Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,
С риск да си навлека подигравки или гнева на някои от вас, ще ви помоля за насоки по повод нещата, които ми престоят да свърша през идващата нова 2024 година.
Имам къща, която шпакловам към момента отвън, основата е опакована с фибран и хидроизолация. нивото на къщата е на ниво 50см от земята.
Къщата има две веранди, едната от които е и входа към нея - и към двете няма направени стъпала.
Какво предстои да се прави:
- 1м широки бетонови пътеки около самата къща с необходимия наклон за оттичане на водата, като за всяка веранда искам да сложа и канали - по един под всяка водосточна тръба от улуците за отвеждане на потока вода от покрива далеч от къщата. Плана ми е да изкопая около 30см в дълбочина, да насипя чакъл, после сложа найлон, ситен чакъл, пясък, ситна армировка (по пътеките няма да стъпва нищо тежко като техника или друго) и тогава да бетонирам. Ще сложа и бордюри по краищата на пътеките. Проблема е, че не съм сигурен как да си сметна необходимите количества. Бетона ще го бъркам с машина, тъй като съм сам и ако викам бетонпомпа+бетоновоз - няма да мога да се справя.
- поставяне на улуци, воронки, водосточни тръби. Тук питането ми е кое трябва да се направи първо - улуците или пътеките. Не искам да оставям водосточни тръби нависоко, а да ги вкарам в малка шахта, свързана към канал.
- изграждане на 2 стълбища. С какво да ги захвана за основата (която както казах е облечена с фибран, който трябва да ревизирам, тъй като къщата е строена до акт 14 три години преди да я купя и е изгорял и отлепен на места) и как препоръчвате да ги изградя? Мислил съм с тухли единички, които да иззидам и измажа или другия вариант - кофражи, камънаци и заливане? Всяко стълбище ще е с по 3 стъпала, широки около 1-1.5метра.

С другите задачи няма да ви занимавам, тъй като ще се слагат порти, паркоместа, огради и какво ли още не. Очертава се забавна година. Уча се в движение.
Весела и успешна Нова Година на всички!
ivanovbg - майстор
Първо улуците, тръбите до шахтата и тогава пътеки и стълбища.
Lutchezar - майстор
Тези 50 см над или под земята са?
Теренът с наклон ли е, дъждовни и подобни води как заобикалят къщата? Има ли подпочвени води? Мръсният канал къде е? Има ли изградени дренажи около къщата? Чак след това решават къде са улуците, за пътеки трябва стрехата на покрива да е достатъчна. Още малко описание, някоя скица и няколко снимки ще помогнат доста. Много работа Ви чака...
50-те сантиметра са над земята.
Подпочвените води вървят на 30+ до 50 метра дълбочина.
За отвеждането на дъждовни води планирам ползването на канали и шахти, в които да влизат водосточните тръби от улуците.
Мръсния канал - тръба към септична яма (градена с каменни стени, попивна).
Стрехата е на минимум метър след стената. Има общо четири места по които ще се пуснат водосточни тръби.
Ще се поровя за планове и снимки, но днес вали, а и последните дни някакъв ужасен вирус ме мъчи, едва гледам.
По другия въпрос - за смятането на необходими количества чакъл и пясък някой може ли да ме ориентира? Примерно имам да направя пътека 1 на 1 метър. Колко чакъл и колко пясък трябва да се насипе ако изкопа ми е да речем 30см, а отгоре после ще се лее бетон с дебелина от 10см.
ivanovbg - майстор
Геометрия не си ли учил? Намиране на обем: 1х1х0,3=0,3кубика общо, а отношението ти си избираш. Добавяш си още малко за запас, че ако не остане не е стигнало.
вт яну 02, 2024 11:26 amivanovbg написа:
Геометрия не си ли учил? Намиране на обем: 1х1х0,3=0,3кубика общо, а отношението ти си избираш. Добавяш си още малко за запас, че ако не остане не е стигнало.
Питането ми не е за бетона, а за насипите, които ще правя преди изливането му, затова и написах "Колко чакъл и колко пясък трябва да се насипе..." като тонаж как да сметна колко ще иде.
На въпроса какво съм учил - химията по ми се отдаваше от математиката. :)
ivanovbg - майстор
Чакъл и пясък се продават на кубик, не на тон. Сметни си кубатурата. Мойте сметки са за чакъла и пясъка - общо 0,3кубика. Ако искаш 2/3 да е чакъл на този метър ще отидат 0,2кубика чакъл и отгоре допълваш с поне 0,1кубика пясък. Пясък ще отиде повече защото ще влезе и между чакъла. Колко? Еми зависи колко ти е едър чакъла.

Тема "Новак - пътеки, улуци, стълбища, откъде да започна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: