Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте. Весели празници на всички.
Отдавна имам регистрация тук и прекарвам доста време в разглеждане и попиване на интересни идеи тъй като съм фен на всичко в стил "Направи си сам".

Това е първата ми тема тук : Подгрев на седалки !
Искам да си направя подгрев на седалките в колата. Знам за всички готови продукти , въпроса е да си го направя сам !

Имам елементарни познания по тоците, по-елементарни по ел. елементи и идеални по авто инсталацията.

Та, ако може да дадете идеи за целта, като ако е възможно с регулиране на силата ще е страхотно ! Не че ме бърка, но ще е най близко до оригинала.

Който е по-мераклия може с една скемичка и 2-3 изречения да разкаже как и може ли да стане ? :)

Благодаря!
fox_vt - майстор
Купуваш си готова подгряваща подложка която се включва в запалката.Имаше ги в метро.Разкостваш седалката и я монтираш под тапицерията,ако не ти се разглобява я слагаш под допълнителна тапицерия.Захранването през бушон го регулираш със някой регулатор за постоянен ток.Принципно трябва да има и датчик за тежест който да изключва празните седалки.Можеш да ползваш подходящ краен включвател ако има къде да се монтира под седалката,или от стара клавиатура контактните фолиа.Слагаш ги на седалката под нагрвателната подложка и веригата през реле ти задейства или спира подгряването ако има седнал човек.
fox_vt написа:
Купуваш си готова подгряваща подложка която се включва в запалката.Имаше ги в метро.Разкостваш седалката и я монтираш под тапицерията,ако не ти се разглобява я слагаш под допълнителна тапицерия.Захранването през бушон го регулираш със някой регулатор за постоянен ток.Принципно трябва да има и датчик за тежест който да изключва празните седалки.Можеш да ползваш подходящ краен включвател ако има къде да се монтира под седалката,или от стара клавиатура контактните фолиа.Слагаш ги на седалката под нагрвателната подложка и веригата през реле ти задейства или спира подгряването ако има седнал човек.
Правил съм го всичко това без краен включвател. Но не беше особенно ефекйтивно (топло)

Затова питам за вариант Направи си сам ?!
DundyTheCroc - майстор
Щом си пробвал подложките и не ти харесват най-добре да потърсиш оригинални седалки с подгрев за твоята кола.
Защо ли и тука както в99% от другите форуми всеки ти казва какво друго да направиш, но не и това за което си питал !?
Весели празници, мерси за спама!
maleeeestrax - специалист
Ами да ти отговоря точно на това което питаш---ще вземеш кабел за отопление на стълби или подово но го продават на 100 метра ще направиш инсталацията и регулирането но с електрониката не съм запознат и като теглиш чертата си на 500лв. а ако си купиш седалки втора употреба ще си на 100 лв. а можеш да си изтеглиш едно щрангче от антифриза на двигателя ама като загрее на 90 градуса ще ти се иска да походиш пеша :partyman:
maleeeestrax написа:
Ами да ти отговоря точно на това което питаш---ще вземеш кабел за отопление на стълби или подово но го продават на 100 метра ще направиш инсталацията и регулирането но с електрониката не съм запознат и като теглиш чертата си на 500лв. а ако си купиш седалки втора употреба ще си на 100 лв. а можеш да си изтеглиш едно щрангче от антифриза на двигателя ама като загрее на 90 градуса ще ти се иска да походиш пеша :partyman:
Благодаря! Пак ме насочваш с този кабел за отопление !!! За щранга.... не върши работа, защото като загрее водата-ще загрее и вътре вече ;)

Повярвай ми , салона с подгрев ми струва 800лв втора употреба.
hidrazin - майстор
С кабел за подово едва ли ще стане. Много е дебел. Най-тънкия дето съм виждал е към 3мм. Просто като седнеш ще усещаш отделните кабели.
И тези за подовото не са по 100 метра а са дълги според мощността. Примерно:
http://sbu-bg.com/podovo-otoplenie.html
Нагревателите за седалки са изпълнени със специални нагреватели. Те са във вид на лента или по-често са направени от карбонови нишки.
Не е невъзможно да се намери карбонова нишка но пък после идват други въпроси. Да се пресметне необходимата мощност и да се оразмери
дължината на нишката. После как ще бъде монтирана на седалката - ще се шие на ръка ли?
Самото електрическо свързване не става със запояване. Трябва си друг вид връзка.
Управлението е най-лесно. Може дори да използваш димер за LED ленти. Има и с дистанционно. :-D
Но пък всичко трябва да е направено както трябва и БЕЗОПАСНО. Като нищо може да ти запали задника или колата.
Продават се готови китове за подгряване на седалки. Те се монтират след сваляне на тапицерията на седалката.
Представляват карбонов нагревател на текстилна самозалепваща подложка и си имат към тях управление.
И при китайците цените на една бройка започват от към 50-60 долара за бройка. Ето как се монтират:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DJYIIUdTXgo[/youtube]

Ако все пак въпроса на питащия е как се ловят маймуни с трици, отговора е НИКАК !
:partyman:
miroton - майстор
тия коли зимата да не ги карате по гащи,че ще загрявате седалките
Някой може ли да каже нещо повече за Кантал-а ?
Мисля че с него може да се получи или за такава площ ще се иска много "мощност" . Може да не се изразявам правилно !

И как се свързва той, като нагревател ? Единия край за минуса- другия за плюса ? - Едвали е толкова просто.
Мога да замеря съпротивлението Онм на оригинален подгрев и да изчисля г/д същото с подходяща дължина и параметри на Кантал.... как мислите ?

Тема "Подгрев на седалки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: