Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
пет фев 09, 2024 8:48 amivanovbg написа:
пет фев 09, 2024 8:41 amТрифон П.Трифонов написа:
На Иванов системата работи и без слънце.
Бойлера стоплил на нощна, часовника цъкнал в 9.00 зимно часово време и съвсем спроред инженерната му мисъл, помпичката пренася топлина.
Тя, системата, е дуракоустойчива.
Евала Трифоне! Не бях се сетил да монтирам лампичка. Трябва обаче да се монтира при панела и със светоотражател всичката светлина от лампата да се насочи към панела. Ще се вдигне КПДто. Абе верно е, че две глупави глави мислят повече от една умна :-D
Вместо да мажеш, по добре не цапай!

Системата работила 7-8 години безпроблемно, макар некачествено направена, сега му се предлата всяка година да обслужва ръжди, които се събирали в ДБ съдинката.
Ръжда нямало в неръждаема серпентина, което никому не помага, щото тя не е такава.
Значи- всяка година обслужване на "безпроблемна" система.

Моята, затворена система, е похарчила повече гигабайти у форума, отколкото минути поддръжка за съществуването си.
ivanovbg - майстор
Като видях каква дупка има на помпата в скоро време май серпентината на бойлера ще е за смяна. В дрейнбег съда се монтира магнезиев електрод от бойлер и се занулява и неговия корпус. Серпентината, помпата и съда по този начин се защитават от ръждата.

Някоя от главите ти можеш да я махнеш. Не е продуктивна толкова. :-D
шоп - майстор
пет фев 09, 2024 8:22 amivanovbg написа:
Винаги може да се усложни и оскъпи системата. Аз съм за вакумнотръбни колектори и те си работят на студено добре. Нямат значими загуби ако върти водата през тях в облачно време. При ползване на плосък е по добре да се добави и диференциален.
Иванов, има евтини диференциални терморегулатори. Това не е усложняване. Това е задължителен елемент в една такава система. Реле за време няма място тук. Имам доста вакуумнотрубни колектори и не си мисли, че там е панацея и няма загуби. Да през тръбите може и да са минимални, но през колектора и свързващите тръбопроводи си ги има.

Та ако искаш да топлиш гълъбите през деня със сгрята на ток вода си сложи реле за време.
Andri01 - майстор
Имам наблюдения върху две системи-DВ и една с вакуумно тръбни 10бр., под налягане. Намират се на около 15м една от друга. Ориентирани на юг и са на еднаква височина. Днес разлика в температурата в 16ч. беше 2гр. в полза на DB. Плюса на моята е ,че лятото мога да сваля СК на 27гр., до като онази е фирмена и е твърдо на 45 градуса наклон. За другите преимущества няма да говорим.
пет фев 09, 2024 5:22 pmAndri01 написа:
..... За другите преимущества няма да говорим.

Ми те не останаха- два градуса за марсианеца, хахааааа!

Иванов, тая работа, дето си я мислиш, първо би прецакала серпентината на бойлера, не чугуняка на помпата.
Andri01 - майстор
Абе ,изгонено "умно" милиционерче, не ти ли омръзна да завиждаш и се заяждаш? Да ти напомня-нещо говореше за съд? Не си забравил,нали? :lol: :lol:
пет фев 09, 2024 6:03 pmAndri01 написа:
Абе ,изгонено "умно" милиционерче, не ти ли омръзна да завиждаш и се заяждаш? Да ти напомня-нещо говореше за съд? Не си забравил,нали? :lol: :lol:
Абе, уж имаш диплома за вишу, па не разбра, че няма за кво да ти завиждам.
Днес къщата ми се е топлила само от слънцето. Освен това имам БГВ за душ, пране, посуда
Тва нали, щото за БГВ иде реч, та да не излезе, че се хваля и с други работи.
Колкото и да повтаряш една лъжа, истина няма да стане.
Прост човек ще разбере, че изгонен от Полиция, няма как да работи в Пожарна.
Е, що питаш за оня епитет, изречен от мен през декември?!
Айде да не повтарям! Хахааааа!!!
Съд ли? Невменяемите съдят ли ги?!
Теб те е осъдил Шефа.
ivanovbg - майстор
пет фев 09, 2024 4:39 pmшоп написа:
пет фев 09, 2024 8:22 amivanovbg написа:
Винаги може да се усложни и оскъпи системата. Аз съм за вакумнотръбни колектори и те си работят на студено добре. Нямат значими загуби ако върти водата през тях в облачно време. При ползване на плосък е по добре да се добави и диференциален.
Иванов, има евтини диференциални терморегулатори. Това не е усложняване. Това е задължителен елемент в една такава система. Реле за време няма място тук. Имам доста вакуумнотрубни колектори и не си мисли, че там е панацея и няма загуби. Да през тръбите може и да са минимални, но през колектора и свързващите тръбопроводи си ги има.

Та ако искаш да топлиш гълъбите през деня със сгрята на ток вода си сложи реле за време.
Шопе, човека си има действащ диференциален терморегулатор. Нищо не му пречи да си го ползва.
Колкото до схемата която съм дал е възможно най простата и евтина. Един часовник е десетина лева. Свързването е елементарно и трудно може да се допуснат грешки. Монтира се един контакт, в него се включва часовника и в контакта на часовника се включва със щепсел помпата. Понеже е свързан последователно на бойлера като загрее до температура която изключва термостата на бойлера, самия термостат прекъсва захранването и гаси часовника и помпата.

Колкото до топленето. Лятото монтирах дрейнбег система на сина. Бойлер още нямаше, но топлеше 200 литров буфер на сина и с помощта на тази система пуснахме, тествахме и настроихме подовото. Понеже тогава лепих плочките в банята и водата не беше свързана освен към буфера, от него си точех вода за теракола. Диференциалния термостат беше монтиран доста хвърчащо и един път като точех вода го бутнах и окъсих релето му и то изгоря. Нямах време да му се занимавам с ремонта и временно- за да работи подовото и да суши замазката сложих наличен часовник да управлява помпата, а термостата го ползвах да гледам температурата.. Мога да ти кажа, че едва ли имаше разлика повече от няколко градуса. Напролет ще върна пак термостата, че вече го оправих, а сега водата така и така се топли от камината. Та дали ще е 70 или 75 градуса топла водата не е от такова значение. Особено ако са къси тръбите - нали точно това е въпроса - няма достатъчно височина и затова му показах как да си направи дрейнбег система.

Трифоне, ти първо трябва да знаеш защо се слага аноден протектор и как работи пък после да се опитваш да коментираш
пет фев 09, 2024 6:44 pmivanovbg написа:
......
Трифоне, ти първо трябва да знаеш защо се слага аноден протектор и как работи пък после да се опитваш да коментираш
А, от де ша ги знам аз тез сложни думички- ти си чуека, ти ще ме осветлиш.
Нещо си си повярвал, Иванов, а това на стари години не е много здравословно. Юнаци с памперси не знам да има.

Тема "Соларна инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: