• 1
  • 2
Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
gstoychev - напреднал
Здравейте приятели,
Планирам ремонт, който включва и подмяната на чугунените радиатори с алуминиеви. В момента радиаторите лежат върху тръби, които са показани на снимката. Тъй като в някои стаи настилката е ламинат след скорошен ремонт трябва много да внимавам. Търся вашето мнение за идеи как да премахна тези тръби без да нараня пода. Благодаря!
Прикачен файл:
IMAG0142.jpg
torbalan - Дървен философ
След, като нараниш пода, оправяш го...

Какво значи "без да нараня пода"?

Така или иначе настилката вече е наранена за да мине тръбата през нея...

Варианти да отрежеш тръбата без да нараниш повече от това, което е в момента, има... Но така или иначе ще остане зейнала дупка...
jekasus - майстор
Изображение Надали са забити зверската в бетона, като врътнеш и ще излезе :-D Ако са направени на буква "Н" резваш помежду вертикалните тръбички с ножовка по метал или със зеге с подобно ножче и после с тръбния ключ.
Разни супер инструменти няма да предлагам :-D
gstoychev - напреднал
@torbalan ще използвам уплътнител за дупките, който е с пободен на ламината цвят. Иначе за нараняване ... през главата ми мина идеята да режа с флекса ... който определено ще нарани, но явно съм се поизсилил.

@jekasus Ще пробвам с тръбния ключ. Нямам идея колко здраво са "хванати" в плочата, но ще се раздам :) За супер инструментите гледах всякакви резачки обаче цената не ми е по силите особено в моето положение и махането на цели 3 радиатора.
Последна промяна от gstoychev на чет апр 25, 2013 10:48 pm, променено общо 1 път.
al4o - специалист
От снимката не се разбира ,но няма ли вариант тръбата да се завърти малко с тръбен ключ и да излезне :? П П Маи са ме изпреварили
torbalan - Дървен философ
gstoychev, ако не стане с малък тръбен ключ - има едни такива дълги към метър и нещо - пробвай и с тях.

Пробвай и да я почукаш на ляво на дясно и след това пак с тръбния ключ... Също така я удари все едно я забиваш като пирон надолу. Всякакво помръдване ще ти е от полза, независимо от посоката :)

Ако не успееш - докладвай тук, да видим какво друго ще измислим...
gstoychev - напреднал
Снощи се опитах да почна подмяната обаче след като развих термоглавата потече доста обилно вода на уж изпусната система. Очаква ли се да изтече някакво количество вода или да викам пак да доизточват системата? Не смея да отвивам повече да не наводня апартамента и съседите.
al4o - специалист
За по сигурно бих източил още И друго да не би термоглавата да е била затворила крана и радиатора да е останал пълен
gstoychev - напреднал
:partyman: Много съм прост. Точно така е станало. Аз не бях инициатора на източването и като разбрах, че е източено рекох да се възползвам, но термоглавите са били затворени на всичките радиатори и сега водата си е в тях :rolleyes:

Сега ако си отворя термоглавите водата ще слезе ли по системата надолу по етажите или трябва да се отваря пак абонатната?

Добавкаа: Железата излязоха лесно след разклащане.
Здравей gstoychev,
Може би се включвам в темата твърде късно, но се надявам, че може би ще съм от полза.
За да опазиш горе-долу пода, а може да успееш да не го нараниш въобще, един от лесните и сигурни начини е да успееш да подпъхнеш под радиаторите някаква плоскост (дървена, ПДЧ, MDF, шперплат), след което върху тази плоскост да поставиш някоя стара пътека или черга, или килим, или мокет, която ще поеме част от "ударното натоварване" (ако не успееш да удържиш радиатора), да подложиш някакви предмети, издържливи на тежестта на радиаторите (тухли, тротоарни плочи или в крайна сметка книги с твърди корици). След тази подготовка, можеш да започнеш демонтажа на всеки един радиатор поотделно. След демонтажа на чугунените радиатори, ти трябва здрав гръб и повечко помощници за изнасянето на тежките радиатори.
Виждам, че си имал проблем с водата в радиаторите (или в инсталацията). Ако вентилите са на тръбите, това означава, че водата в инсталацията не е източена до край и ще трябва да се слиза още веднъж в абонатната станция за допълнителното източване. Ако пък водата е в радиаторите, ще трябва допълнително подлагане на съдове (кофи, легени) за изтичането на чернилката от радиаторите.
  • 1
  • 2

Тема "Подмяна на радиатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: