Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Привет! Предстои ми изграждане на инсталация за бойлер в малка баня в двора. Ще се ползва рядко за къпане и миене( ще има връзка към малък кухненски кът към прилежащ навес). Искаше ми се да е проточен бойлер, но има твърде голямо разнообразие на пазара. За какво да гледам? Нещо читаво до 200 лв дали мога да намеря? :?
maleeeestrax - специалист
Ето този е хубав-- https://www.pazaruvaj.com/bojleri-c3622 ... 153607233/ а този е евтин -- https://www.olx.bg/ad/protochen-boyler- ... 8cdc88eda3 ама въпроса е дали имаш кабел защото са много киловати. :rock:
Имам корави кабели. Даже трифазен ток. Има някакви за по 200-300 лв. Водят се проточни, за монтаж под мивката.
https://www.pazaruvaj.com/bojleri-c3622 ... p56366142/

Например.
Но не знам дали ще обезпечи един лек душ на 1-2 души.
radius - майстор
Проточния 7,7кВ на Теси много трудно, този който си показал е още по-слаб.
nikolovvd - майстор
А замислял ли си се за нормален бойлер 30 или 50 литра?
У нас ползваме 50 литров бойлер. Държим го на около 50 градуса и увеличаваме температурата до към 65, когато ще се къпе повече от един човек.
Идеята за по-малък бойлер ми дойде, когато преди години бяхме на почивка и в банята видях 30 литров бойлер. От начало ми се виждаше доста смешно, но след като видях как 5-6 човека го ползват без особени неудобства за един душ след плаж, реших че има смисъл. Все пак 2 kW за 30 литра е по-добре от 3 kW за 80 литра.
шоп - майстор
cocorbita написа:
Но не знам дали ще обезпечи един лек душ на 1-2 души.
То проточният бойлер ако осигурява топла вода за нормален душ за 1 човек ше осигури и за 100 един след друг :)

Има много писано по въпроса за проточните бойлери. Всичко зависи от желаният дебит, температура входяща и температура желана на изхода.

За мен и моето виждане за дебит при къпане, минимума е 13 киловатов трифазен проточен бойлер.

Успехи!
nikolovvd - майстор
И не бива да пропускаме, че никъде не се казва за мястото, където се намира въпросния имот.
Това е важно от гледна точка на качеството на водата, имайки пред вид нейната твърдост, защото варовитата вода не е никак подходяща за проточен бойлер. Във Видин например, едногодишна експлоатация на проточен бойлер се равнява на 5-10 годишна експлоатация в София например или другада, където водата е в пъти по-мека.
Незнам до колко е удачно да се мисли за газов бойлер.
Sagittarius63 - специалист
Близо 16 години ползувах проточен бойлер на "Стибел елтрон" трифазен 24Квт без никакви проблеми.Тази година обаче се наложи да го сменявам, и си купих такъв на "Сименс" със същите показатели, за доста по-малката сума от 450лв.В магазина ме осведомиха, че толкова им е живота 15-тина години.За сега работи без проблем.Не съм сигурен, че 13Квт ще стоплят достатъчно водата за къпане зимата, за лятото е добре.
Sagittarius63 - специалист
Пропуснах да уточня, че живея в Благоевград и при нас водата не е варовита.

Тема "Какъв бойлер да избера?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: