Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте, ще се радвам ако можете да ми дадете повече информация за процедурата, ако има някакви тънкости или по леки варианти, по които да минат нещата. Та накратко, входното антре на селска къща е квадрат и половина, няма място да се обърнеш ако влезнат двама човека. Желанието ми е да направя малка пристройка към гърба на къщата, която да свържа с антрето. Има прозорец, който мога да изкъртя отдолу и да използвам отвора като преход, към пристройката, това не е проблем стената с прозореца не е носеща.
Въпроса е ако желая да направя тази пристройка, която да е с площ не повече от 4кв.м. и височина около 2,20м. какво е необходимо да направя документално, за да е законна постройката, просто да нямам бъдещи проблеми от недоброжелатели. Отстоянието на къщата от оградата на съседа е 3,20м. по тази линия би вървяла и новата част.
kr1100 - майстор
2 начина
1. разрешение от община / не знам за селата как е /, проекти ... пари
2. Начин правиш я " преместваема' - PVC дограма и конструкция .Покрив термопанел PVC , за стените пак термопанел пр. на 1 м височина и нагоре дограма. Няма да лееш бетон за пода - хидроизолация и някаква топло на плочи и дъски.
Така чакаш няколко години за да отшумят страстите на "доброжелателни съседи" и после си правиш пода както искаш.
Последна промяна от kr1100 на ср яну 10, 2024 11:16 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср яну 10, 2024 5:52 pmivan_k написа:
Здравейте, ще се радвам ако можете да ми дадете повече информация за процедурата, ако има някакви тънкости или по леки варианти, по които да минат нещата. Та накратко, входното антре на селска къща е квадрат и половина, няма място да се обърнеш ако влезнат двама човека. Желанието ми е да направя малка пристройка към гърба на къщата, която да свържа с антрето. Има прозорец, който мога да изкъртя отдолу и да използвам отвора като преход, към пристройката, това не е проблем стената с прозореца не е носеща.
Въпроса е ако желая да направя тази пристройка, която да е с площ не повече от 4кв.м. и височина около 2,20м. какво е необходимо да направя документално, за да е законна постройката, просто да нямам бъдещи проблеми от недоброжелатели. Отстоянието на къщата от оградата на съседа е 3,20м. по тази линия би вървяла и новата част.
Най-важното нещо е, къде е селото.Другото важно нещо е, да провериш доколко съседните постройки са законни - за контрааргумент. Мисля, че на твоята скица ще се вижда...
+1 за горното мнение
Селото е в Пернишка област посока Трън, къщата е накрая на селото, като имам само един съсед до мен, с който сме в чудесни отношения. Идеята за преместваем обект не е лоша. Ще помисля и над този вариант, благодаря за съветите. Това лято планирам да направя пътеките около къщата и идеята ми беше да излея площадката там заедно с тях. Просто исках да се ориентирам и колко сложно е да се узакони подобен тип пристройка (иззидана) ако някой е минавал през това скоро и колко пари ще отидат за това.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет яну 11, 2024 8:42 amivan_k написа:
Селото е в Пернишка област посока Трън, къщата е накрая на селото, като имам само един съсед до мен, с който сме в чудесни отношения. Идеята за преместваем обект не е лоша. Ще помисля и над този вариант, благодаря за съветите. Това лято планирам да направя пътеките около къщата и идеята ми беше да излея площадката там заедно с тях. Просто исках да се ориентирам и колко сложно е да се узакони подобен тип пристройка (иззидана) ако някой е минавал през това скоро и колко пари ще отидат за това.
Отлей си пътеките и после си направи описаното остъкляване. И по-често се черпете със съседа

п.с. не-зидана
kr1100 - майстор
чет яну 11, 2024 8:43 amn_a написа:
Отлей си пътеките и после си направи описаното остъкляване. И по-често се черпете със съседа
п.с. не-зидана
Тъкмо ще си направи и основата за остъкляването.
Търгнеш ли по другия път ще се видиш в чудо. Молаба за разрешение за допълнителна пристройка, може да го тъкуват като постройка. Оттам ще те пратят към архитеект за конструция, ел.инсалация, ако има бетон за основа /плоча - пак коснтрукция, арматура, викаш проектанта за подпис като се лее бетона и става..... Това е за сграда, не е за ограда
ср яну 10, 2024 5:52 pmivan_k написа:
Здравейте, ще се радвам ако можете да ми дадете повече информация за процедурата, ако има някакви тънкости или по леки варианти, по които да минат нещата. Та накратко, входното антре на селска къща е квадрат и половина, няма място да се обърнеш ако влезнат двама човека. Желанието ми е да направя малка пристройка към гърба на къщата, която да свържа с антрето. Има прозорец, който мога да изкъртя отдолу и да използвам отвора като преход, към пристройката, това не е проблем стената с прозореца не е носеща.
Въпроса е ако желая да направя тази пристройка, която да е с площ не повече от 4кв.м. и височина около 2,20м. какво е необходимо да направя документално, за да е законна постройката, просто да нямам бъдещи проблеми от недоброжелатели. Отстоянието на къщата от оградата на съседа е 3,20м. по тази линия би вървяла и новата част.


Здравейте, на първо място свържете се с архитект, който да разгледа частния Ви случай. Трябва ви минимум становище от проектант-конструктор (с указания как да си изпълните конструкцията), което се входира в съответната община. При изготвяне на становище не е необходимо по-нататъчно ангажиране от страна на проектанта. Процедурите не са тежки, както и становище/проект за толкова малка промяна по вашата къща не струва неземна сума пари.
Има варианти допълващото застрояване да е на по-малко от три метра от границите на имота, но отново трябва да се разгледа частния Ви случай.
Имайте предвид, че дори и за т.нар. "преместваем обект" също се изискват становища и документи за озаконяване.

Тема "Дострояване към къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: