• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Славей Иванов - помощник
Здравейте колеги! Преди доста време ми попадна в ръцете една голяма каменна шайба за водно точило. Та ха днес ха утре минаха си 15 години от тогава :lol: . Сега съм свободен и искам съвет от вас ако някой знае как се прави водно точило с пeдал да ми изпрати чертежите .Разбирам и от дърводелство и от машиностроене ...ама това нещо съм го виждал като дете и не мога да го възпроизведа .Чакам вашата помощ!
Поздрави
stiv1961 - майстор
viewtopic.php?t=14380&postdays=0&postorder=asc&start=75
Малко надолу има снимка на такова точило.
Славей Иванов - помощник
stiv1961 написа:
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... c&start=75
Малко надолу има снимка на такова точило.
Го невиждам нещо?! :? :cool:
MrMurdjo - майстор
Какво толкова му се чудиш - трябва да е на вал с две опори и предавка за ниска скорост на въртене (някъде трийсетина оборота в минута или около тях, всъщнос си зависят от нужната периферна скорост, която пък е функция на диаметъра на колелото, но от движение не мога да кажа някаква достоверна стойност). Отдолу се прави едно ламаринено корито за вода - тясно, малко по-широко от камъка, в която колелото се топи и мокри по време на въртенето. Отзад може да има удължена нагоре стена да обира пръските от точилото. То самото се върти срещу точиларя. Може и обратно, ама много вода хвърля в очите :-D

Всъщност, ако попиташ гугъл за водно точило, ще видиш разни варианти
https://www.google.bg/search?q=%D0%B2%D ... 80&bih=895
miliad - майстор
Имaм тaковa добиче произведено в нaчaлото нa минaлия век. Не могa дa помогнa със снимки обaче. Търси в интернет "the foot powered lathe" товa е струг, но конструкциятa е същaтa.
Славей Иванов - помощник
Колеги търся да копирам схемата на крачното задвижване на точилото.Ако някой я има да помага!
Поздрави!
maleeeestrax - специалист
Ето ти опростена схема за крачно задвижване или колянов вал
а ако искаш задвижване с педаал викни Евгени Минчев да го върти

Прикачен файл

P9013300.JPG
Славей Иванов - помощник
maleeeestrax написа:
Ето ти опростена схема за крачно задвижване или колянов вал
а ако искаш задвижване с педаал викни Евгени Минчев да го върти
Схванах ти мисълта =D> ...виж за Евг.Минч. малко трудно ....с неговите обувки от крокодилска кожа :axe: :axe:
MrMurdjo - майстор
Може и с велосипедни педали и предавка да се направи, но тогава трябва да има седалка, което всъщност си е удобство :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
MrMurdjo написа:
Може и с велосипедни педали и предавка да се направи, но тогава трябва да има седалка, което всъщност си е удобство :)
В OLX има обяви за 20 лв крачна шевна машина. Само си решаваш проблема с приплъзването на ремъка
  • 1
  • 2

Тема "Водно точило с пeдaл" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: