• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 78
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Evgeniy - майстор
Ето още едно осветително тяло от светодиодна лента. За по-добро охлаждане ги залепих на основа от алуминиева ламарина. Лентата е от типа с две шини от ляво и дясно и трите диода в чипа в паралел.
Реших да се изхитря и да няма трансформатор, като свържа отделните единици, които са на 12 волта (тройка диоди) последователно. За целта прекъснах шините през 3 диода на мястото за срязване и направих диагоални мостчета. На съответният шаблон залепих ленти, с обща дължина 28 броя 12 волтови тройки (2 вериги в паралел), за да получа около 330 волта сумарно захранване. Сложих един грец с 4 диода и електролитен кондензатор 100 мкф/400в.
Монтирах го в спалнята. Ефекта беше неочакван и неописуем- 168 диода 5050 светят великолепно, а когато угасиш, осветлението плавно гасне в продължение на около 10 секунди и може спокойно да видиш къде лягаш :). На всичко отгоре в продължение на около 3-4 часа остават да мъждукат и светят като луна на тавана през цялото време.
Ето малко снимки:
Прикачен файл:
DSCN2012.JPG
Прикачен файл:
DSCN2011.JPG
И ето луната на тавана:
Прикачен файл:
DSCN2010.JPG
edemy2001 - специалист
Evgeniy написа:
Ето още едно осветително тяло от светодиодна лента. За по-добро охлаждане ги залепих на основа от алуминиева ламарина. Лентата е от типа с две шини от ляво и дясно и трите диода в чипа в паралел.
Реших да се изхитря и да няма трансформатор, като свържа отделните единици, които са на 12 волта (тройка диоди) последователно. За целта прекъснах шините през 3 диода на мястото за срязване и направих диагоални мостчета. На съответният шаблон залепих ленти, с обща дължина 28 броя 12 волтови тройки (2 вериги в паралел), за да получа около 330 волта сумарно захранване. Сложих един грец с 4 диода и електролитен кондензатор 100 мкф/400в.
Монтирах го в спалнята. Ефекта беше неочакван и неописуем- 168 диода 5050 светят великолепно, а когато угасиш, осветлението плавно гасне в продължение на около 10 секунди и може спокойно да видиш къде лягаш :). На всичко отгоре в продължение на около 3-4 часа остават да мъждукат и светят като луна на тавана през цялото време.
Ето малко снимки:
Перфектно изпълнение и идея, колега! Завиждам ти обаче на търпението да направиш толкова връзки между лентичките! :-D Адмирации за което...
Evgeniy - майстор
Благодаря.
Всъщност прекъсвах само двете шини в краищата, не цялата лента. така сложих около 50-60 мостчета. Не е чак толкова много, особено ако си обсебен от идея. Като гледам и твоите изпълнения са изисквали търпение :)
edemy2001 - специалист
edemy2001 написа:
... ще пробвам да сложа един направо на парче от алуминиевата правоъгълна тръба и ще видя какъв ще е резултата и тогава ще напиша пак. Доколкото знам не бива да превишава 80 градуса температурата на светодиода, но това е гранична стойност, което значи, че по-добре да не превишава 50 градуса...
Пробвах два варианта - върху парче от същия алуминиев профил с размери 300 х 60 х 20 мм покрит с плафон изработен от поликарбонат, но отворен отстрани, сложих най-напред 10 W светодиод. След около 6 часа непрекъснато светене, алуминиевия профил достигна 52 градуса, като околната температура е 15 градуса. След това при същата постановка сложих 3 бр. х 3 W светодиоди - температурата достигна 46 градуса след 6 часово светене при същата околна температура. При по-висока околна температура топлоотдаването по принцип се влошава, но не мисля че ще стигне до повече от 60 - 70 градуса температурата на "радиатора", така че считам експеримента за успешен.
Evgeniy - майстор
Адаш, а кой от двата варианта даде повече светлина визуално? Като че ли имам наблюдение, че повече маломощни диоди светят по-добре от един с еквивалентна мощност.
edemy2001 - специалист
Определено 10 ватовия свети по-силно.
fox_vt - майстор
Да не отварям нова тема да попитам тук.Някой работил ли е с такива светодиоди ЦЪК Като искам да ги захраня 8 бр със този драйвер Драйвер
Питанката ми е че светодиодите ги дават 11волта а драйвера е за 12 волта,другото което се чудя дали е димируем.Не мога да разчета символите по корпуса му а и никъде не пише дали е такъв.
hidrazin - майстор
Това не е драйвер за светодиоди а за LED ленти. С една дума най-обикновено захранване за 12 волта. Не гледай какъв волтаж пише за диода - това е само за ориентир. Важен е тока през него.
:partyman:
fox_vt - майстор
Не е само за ленти а и за крушки с цокъл MR16/MR11/G4.Иначе е DC 12 което ме устройва понеже имам едно от тукашен магазин ама AC :-D Та волтажа добре ама тока как да го наглася то като ще си играя и стабилизатор да му правя по добре да скалъпя нещо от тука.Иначе интересно дават им на COB led 3 W 300mA а на smd led 3W 700-750mA като COB имат и повече лумени явно заради по голямата площ.

пп не е димируем тц язък :?
Идеята е да ги навържа всички към един драйвер а не всеки със собствен.
edemy2001 - специалист
fox_vt написа:
Не е само за ленти а и за крушки с цокъл MR16/MR11/G4.Иначе е DC 12 което ме устройва понеже имам едно от тукашен магазин ама AC :-D Та волтажа добре ама тока как да го наглася то като ще си играя и стабилизатор да му правя по добре да скалъпя нещо от тука.Иначе интересно дават им на COB led 3 W 300mA а на smd led 3W 700-750mA като COB имат и повече лумени явно заради по голямата площ.

пп не е димируем тц язък :?
Идеята е да ги навържа всички към един драйвер а не всеки със собствен.
Точно де! В тези крушки има вградени драйвери. Драйвера в случая е устройство, което дава константен ток, независимо от входящото напрежение. За входящото напрежение - в известни граници разбира се! Т.е. това от снимката е само захранващо устройство. Лентите нямат нужда от драйвер, защото са с вградени на лентата съпротивления, които се грижат за тока.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 78

Тема "Направи сам LED осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: