Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Atanas.b - напреднал
Здравейте, предстои ми закупуване на нов ръчен циркуляр, който ми се иска да ползвам по малко по-различен от стандартния начин. Иска ми се да го направя на нещо като стационарен, с възможност за бърз демонтаж и минимално заемано пространство, понеже мястото, където ще се ползва не е кой знае колко като големина. От доста време събирам идеи и ми хвана окото това
Харесва ми, че масата е компактна и като цяло след разглобяването не заема почти никакво място. А пък и може да се ползва и за други цели. Друг е въпросът дали използването на този уред по този начин е удачен и най-вече безопасен. Гледам, че зад диска постави пластина, която се предполага, че ще предпазва от kick back. Алтернативата ми е циркулярът да е отгоре, като ще се ползва с домашно изработена рамка с водачи за по-прецизно рязане (за тази идея обаче още не съм търсил решение кое как ще се изпълни). Относно самия циркуляр - ще се ползва за непрофесионална работа, за домашни ремонти от време на време, някои дребни проекти, къщички и катерушки на домашните любимци, рафтчета в гаража и т.н. Едва ли ще ми се налага да режа нещо по-дебело от 30-40 мм. Спрял съм се на https://bosch-bg.com/rachen-cirkulyar-bosch-pks-55a
Всякакви идеи, съвети и критики са добре дошли. Благодаря
moarein - специалист
Здравейте колега,
Аз също бях пред подобна дилема, но в крайна сметка си взех настолен циркуляр.
Ръчния, който се харесали може да се пригоди, но чисто финансово семтките излизат криви.
Ще похарчите още 100-150 лв за плот, укрепване, рамка, разни дребни нещица, като прекъсвач + загубеното време, за да го изработите.
Накрая ще достигнете бюджет от около 400 лв за висчко, което се равнява на цената на приличен настолен - примерно Тулсъна в в Баухаус никак не е лош, но аз не го взех него заради шума.
Това е чисто финансовата сметка.
Другото нещо, което ме разколеба е безопасността.
Ръчните циркуляри лично за мен са по-опасни от настолните. Имаме мощности, бързи обороти - абе изпобщо - мощна машина си е, с която шега не бива.
Има хиляди клипове в тубата как се обръща настолен циркуляр, но да Ви кажа, не им вярвам много.
За дребни проекти ще свърщи работа, то е ясно - така че остава чисто финансовия върпос - дали си заслужава.
EDI - майстор
Най-добрия вариант е настолен при повечко работа.За мен, ръчен, като настолен е вариант при работа чат, пат.АЗ имам ръчен закрепен на плот, но режа/калибровам/ няма и 5 пъти в годината по дължина /само за това го ползвам/и нямам място за настолен.Започнал ли проектите, повишават се изискванията на работещия с времето и си вика, що не си взех направо настолен :lol: .Задължително разклинващ нож.Ако слагаш ръчен, търси с нож отзад.Избора не е голям, но се намират.Аз маам с един Айнхел за 80-ина лева.Е, за толкова пари толкова качество, ама върши работа. :-D

Тема "Ръчен циркуляр - струва ли си идеята?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: