Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
nikiww - напреднал
Здравейте. Ще си правя ФЕЦ за къщата на село за собствени нужди без продажба и да работи заедно с мрежата, но като няма ток да ползвам осветление и някой други малки консуматори, и имам доста въпроси и се надявам да намеря отговор тук.
1. Инвертор. Спрял съм се на Deye 6 kw. монофазен. Интересува ме някой поръчвал ли го е от Китай? В Алибаба има добри оферти, но досега съм пазарувал само от Алиекспрес и там не са ми много ясни нещата. Ако го намеря от там на дабра цена ще взема и 8 кв.
2. Панели. Тука има голям избор. За сега съм се спрял на DAH 550 вата може би двулицеви. Тя цената е една и съща.
3. Батерия. Ще ми се да си я направя сам. И тука ми трябва помощ от къде да си купя клетки и BMS, за да си я направя. За направата също ми трябва помощ, като размер на кутията и как се стягат точно клетките. За връзването ми е ясно. За BMS като го купя трябва да има схема.
4. Табло. Поръчал съм си защита, стопяеми и автоматични препазители. С връзките с още малко четене ще се оправя. Ще набия няколко гръмозащити за инвертора и рамката на панелите и таблото. Интересува ме също колко може да е разтоянието от инвертора да панелите. При мен ще е около 10 метра. Това проблем ли е? Ще правя една стаичка за инвертор, батерия и табло, за това е толкова.
Бюджета ми е около 6-7 хиляди и гледам да се включа в тази цена.
Къщата е на два етажа. Има бойлери, печки, климатик, но ще отделя големите консуматори да работят само като има ток. Засега това се сещам в процеса на работа ще имам още въпроси. Благодаря.
ivanovbg - майстор
Колко ток плащаш на месец средно, а на годишна база? Като направиш една сметка, дори да успееш да свалиш енергопотреблението от мрежата до нула, като сметнеш инвестицията и живота на една такава система ще се окаже, че нямаш никаква полза от упражнението, а само увеличен риск и излишна поддръжка при ползването на феца. Не забравяй и качествен гръмоотвод.
nikiww - напреднал
Не ме интересува толкова кога или дали ще се изплати. Имам някакви пари, които в банка няма смисъл да ги държа. Утре може да стане някоя огромна инфлация, не че не е ставала, така че въпроса е как да го направя, а не дали ще си върна парите. Едва ли ще съм на 100% загуба. Около 130-150 лева плащам.
nikolson - майстор
Едва ли ще съм на 100% загуба
Наблегни на съхранението на енергия. Моето виждане е, че за известно време ще има флуктуации в цената на тока. От безплатно до непоносимо. Ще се изплати доста по-бързо.
gogo7777 - майстор
Давай смело и мене ме чака това. Ама бюджета ти ми се чини малък :?
nikiww - напреднал
съб юни 01, 2024 11:51 amgogo7777 написа:
Давай смело и мене ме чака това. Ама бюджета ти ми се чини малък :?
Е той е първоначален. Инвертор 2300, панели 2000 и батерия 2500-2800 и табло и дреболии. Та горе долу.
Ама дано някой да каже от къде и от кой пазарува инвертор, батерии, че на никой май не му се казва. Ама а дано.
gogo7777 - майстор
Ти си знаеш. Важното е, че батьо Райко ще ти помага :wink:
torbalan - Дървен философ
Ток от ФЕЦ ще имаш най-много, когато ти трябва охлаждане...
Тоест - защо не зарежеш батериите първоначално и да го направиш само да ти върти климатика...
Това разбира се има смисъл, само ако се живее постоянно тавм.
silent - майстор
Смисъл няма, частен ФЕЦ за собствени нужди една от поредните глобални измами. Колега ако тези 10х ти са парите в банка, си ги пази за черни дни. Смешно е да се говори за инвестиция и защита от инфация на подобна мизерна сума, освен ако не те хапе главата и си търсиш оправдание. Признавам че и мен емоцията ме бута в тая посока но разума засега надделява. И един общ съвет. Смятайки грубо сумата на основните компоненти, осигури бюджет Х2.
nikiww - напреднал
съб юни 01, 2024 6:50 pmsilent написа:
Смисъл няма, частен ФЕЦ за собствени нужди една от поредните глобални измами. Колега ако тези 10х ти са парите в банка, си ги пази за черни дни. Смешно е да се говори за инвестиция и защита от инфация на подобна мизерна сума, освен ако не те хапе главата и си търсиш оправдание. Признавам че и мен емоцията ме бута в тая посока но разума засега надделява. И един общ съвет. Смятайки грубо сумата на основните компоненти, осигури бюджет Х2.
А бе то че ме хапе, хапе ме. Ама не говоря за инвестиция. Така съм решил. Гасят тока често, проблеми. Всичко ще си правя сам, то и почти всичко по къщата си направих сам. Пари се изкарват, то дали има сметка да ти кажа чесно не ме интересува толкова. Решил съм и това е. Хидрофор също ще слагам. Ама все коментари за това им ли файда. Отговорете поне на въпросите де, че много въпросителни има още. Е не са чак много ама има. :-D

Тема "ФЕЦ за собствени нужди с DIY батерия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: