• 1
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 96
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brum - майстор
Значи очакванията са ми правилни. В един момент може да почне да залепва материала за тръбичката. При следващо разглабяне на hotend-а ще върна оригиналният.
brad4edat - специалист
Аз на моя ползвам екструдер с тефлонова вложка и гледам да не минавам над 240гр. Принтя ПЛА, ПЕТГ, ТПЮ, ИНГЕО870, АБС и НИЛОН. Последните два само по изключение и то със спрян вентилатор и по-бавно за да се слепнат. Понякога вдигам до 245гр. и след време да кажеме един ден ползване и тефлоновата вложка се свива и ... :lol: Та с стандартния екструдер съм до 240гр. и кара месеци наред. 4/5/6мм. Ретракт според филамента

Изцяло металния го слагам когато пускам НИЛОН на 260гр. Става и за ПЛА. Петга залепва супер за него и става мазало. ТПЮ-то също се инати с металния екструдер. Сега чакам да видя дали ще се сдобия с PEEK и на каква цена. Ако е късмет да си набавя PEEK вероятно ще пренасоча доста към НИЛОН и PEEK стига цената да не е убийствена, че като гледам цените на PEEK в чуждите сайтове и получавам гърч :lol:
brum - майстор
С PETG съм печатал разни детайли. Последният близо 200 грама. Нищо не залепва по hotend-а, пък е целият метален. На 240 градуса го печатах. Тези дни имам още 3 такива детайла да издялам и като гледам няма да съм върнал старият hotend до тогава.
svdmk - специалист
вт мар 23, 2021 7:12 ambrum написа:
С PETG съм печатал разни детайли. Последният близо 200 грама. Нищо не залепва по hotend-а, пък е целият метален. На 240 градуса го печатах. Тези дни имам още 3 такива детайла да издялам и като гледам няма да съм върнал старият hotend до тогава.
Щом като PETG не залепва, не сменяй "хотенда". Това е биметален хотенд, и се води последен писък на модата, изпробвай го по-продължително време, може да се окаже добра технология.
Пък и без това си инвестирал пари в него, така ще се увериш, дали си хвърлил парите на вятъра или си струва.

Ако някой колега от форума има подобен хотенд, нека да сподели мнение.
brum - майстор
Ми добре. С PLA до 8-9 мм retraction няма проблеми. Като мъчих "дървеното" PLA дето работи на 150 градуса, а пък аз го мъчех на 180.

Ясно защо се чудя къде е проблема. Щото съм с пищяща мода :) . Като го вземах търсех нещо с което да печатам на 250-260 градуса и да не мисля за тефлоновата тръба. Целта беше да печатам с "найлон" зъбни колела, ама към момента ги правя с PLA и при тестове държат повече от достатъчно. Явно съм хванал дългата клечка с този hotend :) .

Ще споделя като извъртя първата ролка PETG дали е имало проблеми. Т.е. края на тази седмица. Печатам едни клапи на Ф160мм и Ф200мм за вентилацията (купешките са по 150лв/бр без задвижките и се чакат по месец - месец и половина да дойдат тук). Пък с малко чертане, печатане и няколко проби и грешки ще ми стъпят на 50лв на брой със задвижките. Че даже ще ползват лагери вместо директно лагеруване на метал в метал както са фабричните. Ако някой има интерес мога да кача проектите като ги завърша.
STEPER - специалист
пон мар 22, 2021 11:48 pmbrad4edat написа:
.... Принтя ПЛА, ПЕТГ, ТПЮ, ИНГЕО870, АБС и НИЛОН.....
Здравей brad4edat,
Възможно ли е малко повече инфо и подробности да дадеш за ИНГЕО870.
Поздрави
brum - майстор
https://eolasprints.com/en/eolas-870-/3 ... ament.html

Изглежда да е PLA с по-особено търговско име. И явно с някакви по-особени подобрители.
Привет, можеш ли да ми звъннеш на 0899682848? Искам да питам нещо.
brad4edat - специалист
вт мар 23, 2021 11:50 amSTEPER написа:
пон мар 22, 2021 11:48 pmbrad4edat написа:
.... Принтя ПЛА, ПЕТГ, ТПЮ, ИНГЕО870, АБС и НИЛОН.....
Здравей brad4edat,
Възможно ли е малко повече инфо и подробности да дадеш за ИНГЕО870.
Поздрави

Привет!
Ето ти линк с инфо към Ингео материалите за 3Д принтиране - https://www.natureworksllc.com/Ingeo-in ... -Printing
А това е директен линк с инфото за INGEO870 - https://www.natureworksllc.com/~/media/ ... .pdf?la=en

Вижте клипа и след 7:20мин.


Да това е вид PLA но е модифицирано по някакъв начин и пущината има много добри свосйтва, механични, лесно се печати, и има подобрена температурна устойчивост а ако се "закали" може да издържа на много високи градуси. Лично на мен ми се струва че детайлите от него са и някак си по-леки, малко субективно е това усещане. Но се усещат твърди и здрави като ПЛА на пипане.

Използвам го за принтене на функционални части които искам да са твърди и здрави, а ако се налага да държи на температури над 100гр. го принтя на 100% пълнеж и от там в фурната или във вряща вода(в нея губи малко цвят, ако е оцветено), като деформацията при такова готвене е доста малка бих казал спрямо други филаменти дето съм "готвил".
STEPER - специалист
Здравейте brad4edat,
:supz:
Багодаря много за обширната информация. Поразтърсих се и аз малко в Нет-а за този филамент.
Интересен материал.
Постобработката му /готвенето/ :-D :lol: много ми хареса.
Поздрави
  • 1
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 96

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: