Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
Здравейте, предстой ми ремонт на апартамент който е по БДС. Не са ми ясни стъпките първо вратите ли да сложа или ламината, повечето работи ще си ги правя сам. Може ли да ми отговорите как ще е най-добре, примерно първо слагаш климатиците после шпакловка след това еди какво си? Апартамента е спалня, детска, всекидневна с кухня, баня и тоалетна и тоалетна.
mrsch66 - специалист
Разбира се че слагаш паркета и вратите и след това започваш да мажеш и шпакловаш за да можеш да ги насереш :-D :-D :-D
resistbody - майстор
Шпакловка + плочки в бянята и по подовете където има са 1-ва фаза, после: боя, климатици, врати, паркет(за да може да го смениш без да демонтираш вратите), мебели и режеш лентата...
Ако ще правиш таван от ГК той преди шпакловката на стените...
Не знам дали разбрах, моля за поправки. Първо шпакловка, боя,климатици, паркет и после вратите? Нещо друго кабелите примерно за телевизия интернет, добра идея ли е да ги взема предварително и да ги вкопая в стената,?
resistbody - майстор
нед фев 25, 2024 12:10 ammironikolo2 написа:
Не знам дали разбрах, моля за поправки. Първо шпакловка, боя,климатици, паркет и после вратите? Нещо друго кабелите примерно за телевизия интернет, добра идея ли е да ги взема предварително и да ги вкопая в стената,?
Е пари за какво си дал ? Комуникациите трябва да са прекарани по БДС... нали е на мазилка ??
klomo - специалист
нед фев 25, 2024 12:10 ammironikolo2 написа:
Не знам дали разбрах, моля за поправки. Първо шпакловка, боя,климатици, паркет и после вратите? Нещо друго кабелите примерно за телевизия интернет, добра идея ли е да ги взема предварително и да ги вкопая в стената,?
Работи се отгоре-надолу. Купи повечето неща предварително и ги виж дали нямат някое несъответсвие едно спрямо друго. Направи подробен план и действай.
kozl - майстор
Избистри си желанията и плати на интериорен проектант да ти направи проект и после го спазвай, за да има ред в изпълнението.
Инак се правят неща по няколко пъти и ред нема. Т.е. примерно къртене , шпакловане и пребоядисване в-у готовия паркет.
Това по БДС е пример за довършване до ниво за приемане в експлоатация. За проекта за строителство също има минимални изисквания. Нанесено е обзавеждане и по това обзавеждане са проектирани инсталациите. Промяна в обзавеждането може да повлече промени в инсталациите и при изпълнени финишни покрития следва къртене и т.н.
Ма ко да се праи "Апетита иде с еденето" :-D

Та мое би:
1. Интериорен проект (ИП) съобразен с желанията на собственика.
2. Промени в разпределение (законни промени в неносещи стени).
3. Промени в инсталациите. Климатиците също са част от инсталация ОВК. Залагат се тръби и кабели при избрана апаратура към местата на разположение, които трябва да са посочени в ИП.
4. Работи свързани с по-груби процеси свързани с промяна на стени и инсталации (запълване измазване). Гипсокартоновите обшивки също трябва да са в този ред.
5.Настилки и облицовки в баните. Настилки и облицовки с плочки в други помещения. Това налага защита с покриване на готовите настилки и облицовки преди изпълнение на шпакловки и боядисване. Поне в моите схващания работата с лепила и плочки трябва да предшества шпакловка и боя.
6. Шпакловки.
7. Обезпрашаване.
8. Боядисване.
9. Паркети, мокети без первази.
10. Едрогабаритно обзавеждане и оборудване, желателно е да мине без да има врати. Климатичните тела също.
11. Врати.
12. Ключове контакти осветителни тела.
13. Мебели. Обзавеждането в санитарните помещения може и на по-ранен етап. В случая както има две санитарни помещения , то тоалетната може да се остави като временно оборудвана за ползване и завършена с постоянно оборудване най-накрая.
14. Первази.

Колкото и да се пази и въпреки защитните мерки, накрая пак има щети, които трябва да се поправят. :sad:

А като му доде ред и на апетита #-o

Тема "Жилище по БДС стъпки на ремонта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: