• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 23
Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
ARTU - специалист
Действително има доста груби изпълнения при приобщаването на тераси - изпълнения с тухли четворки, или малки обикновени тухли. Може да се остави прозорец, а може и такъв да не бъде оставен. И странно - няма нито една паднала тераса (пази Боже!), още повече пък заради натоварване на плочата. По тази причина с моите скромни инженерни познания по строителни конструкци и строителни материали смея да твърдя, че няма и да има. Но ще има (както на показаната снимка) паднали блокчета YTONG или увиснали дограми. И причината е ясна - след като не е законно, всеки *бава мамата на разпоредбата и си го прави незаконно, като това влече след себе си и изпълнението. Често аматьорско, без спазване на изискваща се технология на градеж и укрепване, както и без елементарни познания. Дори и от страна на т.нар. "майстори".
Наскоро четох, че имало някакво предложение за изготвяне на типови проекти за приобщаване и всеки жилищен блок да се съобрази с тях. Което е едно сравнително добро решение.
По-горе изяснихме законността на едно приобщаване - ясно, то е незаконно. Но е незаконно, защото някой така е решил, а не защото е разгледал конкретен проект и е сложил неодобрение. А това вече поставя въпроса за смисъла на подобни забрани.
8180 - майстор
Признавам - по-добре и по-кратко от мен очерта проблема. =D>
fox_vt - майстор
НИкога не съм казвал че съм строителен инжинер [-X Работя като оператор на бетонов възел и имам поглед върху "новото" супер здраво строителство,да не става земетресение над 5 та степен че ще стане мн интересно кой ще пострада най много аз съм твърдо за новото строителство ама дано не се случва.Съжалявам че не снимах панела и стиропора във него но както и ти си забелязал ако под мен всички са махнали панелите за мен е абсолютно наложително,повтарям наложително да махна и моя защото ако ще падне нещо то ще е заради тежеста на моя панел.Не съм уточнил също че става въпрос за непрекъсната тераса която е в пъти по устойчива от самостоятелните такива.И на последно кой умник според вас ще зиди с 5 см итонг минимума е 10 см както в посочения пример който сте дали.
marmoz - специалист
fox_vt написа:
според вас ще зиди с 5 см итонг минимума е 10 см както в посочения пример който сте дали.
Да корегирам колегата.
На 6 метра просвет и с 20см да зидаш нивото на терасата няма да те спаси,като се облегнеш ще фръкнеш барабар с стената :)
С 5 см се зида и с 10 и т.н. но си трябва носеща конструкция,добре анкерирана в стените и пода ,ама терикати маистори дето викат че само с итонг става маи не са казали че е до 1м просвет/при положение че итонга е добре слепен в стените и влагоизолиран/ ........
fox_vt - майстор
Дай да те коригирам и аз 6 м са два етажа :lol: къде видя 6 м и ти 2,8м е един етаж на панелка като направиш минимум един пояс го смъкваш на 2 м макар че някой правят грешката над прозереца да слагат щурц а не да леят цял пояс.При единична тераса имаш пояс на самата плоча,пояс под прозореца на 1м от пода пояс над прозореца на около 2-2,30 в зависимост от прозореца.Като сметнеш ще видиш че имаш не повече от 1,3-1,5 м зид със итонг което ела се насери ама не можеш го събориш ако е 10 см,както и да се подпираш.Няма да уточнявам че на всички пояси арматурата е захваната за съседните фасадни и вътрешната преградна стена които са мин 20 см дебели като това прави падането напред абсолютно невъзможно.
marmoz - специалист
Отговорих принципно на въпроса,въобще не визирам панела,ти знаи принципите пък после ходи го направи грешно/или послушаи някои които го прави грешно/ :)
Прикачен файл:
316107.jpg
316107.jpg (81.52 KиБ) Видяна 3055 пъти
Аз тука виждам 6 м. ......
fox_vt - майстор
Хахах даа не би да имаш предвид 6 м дължина :lol: Тук точно нагледно е показано най грешния вариант няма никакви пояси и при тази дължина дограмата няма никаква устойчивост срещу мен имам едни комшии дето направиха цялата тераса със пвц гледаха от съседните дето са със алуминиева :-D и на 3,3м дължина дограмата се люлееше така че се наложи да си купят два алуминиеви профила и да ги монтират външно отгоре до долу за укрепване.Искам да отбележа че вашите факти се базират именно на такива грешни преустройства ако се направи както трябва няма да има никакъв проблем не и по голям от това да живееш в блок който отдавна си е минал годините живот които му дават-който факт също никой не споменава.
ARTU - специалист
С риск да се отклоним от темата - та колко години дават на блок? Защото на тухлена къща четох, че давали 50 години. Айде всички които живеят в къщи от 50-те да ги напускат.
Това са несериозни спекулации и се надявам, че няма да се налага да обяснявам защо и кой има интерес от твърдения, че панелките видите ли имали живот 30 години.
marmoz - специалист
Аз понеже съм по стиснат :) направих терасата на систъра с витрина 3/2,5м с AL термо 7см ,разделен на 4 части,с делител на 90 см от пода 35 см стъклопакет и триплекс за долната част :) Не зидах :)
stivemaster - майстор
Аз съм искрено учуден от това че масовата настройка е в защита на самоуправството и на проявите подсказващи манталитет нямащ нищо общо с ценностите на нормален човек.
Ще избягвам дискусията персонално с вас господин модератор но имайки предвид някои участващи колеги излиза че е нормално в нашата държава е да се прегражда (окупира)коридора на етажната площадка което би могло да доведе до много трагични последици при инцидент или природно бедствие защото не дава достъп до жилищата.Също така нормално е да се приобщава че и да се удължава напред конзолно терасата или балкона ,да се променя фасадата и т.н.
Хубаво но в други държави такава самодейност е невъзможна не само защото е незаконна но и защото необходимостта от нея не би могла да бъде обяснена на хората там .Никаква причина не би ги накарала да направят такива неща и приемат гледката тук с недоумение и усмивки .Какво ли мислят за хората които смело махат панели от блока си просто щото така са сънували и са твърдо решени че тези панели нямат роля в кострукцията на блока и не им трябват.Дали са им чужди определенията които съм си позволил аз ?
Относно ценза няма да се задълбочавам и да коментирам мненията на аматьори и строителни инжИнери .По би ми било интересно да обсъдим възможностите за заобикаляне на законовата забрана и за компромисни решения характерни за малцина у нас.
Едно такова решение например е решение на етажната собственост за промяна на фасадата на сградата и депозиране на молба за конструктивно становище и проект в общината.Техническите условия които самата етажна собственост си задава в проекта са - при усвояването на терасите ще бъдат демонтирани само вратопрозорците от външните панели както и парапетите на терасите .Изграждане на единна ограждаща конструкция от материали за сухо строителство за външно приложение и еднакво остъкляване.
Това е пример който самия аз съм си позволявал да изпълня и да не се срамувам от това.Макар че в случая техническа служба на съответната община е направила куп компромиси с цел да си спести неконтролирано застрояване.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 23

Тема "Въпрос за приобщаване на тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: