Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте на всички.
Нов съм във форума и се надявам да не получа много упреци относно въпроса който ме вълнува.

Имам нужда от човек който се занимава с електроника. По точно ми трябва някой да ми състави схема за управление на светодиод с максимална мощност най много 1W. Като казвам управление, имам предвид че захранването ще е 12V, но спецефичното ще е че диода искам да има бавна пулсация на светлината, на по прост език казано искам бавно да си увеличава и съответни намаля светлината. Имам идея за едно малко проектче свързано с фаровете на колата ми, но тъй като не съм на ти с електрониката не мога да си реализирам схема. Идеята ми е да бъде нещо просто и лесно за изпълнение.
Ако някой се захване да ми начертае някаква схемичка с нужните компоненти, и техните параметри ще съм много много благодарен. Останалото мисля че ще успея да го осъществя. Толкова знам да боравя с поялник :lol:
Благодаря предварително.
ivan_v - специалист
Налепваш един генератор с 555..например този:
http://www.learningaboutelectronics.com ... ircuit.php
обяснено е как се корегира честотата на трептенията. След това е нужен транзистор за усилване по ток и резистор в базата на транзистора...както съм дорисувал на картинката
Транзистора трябва да е с максимално допустим ток поне 1А, пробивно напреженеие поне 20V и мощност поне 5W.След като го набавиш му измерваш коефицента на усилване по ток ( β= Ic/Ib) и оттам се изчислява стойността на базовия резистор.Тя е такава,че при 13V да осигурява нужния базов ток при който колекторния ток е 300мА.
Успех!

Прикачен файл

Untitled.png
Untitled.png (53.97 KиБ) Видяна 634 пъти
ESPACE - майстор
съб яну 09, 2021 1:47 pmN.Nuri написа:
Като казвам управление, имам предвид че захранването ще е 12V, но спецефичното ще е че диода искам да има бавна пулсация на светлината, на по прост език казано искам бавно да си увеличава и съответни намаля светлината. Имам идея за едно малко проектче свързано с фаровете на колата ми
Искаш плавно да се пали и гаси ли? Щото с пулсация ще си единствен по рода си.

Тема "Помощ за схема за управление на светодиоди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: