Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
maleeeestrax - специалист
phantom_ - специалист
Ще стане с кантал,но пак трябва да си купиш голямо количество :idea: Аз съм си правил подгрев за ръкохватките на мотора,за тая цел използвах кантал от реотан на печка Елва(просто не намерих по-тънък) идва малко дебел и по-бавно загрява :-D А що се отнася за подгряващите подложки от Метро аз имам такива и доста топлеха като ги използвах ,сега на тази кола имам оригинален подгрев и да ти кажа като че ли по малко топли :wink:
bobykafe - специалист
Преди 15-ина години си правик самоделка отопление на леглото с медна тел от електромагнит. Необходимата мощност беше около 50-60 вата, т.е. около 2 ома би било съпротивлението при 12Волта в колата. Въпрос на подбор е дебелината и дължината на телта. Схемата за ограничаване на тока е елементарна, като основния недостатък- големите топлинни загуби в крайния транзистор е дори предимство при подходящо място за монтаж в замръзналата кола :)
Тук обаче стои въпроса с ниската механична якост на медния тел и колко сядания би издържал. Предполагам, че с подходящо разполагане и без дълги прави участъци това не би било проблем.
miroton - майстор
bobykafe написа:
Преди 15-ина години си правик самоделка отопление на леглото с медна тел от електромагнит. Необходимата мощност беше около 50-60 вата, т.е. около 2 ома би било съпротивлението при 12Волта в колата. Въпрос на подбор е дебелината и дължината на телта. Схемата за ограничаване на тока е елементарна, като основния недостатък- големите топлинни загуби в крайния транзистор е дори предимство при подходящо място за монтаж в замръзналата кола :)
Тук обаче стои въпроса с ниската механична якост на медния тел и колко сядания би издържал. Предполагам, че с подходящо разполагане и без дълги прави участъци това не би било проблем.
Защо нагревателите не ги правят от медна тел?
Използвай шим за регулиране на топлината
bobykafe - специалист
miroton написа:
Защо нагревателите не ги правят от медна тел?
Използвай шим за регулиране на топлината
Защото се налага да се нагряват ДОСТА над 35-40 градуса, колкото бих приел за комфортно и безопасно под моя :butthead:
И подчертах, че схемата е ЕЛЕМЕНТАРНА и минусите й са плюсове в случая :drinkers:
Сещам се и за още няколко бонуса на бакъра- достатъчно дълги жици за 2 ома; ИЗОЛАЦИЯ!
Тук някъде трябва да включим фанфарите за да приветстваме лесното запояване и богатия избор на диаметри- наличен е на практика навсякъде около нас
ivanovbg - майстор
От счупени странични огледала свали нагревателите им. 2 в паралел са достатъчни за едната седалка.
Изображение
fox_vt - майстор
Трудно се разлепят от стъклото а и площа е малка,освен ако не е от камион но пък там е на 24 волта.Или може би от бус някое по големичко.Иначе ето нещо подходящо Нагревател

Ама може да е слабичко.А какъв е проблема да се използва нагряваща готова подложка за седалка :?: Да не си уцелил китайска бройка :-D
nakatasan - специалист
Здравейте, вече втора такава китайска подгряваща седалка изгаря. Купувал съм ги или от кауфланд, или практикър, или метро. Явно толкова им е живота, за около 2 сезона и дават фира.
Нагревателя който използват от сядането се пречупва, а може би и прегаря и се къса. След това топло няма.
Идеята ми е да си купя такъв нагревателен кабел и да го сменя. Но не зная колко да е дълъг, колко да е дебел, най-вече от къде да го купя. Мога с парче да отида в магазина и да искам нужната дължина. После свързвам всичко и монтирам.

Гледах из интернет някакви плочки за подгрев на седалки, комплектът за една беше към 150 лв. Доста скъпо ми се вижда, а колко ще устиска мога да гадая.

Идеи от къде мога да си купя такъв нискомощностен нагревател?
Поздрави
hidrazin - майстор
nakatasan написа:
Идеи от къде мога да си купя такъв нискомощностен нагревател?
Разгледай нагревателите за огледала в баня. Нещо такова:
Нагревател за огледало. Противозамъгляващ, Фолиев, 300x300mm, 15W, 12V
:partyman:
nakatasan - специалист
Тези съм ги гледал и ми хареса идеята, ама като видях че, едното листче струва 50 лв и леко се разочаровах.
Търся си кабелен нагревател от тънките за 12 волта, за да си го сменя, че от тия купените подгревни седалки кабелът е калпав и от пречупване или прегаряне се прекъсва. И по този начин топлото го няма. Омръзна ми да купувам такива подгревни седалки, за това ми се иска да си я направя както трябва и да не я мисля повече.
Кабел намирам, но е за подово отопление и е на 220 в. А на мен ми трялбва тънък, който е за 12 волта.
Поздрави

Тема "Подгрев на седалки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: