes at 0c, the freezing point of salt water depends on how much salt is in the water but it can be anywhere from 0c (with virtually no salt) to -21.1 c when the water is fully saturated with salt (23.3% salt is the saturation point of salt in water).

Salt water will freeze slower than fresh water and need a lower temperature to freeze.
vanko68 - специалист
За да затоплиш една замръзнала до -15° бутилка и една от -5° до 0,тоест докато се разтопи леда в нея,според теб еднакво количество топлина ли ще отиде ? Помисли за обратното - слагаш в затворен обем бутилка,нагрята до 90° и втори обем с бутилка на 30°.Коя ще затопли повече обема?
На последния ред от поста ти сам си отговаряш-щом по-бавно ще замръзне,то и по-бавно ще се разтопи,елементарно е.

Тема "С какво са пълни охладителите за хладилни кутии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: