• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте, направих си в плочка от проектометал шаблон (или матрица) върху който искам да разтопя старо сребро и да го отлея. Пробвах с калая за запояване т.к по лесно се топи и стана доста добре. Сега искам същата процедура със среброто, но тук вече е по сложно. Мисълта ми е да ми кажете с каква горелка мога да разтопя среброто в домашни условия и ако има нещо друго което трябва да знам, или по добрия варянт е да отида до бижутер който да го разторпи и отлее. Надявам се за някакви полезни съвети, въобще ако някой се е занимавал с подобно нещо ще съм благодарен да ме посъветва.
piron45 - майстор
mladkal това е човека , който ще те светне в тънкостите на топенето на сребро. Това му е професия. :)
mladkal - майстор
vladokvr написа:
Здравейте, направих си в плочка от проектометал шаблон (или матрица) върху който искам да разтопя старо сребро и да го отлея. Пробвах с калая за запояване т.к по лесно се топи и стана доста добре. Сега искам същата процедура със среброто, но тук вече е по сложно. Мисълта ми е да ми кажете с каква горелка мога да разтопя среброто в домашни условия и ако има нещо друго което трябва да знам, или по добрия варянт е да отида до бижутер който да го разторпи и отлее. Надявам се за някакви полезни съвети, въобще ако някой се е занимавал с подобно нещо ще съм благодарен да ме посъветва.
Здравей, колега! В най-общ и груб вид ще се плучи това, което искаш да направиш. Имам опасенията, че крайния резултат, който ще постигнеш няма да е много задоволителен за теб.
Не точно в домашни условия, но най-близко до тях можеш да разтопиш сребро с оксижен (резак) или пропан-бутанова горелка (с по-голяма дюза като за свинско погребение :lol: )
Ако смяташ разтопения материал да го излееш върху металната плочка (матрицата си) съвета ми е да я нагрееш повечко, за да се темперира. Студен метал (матрица) и разтопен такъв (сребро) в комбинация ще доведат до неприятен ефект. Силно нагрятата матрица можеш да обмажеш с восък (без значение какъв) Той ще ти е делителят и после по-лесно ще извадиш готовата отливка.
За да можеш после по лесно да обработиш, полираш и т.н. своето изделие го нагряваш силно с горелката. Почти до червено. След това го хвърляш в съд с технически (син) спирт. Изчакваш да утихне и да не се чува никакъв звук. Бъркаш и вадиш вече отвърнатото изделие - сега метала е по-ковък и по-лесно се обработва механически.

Принципно това, което написах е спрямо конкретното питане. Инак нещата стават по-доста различен и технологичен начин.
Ако нещо не е ясно и мога да бъда полезен...Питай!
Успехи!

Прикачен файл

castin1.jpg
Това са поти, в които се топи метала с горелка. Предварително се нагрява много силно и се обмазва с боракс. След това се преминава към експлатацията й. Размерите са различни -с диаметър от към 5 до 12 см. Съответно събират и различно количество. 8 см е
castin1.jpg (2.17 KиБ) Видяна 13254 пъти
mladkal написа:
vladokvr написа:
Здравейте, направих си в плочка от проектометал шаблон (или матрица) върху който искам да разтопя старо сребро и да го отлея. Пробвах с калая за запояване т.к по лесно се топи и стана доста добре. Сега искам същата процедура със среброто, но тук вече е по сложно. Мисълта ми е да ми кажете с каква горелка мога да разтопя среброто в домашни условия и ако има нещо друго което трябва да знам, или по добрия варянт е да отида до бижутер който да го разторпи и отлее. Надявам се за някакви полезни съвети, въобще ако някой се е занимавал с подобно нещо ще съм благодарен да ме посъветва.
Здравей, колега! В най-общ и груб вид ще се плучи това, което искаш да направиш. Имам опасенията, че крайния резултат, който ще постигнеш няма да е много задоволителен за теб.
Не точно в домашни условия, но най-близко до тях можеш да разтопиш сребро с оксижен (резак) или пропан-бутанова горелка (с по-голяма дюза като за свинско погребение :lol: )
Ако смяташ разтопения материал да го излееш върху металната плочка (матрицата си) съвета ми е да я нагрееш повечко, за да се темперира. Студен метал (матрица) и разтопен такъв (сребро) в комбинация ще доведат до неприятен ефект. Силно нагрятата матрица можеш да обмажеш с восък (без значение какъв) Той ще ти е делителят и после по-лесно ще извадиш готовата отливка.
За да можеш после по лесно да обработиш, полираш и т.н. своето изделие го нагряваш силно с горелката. Почти до червено. След това го хвърляш в съд с технически (син) спирт. Изчакваш да утихне и да не се чува никакъв звук. Бъркаш и вадиш вече отвърнатото изделие - сега метала е по-ковък и по-лесно се обработва механически.

Принципно това, което написах е спрямо конкретното питане. Инак нещата стават по-доста различен и технологичен начин.
Ако нещо не е ясно и мога да бъда полезен...Питай!
Успехи!

много ти благодаря
Nikiforov - помощник
Здравейте, приятели!
С голям риск първият ми пост във форума да се окаже дълбока глупост реших да ви попитам нещо непряко свързано с темата на колегата, а именно възможно ли е върху върху издълбано дърво (примерно някакъв надпис) да се излее разтопен метал в получилите се улеи без да се запали дървото и така успешно да се "слеят" дърво и метал? Идеята е металът да си остане в дървото...

Поздрави!
torbalan - Дървен философ
Не! Няма да стане...
pipilica - майстор
Що да не стане?
Човека пита за метал не е уточнил какъв ако ползва примерно нискотемпературен припой, има на около 150-200 градуса. Улеите трябва да са плитки и дървото ако е бук или дъб може и да стане.
gogo7777 - майстор
Или с леснотопими сплави 80-120 градуса. Но мисля, че след време дървото ще се отлепи от метала. Ще трябва да се направи някаква армировка в дървото.
Nikiforov - помощник
Благодаря за мненията и хубавата идейка за армировка!!! Ще опитам в близко време и ако се получи ще докладвам :)
Поздрави!
защо не пробваш да отлееш първо надписа и слад това да го вкараш в изрязаните на дървото места и с малко свредло да пробиеш всичко заедно и да го заковеш ,ако ти се занимава може и с пирончета от същия материал или подобни,наистина играчка е но ще стане много по здраво ,по мое мнение разбира се
  • 1
  • 2

Тема "отливка за сребро" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: