Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Andri01 - майстор
Задължително е помпата да е под нивото на дрениращия съд!!
Hursa - майстор
Да. Какъв е проблема, да е в най-ниската точка дори, така определено ще е "под нивото в дрениращия съд". И ще има достатъчно "подпор" :)
Andri01 - майстор
няма проблем. На място удобно за обслужване. Моята е в каратавана например заедно с ДС. Няма филтри,няма клапани. Обаче,ако серпентината на бойлера не е от неръждавейка,добре е веднаж годишно да се промива системата. ДС се пълни с ръжда.
molt - специалист
Благодаря на всички за мненията.Всеки си има своя опит и поглед за нещата.Точно за това и питах и Ви благодаря.

Дрейкбек бих направил ако имам нормален таван.В моя случай усилия и дали ще работи след това...много за мен неизвестни.

Още се чудя да е отворена или затворена система.Вярно е 7-8 г. без проблеми си е добре. Защо да сменя разширителя не ставали да го проверя ,напомпам....
Не може ли да е отворена с 8л. съд
Да отбележа ..прочетох за по-хубавите уплътнения за гофре..и за налягането и завирането, но какви биха били минусите на отворена.
Долу ето така мисля да го правя ...дали е правилно?

[attachment=0]image (1) (1) (1) (1).jpg[/attachment

Прикачен файл

image (1) (1) (1) (1).jpg
image (1) (1) (1) (1).jpg (114.89 KиБ) Видяна 289 пъти
Andri01 - майстор
Ок, успех! Ако решиш - пиши как си решил проблема. Ще бъде полезен пример за колегите във форума. :partyman:
ivanovbg - майстор
Точно в ниски селски вилички и тип бунгало съм правил това и работи безупречно. Съда за водата е под бойлера, там почти винаги е празно. Помпата до него. Единствено като недостатък е , че съда под бойлера трябва да събира до половината нужната вода за серпентината, панела и тръбите. Евентуална ръжда се събира в съда и лесно се промива ако се наложи. Всичко се затваря се херметически за да не се губи вода от изпарение. Като опция е мерителната тръбичка. Изпълнението с с ф16 тръби с алуминиева вложка. Помпата е съобразена с денивелацията и е хубаво да е енергоспестяваща с повече режими. За съд може да се ползва и пластмасово бидонче което може да държи на 70-80 градуса и малко налягане. Ако я оставиш отворена ще се губи вода от изпарението и често ще трябва да доливаш. Зимно време ако не живееш там се източва много лесно. С крана се регулира дебита да не чучурка силно и се слага наклонена дъска в съда. Не се престаравай с притварянето, че по бавно се връща водата. Принципно и това е отстранимо ако в горния край на панела се монтира един автоматичен обезвъздушител. Не съм го нарисувал на схемата

Схемата на електрическото свързване е много проста. Купува се един часовник и го настройваш в зависимост от ориентацията на панела - примерно от 8 до 17часа да е включен. Часовника трябва да е с батерийка да не си губи настройките докато бойлера е на ток. Ползва се терморегулатора на бойлера и допълнително се монтира ключ да прекъсва фазата. Схемата на свързване е на картинката. Когато е включен ключа си ползваш електрическо подгряване, като е изключен си на слънцето. Схемата е желателно да се изпълни от правоспособен техник.

Просто, евтино и не на последно място - надеждно!

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (21.27 KиБ) Видяна 254 пъти
шоп - майстор
пет фев 09, 2024 12:01 amivanovbg написа:
а

Схемата на електрическото свързване е много проста. Купува се един часовник и го настройваш в зависимост от ориентацията на панела - примерно от 8 до 17часа да е включен. Часовника трябва да е с батерийка да не си губи настройките докато бойлера е на ток. Ползва се терморегулатора на бойлера и допълнително се монтира ключ да прекъсва фазата. Схемата на свързване е на картинката. Когато е включен ключа си ползваш електрическо подгряване, като е изключен си на слънцето. Схемата е желателно да се изпълни от правоспособен техник.

Просто, евтино и не на последно място - надеждно!
Използването на дифиренциален термостат вместо часовник за мен е задължително.
ivanovbg - майстор
За някои и и вай фая е задължителен. :-D Винаги може да се усложни и оскъпи системата. Аз съм за вакумнотръбни колектори и те си работят на студено добре. Нямат значими загуби ако върти водата през тях в облачно време. При ползване на плосък е по добре да се добави и диференциален.
На Иванов системата работи и без слънце.
Бойлера стоплил на нощна, часовника цъкнал в 9.00 зимно часово време и съвсем спроред инженерната му мисъл, помпичката пренася топлина.
Тя, системата, е дуракоустойчива.

Бойлера и без помощ си губи топлина, а сега да топли и тръби до високоефективни вакуумни, каквито липсват в казуса?!!
Хора, не правете това у дома!
ivanovbg - майстор
пет фев 09, 2024 8:41 amТрифон П.Трифонов написа:
На Иванов системата работи и без слънце.
Бойлера стоплил на нощна, часовника цъкнал в 9.00 зимно часово време и съвсем спроред инженерната му мисъл, помпичката пренася топлина.
Тя, системата, е дуракоустойчива.
Евала Трифоне! Не бях се сетил да монтирам лампичка. Трябва обаче да се монтира при панела и със светоотражател всичката светлина от лампата да се насочи към панела. Ще се вдигне КПДто. Абе верно е, че две глупави глави мислят повече от една умна :-D

Тема "Соларна инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: