Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
stefkoto - помощник
Здравейте,
Искам да си направя отоплителна система на твърдо гориво (печка с водна риза) и слънчеви колектори. Всичко да е свързано и с бойлер (150л). Затоплянето на водата през зимата идва главно от водната риза, през лятото от колекторите и разликата от това на колко е настроен бойлера да се покрива от самия бойлер.

Може ли да ме насочите към схеми на изпълнение?

Какви помни са нужни за контрол на цялата инсталация?

Нужно ли е да има някаква автоматизация за зимата за да няма "конфликт" от следните неща - налягането, връщане на вода от бойлера и всички други възможности.

Целта ми е да сведа използването на електричество за затоплянето на бойлера.

Бих желал да си изпълня цялата инсталация сам, но предпочитам проекта да бъде изготвен от проектант за да може стандарта на безопасността да го има. Ако някой ми даде контакти би било прекрасно.

Някой правил ли е нещо подобно и може ли да сподели дали 7000 лева биха били достатъчни за изпълнението на дадена инсталация?

Поздрави!
Andri01 - майстор
СK - Drain Вack система. И като цяло - отворена, не под налягане. Моята е нещо подобно, DIY.
stefkoto - помощник
нед яну 28, 2024 7:31 pmAndri01 написа:
СK - Drain Вack система. И като цяло - отворена, не под налягане. Моята е нещо подобно, DIY.
Може ли да ми предоставите повече информация?
Какъв е бойлера, слънчевия колектор, печка ?
Колко ви излезе като разходи за материалите ?

Поздрави!
ivanovbg - майстор
На сина излезе около7000. Камина 3и нещо, бойлер 1000,буфер 1000, панел 1000... За марки гледай цените. Буфер и бойлер елдом, камина Алфаплам и панел някакъв турски или китайски, не помня вече. Ся може и да са по скъпи, но основно зависят цените от обемите и дали са обикновени или неръждаеми. Тръбите и фитингите зависят от монтажните разстояния.
B0bi - специалист
Питаш във форум "Направи сам", та ще споделя.
Аз съм прост и беден човек и при мен нещата са прости и почти без пари.
Колекторите ми са на по-ниско ниво от бойлера. Когато се нагрее водата в тях, тръгва нагоре сама (без помпа). В бойлера, охлаждайки се, се устремява надолу (към колекторите). Не бърка, не забравя никога и не зависи от никакъв електроизточник. Няма и какво да се поврежда.
Друг кръг (с отделна серпентина в бойлера) е към печката.
Нямам абсолютно никаква автоматика.
Бойлерът има и електрически нагревател за в краен случай.
На печката смяташ ли да се готви?
Тези 7К пари можеш да ги дадеш ако толкова няма в какво друго да ги вложиш. Кога ще ги избиеш от икономия на ток за БТВ ... Дали ще е читава системата след въпросният "N-брой" години за да ти е безплатна (едва) след това? По-точно с разликата от по-модерното изпълнение спрямо класическото гравитачно.
stefkoto - помощник
чет фев 01, 2024 2:34 pmB0bi написа:
Питаш във форум "Направи сам", та ще споделя.
Аз съм прост и беден човек и при мен нещата са прости и почти без пари.
Колекторите ми са на по-ниско ниво от бойлера. Когато се нагрее водата в тях, тръгва нагоре сама (без помпа). В бойлера, охлаждайки се, се устремява надолу (към колекторите). Не бърка, не забравя никога и не зависи от никакъв електроизточник. Няма и какво да се поврежда.
Друг кръг (с отделна серпентина в бойлера) е към печката.
Нямам абсолютно никаква автоматика.
Бойлерът има и електрически нагревател за в краен случай.
На печката смяташ ли да се готви?
Тези 7К пари можеш да ги дадеш ако толкова няма в какво друго да ги вложиш. Кога ще ги избиеш от икономия на ток за БТВ ... Дали ще е читава системата след въпросният "N-брой" години за да ти е безплатна (едва) след това? По-точно с разликата от по-модерното изпълнение спрямо класическото гравитачно.
В момента отоплявам една 25 квадрата стая с един климатик за около 3000 лева с А+++ енергоспестяващ клас. На месец когато климатика не работи плащам по 50 лева ток, а когато работи по 150 минимум, тоест лято зима, когато климатика работи постоянно средно разхода ми от него е по 100 лева. Не отоплява почни нищо, краката на всички ни са постояно студени, върши работа само за една стая - в нея като е 22 градуса извън нея в коридора е 16 а в кухнята 13, когато навън е около 0лата.

Повечето знаем плюсовете на печката и как затопля не само въздуха, ами и всичко де е покрай нея. Предпочитам да инвестирам пари в една цялостна система и така също бойлера да не консумира ток, за затоплянето.


Бойлера в случая на такава СК - drain brack система с една или две серпентини трябва да е ?
Предполагам, че с две - една за тръбите от и към печката, а другата серпентина от и към колектора, но все пак моля потвърдете дали е така ?

Изображение

Или може да се направи като на тази снимка с една серпентина ?

Поздрави!
Andri01 - майстор
Системата ми за БГВ e тип "DrainBack" с СК "TESY", 2бр. 80л. бойлери на "Елдом" ,неръждаеми с по 1 серпентина. Колектора има възможност за измение на наклона спрямо хоризонта,в зависимост от сезона. Отоплението-затворена камина на дърва 12Кв., серпентина около димохода от неръждавейка 12м.и помпа. Системата за БГВ е обща -тази от камината и СК. Превключването става ръчно чрез кранова. С камината се отоплява дневната-20кв.м. и стая на 2-я етаж -чрез конвекция / кожух около димохода и вентилатор с термостат. Общо излезе около 3600лв ,но преди 12г.
fbr - майстор
чет фев 01, 2024 3:39 pmstefkoto написа:


Или може да се направи като на тази снимка с една серпентина ?

За моженето, може, но предвид смесването на течностите от двете системи ще се наложи да ползваш незамръзваща течност в двете системи, или да точиш слънчевата зимно време. Има вариант, разширителния съд (в който се събира течността при спряла помпа) да е долу при помпата на слънчевата система, но е друг вид съда.
ivanovbg - майстор
Малко грешно подхождаш към системата. Първо трябва да се уточни какво ще топлиш, колко голям ще е бойлера и тогава да се подберат компонентите.
Та започва се с примерен чертеж на къщата/апартамента. Смятат се нужните радиатори за отопление, избира се печката и горивото, бойлера, връзките между тях, нужната електроника за управление и чак тогава ще имаш цената. Като системата е дрейнбаг няма нужда от незамеръзваща течност.
speka_rs - майстор
чет фев 01, 2024 3:39 pmstefkoto написа:
В момента отоплявам една 25 квадрата стая с един климатик за около 3000 лева с А+++ енергоспестяващ клас. На месец когато климатика не работи плащам по 50 лева ток, а когато работи по 150 минимум, тоест лято зима, когато климатика работи постоянно средно разхода ми от него е по 100 лева. Не отоплява почни нищо, краката на всички ни са постояно студени, върши работа само за една стая - в нея като е 22 градуса извън нея в коридора е 16 а в кухнята 13, когато навън е около 0лата.

Повечето знаем плюсовете на печката и как затопля не само въздуха, ами и всичко де е покрай нея. Предпочитам да инвестирам пари в една цялостна система и така също бойлера да не консумира ток, за затоплянето.


Бойлера в случая на такава СК - drain brack система с една или две серпентини трябва да е ?
Предполагам, че с две - една за тръбите от и към печката, а другата серпентина от и към колектора, но все пак моля потвърдете дали е така ?

Изображение

Или може да се направи като на тази снимка с една серпентина ?

Поздрави!
Според мен не гледай бойлери с 1 серпентина. Двете серпентини ти дават много свобода между системите.
А дали бойлера е 1 серпентина или със 2 разликата е от 100 лв.

п.с. Според мен бюджета ти е повече от достатъчен, ако знаеш как се работи с ППР тръби. С малко повече може да се постигне и пелетна камина.

Тема "Изработка на отоплителна система на твърдо гориво и слънчеви колектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: