• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
naasko - специалист
Моля ви за съвет отново. Изпадна ми здрав панелен радиатор 1.50 дълъг и около половин метър на височина. Искам да го монтирам в кутия с стъкло и да загрява водата в бойлера. Предполагам няма да стане кой знае колко гореща, но да намалява разхода на електроенергия за подгряването. Имам и помпа за да движи водата. Питането ми е на радиатора входната и изходната тръба от единия край на радиатора ли трябва да бъдат или е препоръчително примерно входа да е отляво а изхода долу отдясно предвид дължината му. Предполагам най горната част на радиатора ще е най гореща нея към коя тръба на бойлера да я свържа студената или топлата. Също така помпата препоръчва се да е на топлия или студения край на радиатора и къде се поставя клапана за да не се смеси водата, когато се използва самия бойлер. Извинявам се ако съм задал неправилно въпросите си, но просто искам с подръчни средства да направя оптималното.
чет май 23, 2024 4:22 pmnaasko написа:
Наско, близо ли си около Варна?
Имам един разглобен панелен Теси 2 квадрата, да го вземеш. Седи повече от 10 години.
Беше спукан, впоследствие разглобен и заварен, и.......дотам си остана.
Със сигурнос усилията ще си струват повече, отколкото с радиатора. Може да си направиш и него де.
Две години ползвах боядисан в черно водосъдържател от бойлер ей така, на слънцето.
B0bi - специалист
чет май 23, 2024 5:17 pmТрифон П.Трифонов написа:
... панелен Теси 2 квадрата ...
Може ли под налягане (водопроводно и отгоре)? Колегата няма серпентина.
чет май 23, 2024 6:51 pmB0bi написа:
чет май 23, 2024 5:17 pmТрифон П.Трифонов написа:
... панелен Теси 2 квадрата ...
Може ли под налягане (водопроводно и отгоре)? Колегата няма серпентина.
Ако е здрав, не е бил повреден, може.
Сега не зная как е. След заварката не съм го изпитвал.
Сега погледнах данните.
- работно- 6 бара.
- тестово- 9 бара.
MamaMy - майстор
И с радиатор и с колектор все си трябва серпентина или топлообменик. В противен случай водата преминаваща през нагревателната част ще се замърси, а и ще отделя варовик и ще запуши колектора. Другия вариант при чист колектор или радиатор е да се направи трети извод на бойлера на самия фланец. От там ще се взима студената вода за колектора, а топлия му извод ще е свързан със стандартната студена тръба на бойлера. Помпата ще е на студената тръба на колектора. Клапан няма да трябва.
От къде ще се замърси? Мислиш ли, че ще прави над 60 градуса с радиатора? Под тези няма варовик, а и приход- инвестиция- експлоатационен период са над нулев баланс.
Няколко години Тесито топлеше 80л до 60 градуса чрез серпентина, след което се включваше циркулационна помпа и прящаше топлото към 120л бойлер. Варовик по бойлерите не се е натрупвал.
При липса на серпентина нещата се получават с по една тетка на топла и студена вода. Няма нужда да се преправя фланеца.
MamaMy - майстор
Това с циркулацията в обратна посока през стандартните изводи не е най-добрия вариант. Като почне да надува от повишаване на температурата и връща гореща вода през предпазния вентил. Относно замърсяването, то ще дойде от много места. В една отоплителна инсталация знаеш каква чернилка има от окалина, масла използвани при производството на радиатора и всякакви други гадости. Той не е предвиден за питейна вода и доста трудно ще се промие. Не казвам, че е невъзможно. А отлагането на варовик е заради високата температура до която се нагрява колектора. Няма нищо общо с тази на бойлера.
Ми не, варианта е перфектен. Явно само предполагаш, без да имаш пряк опит.
Моят е няколко години, докато дойде ред да замръзне колектора.
Ииии.....това не е отоплителна инсталация- няма серпентина, няма окалина.
Колектор се нагрява до висока Т само в изключително лоша инсталация.
- Дръжте колекторът си студен, до ..........температура удобна за благоверната! Хахааа.

Майтапът си е майтап, но колкото по студен е колекторът, толкова по ефективна е инсталацията.
Стига да работи де.
ivanovbg - майстор
Без серпентина с радиаторне става. Ще напълни бойлера с ръжда. Тествано е!
Възможно е, не съм опитвал с радиатор, но пък има хора които са.
Офертата за Тесито е валидна.

пп. Относно промиването, Мама е повече от прав. Не трудно, а не може да се промие до бистро, освен със сериозна химия, което пък е безсмислено. Накрая вероятно ще цъфне като гевгир.
Промивах тошов радиатор. Два дни и все си пускаше.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Топла вода с радиатор вместо слънчев колектор как ? ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: