• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Duke_BG - специалист
Колеги, сдобих се със LCD пректор SONY с изгоряла лампа и понеже в другата тема са пръснати доста постовете за предлагам тук да обменяме опит.

Та аз имам следния проблем - за да тествам проектора го излъгах да тръгне без лампа и използвах LED прожектор с лупа и регулиране на снопа.

При тест с Nokia Monitor test синия цвят ми е много блед но все пак работи
дали това се дължи на слабата подсветка или има някакъв проблем с лещи или филтри ?

ето и малко теория като за начало :
http://www.youtube.com/watch?v=aNxUFmxQw4U
http://www.youtube.com/watch?v=wIcvSajdMv4
pansim - майстор
Няма да го накараш да работи като с оригиналната лампа!!!
Ама...щом си ентусиаст - може всичко :) Ти как мислиш - дали производителя не знае за съществуването на светодиоди??? :idea:
Най-малкото няма как да охладиш в ограниченото пространство диода /диодите/
Duke_BG - специалист
pansim написа:
Няма да го накараш да работи като с оригиналната лампа!!!
Ама...щом си ентусиаст - може всичко :) Ти как мислиш - дали производителя не знае за съществуването на светодиоди??? :idea:
Най-малкото няма как да охладиш в ограниченото пространство диода /диодите/
Сигурен ли си че оригиналната 150 Ватова метал халогенна лапа грее по-малко от 100 ватов светидиот ??
и дали когато са правили тоя проектор все още не е имало толкова силни диоди които да осигурят 10000 лумена .
а пък и друго си е да цоцаш по 100 $ на всеки 2000 часа и на всеки продаден прожектор :)
за разлика от живота на светодиода който е >50 000 часа
pansim - майстор
Напълно те подкрепям - оригиналната лампа е скъпа и с ограничен живот.
Но забравяш нещо много важно - светодиода трябва да работи при температура примерно до 60 градуса. А лампата сам знаеш как грее, но си работи... Според мен, няма шанс да се получи същия резултат както с оригиналната лампа.
Освен това е важно и площа на източника на светлина - ще успееш ли да направиш пълно копие на лампата със диоди???
Все пак ти желая успех. Дано докараш приемлив за теб вариант.
Duke_BG - специалист
Смятам да пусна вътре един 100 ватов светодиод с радиатор - оригиналното охлаждане е с два вентилатора само за лампата, един за LCD екраните и един за захранването .
из нета има направени така и си карат само с оригиналното охлаждане на проектора но от опитите с фенерчето достигнах до извода че трябва светлината да е фокусирана в центъра на огледалото което ми се струва проблем - трабва да се сложи и леща. Някои препоръчват премахването на първата леща т.н. "Fly eye"
boltik - специалист
sorry
Последна промяна от boltik на вт апр 16, 2013 9:27 pm, променено общо 1 път.
Duke_BG - специалист
boltik написа:
http://www.mobilenews.bg/kak_rabotjat_g ... afika.html
??? нещо не ми стана ясно какво общо има това с моя проблем ??
zz_stefanov - майстор
Трябва светодиода да е със същия спектър като лампата. Иначе никога няма да се докарат цветовете. Вижте само на второто клипче, когато се осветява с прожектора как при надписа "синьо" си излиза жълто. Няма ли накаква комбинация RGB подсветка, така че да се докара спектъра (то ще бъде с много експерименти щото няма с какво да се измери).
След 6 години да повдигна темата... Някой постигнал ли е резултати с LED ... Мисля, че за 6 години диодите мръднаха доста напред. А дали не би могло да се ползва някоя LED автомобилна лампа? Вече ги правят в различни конфигурации и със собствено охлаждане.
  • 1
  • 2

Тема "LCD проектор - замяна на лампата с LED" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: