Напишете въпрос свързан със санирането.
kozl - майстор
Е все пак това е компромисно решение м-у дебелина на топлоизолация, възможности и теснотия, а ефект ще има - "по добре от без хич". Въпроса е защо се пука шпакловката - ама коя не е ясно - най-вероятно от некачествен материал на гипсова основа.
Примерно купих чувал гипсово лепило на Рьофикс, че нямаше на Кнауф и то се пукаше. За здраво става здраво но се нацепва на много пукнатини. Понеже отгоре шпакловах с друга смес - оставих лепилото да изсъхне добре и така както е напукано го шпакловах. После пукнатини не се отвориха - явно процеса на свиване(съсъхване) е спрял.
Тани - модератор
Напукването може да е от материала, а може и да е от нестабилната основа. При такава дебелина на стиропора се лепи на гребен, защото иначе ще шава.На таван, задължително гребен, независимо от дебелината. Както спомена колегата 8180, ако просто е сложена мрежата и отгоре е замазана с лепило, се получава в някой случай по-лош ефект, отколкото без мрежа.Ако дебелината на шпакловката е малка-също е фатално. В случая ако някой е ударен с бухалка по главата на покрива на една тераса и при падането се е ударил в парапета на терасата, а след това политнал надолу , ударил се е в някакъв простор който го е отхвърлил в басейна по-долу има ли значение дали се е удавил или е починал по-рано? Причините да се напука можа да са много и е трябвало да бъдат избегнати ПРЕДИ да се напука!
Също така трябва да се знае че ПОЛЗИТЕ ОТ 2 СМ ИЗОЛАЦИЯ , СА ПО-МАЛКИ ОТ ВЛОЖЕНАТА СУМА!
Следователно ПОЛЗА НЯМА!
Всеки път ще го повтарям, когато някой нарече подложката за шпакловка "изолация" Това са пари хвърлени на вятъра, защото още 2-3 см изолация вече щяха да са рентабилни и щяха да натоварят бюджета с около 20-30лв на стая - сума - около 10% повече пари за 2-3 ПЪТИ по-добър резултат т.е. за 10% повече пари получаваш 200-300% по-добър резултат. Никой не може да ме убеди, че ще забележи 2 см разлика във височината на тавана, освен ако проблема не е технически - да има мебели плътно до тавана. Така че това с мястото си е чисто оправдание. В 98% от случаите, тавана има повече от 2 см денивелация и никой не ги забелязва. Надявам се провокативния ми тон да събуди следващия, който се готви да практикува това безумие, с идеята "По-добре отколкото нищо"! Това е същото като да се качиш да се печеш на терасата на хотела, за да си по-близо до слънцето. На теория е така, но няма никаква ПРАКТИЧЕСКА ПОЛЗА!
koceto_pz - специалист
Тани написа:
Всеки път ще го повтарям, когато някой нарече подложката за шпакловка "изолация" Това са пари хвърлени на вятъра, защото още 2-3 см изолация вече щяха да са рентабилни и щяха да натоварят бюджета с около 20-30лв на стая - сума - около 10% повече пари за 2-3 ПЪТИ по-добър резултат т.е. за 10% повече пари получаваш 200-300% по-добър резултат. Никой не може да ме убеди, че ще забележи 2 см разлика във височината на тавана, освен ако проблема не е технически - да има мебели плътно до тавана. Така че това с мястото си е чисто оправдание. В 98% от случаите, тавана има повече от 2 см денивелация и никой не ги забелязва. Надявам се провокативния ми тон да събуди следващия, който се готви да практикува това безумие, с идеята "По-добре отколкото нищо"! Това е същото като да се качиш да се печеш на терасата на хотела, за да си по-близо до слънцето. На теория е така, но няма никаква ПРАКТИЧЕСКА ПОЛЗА!
Това е твоя мнение!!!От четири години имам вътрешна изолация на две външни стени с 2см стириопор ,и разликата в температурата е очевадна !Ако нямаше ефект от 2см,сега на новия апартамент щях да сложа по дебел стириопор...нека не задълбаваме настрани от темата!
Благодаря на всички за отговорите.
Тани - модератор
Това не е мое мнение, а са физични закони. С колко процента ти паднаха сметките за отопление след "изолацията" ?
koceto_pz написа:
Темата е за ключ!
Тук теми не се заключват току така! Винаги може да се допълни нещо, а и някой може да има сходен проблем.
koceto_pz - специалист
Тани написа:
Това не е мое мнение, а са физични закони. С колко процента ти паднаха сметките за отопление след "изолацията" ?
koceto_pz написа:
Темата е за ключ!
Тук теми не се заключват току така! Винаги може да се допълни нещо, а и някой може да има сходен проблем.
Добре не я заключвай :idea: ,температурата в стаята спрямо предишните зими се вдигна с над 6 градуса.Говоря когато през деня не е палено парното,и стаята е изстинала .
8180 - майстор
Тани написа:
Това не е мое мнение, а са физични закони. С колко процента ти паднаха сметките за отопление след "изолацията" ?
Според физичните закони и калкулатора в шапката на форума излиза следното.
За тухла четворка с някаква мазилка - U=1,289 W/(m2*K);
Същото + 2см стиропор - U=0,768 W/(m2*K).
За сметката не мога да кажа, но ЗА ЕДИНИЦА ПЛОЩ в средата на такава стена имаме понижение на загубите с 40%.
За 5см - 63%, за 10см - 77%.
Излиза, че първите 2см. набират 40%, а следващите до 10см. почти още толкова.
От 8см. влиза в нормативите.

Редно е да се упомене:
- U=0,768 e НАД ДВА ПЪТИ по-лошо от днешната референтна (препоръчителна) стойност - 0,35;
- Поради наличие на прозорци, често площта на изолираните външни стени не е голяма, респ. ефектът в/у общата сметка (важи и за по-дебела изолация);
- Ефектът от изолация на таван в апартамент се увеличава (от по-голямата площ) и намалява, ако съседите отгоре се топлят. Същото е и при вътрешни стени. И за двете остава проблемът с термомоста на връзката с външните стени;
- Субективното усещане за "топло на пипане" минимално се отразява на сметките, но влияе положително на комфорта.

Така изглеждат нещата, ако някъде не съм объркал аритметиката.
gechev - специалист
Недей бе 8180, има една хубава приказка за " Ти му викаш Куме Хасане, а то гледа за.......... не". Чак пък му го изчислявате. Що не му дадете и пари за отопление. Християни. Не поискано добро не е добро. Стар български лаф. Айде пускай го с двата сантима и да си е доволен Коцето и да споменава кога от форум помощ е искал. :partyman:
Тани - модератор
Аз калкулатор в шапката на форума нямам, но всичко което си написал ми изглежда приемливо и логично. Имам ти пълно доверие що се отнася до топлоизолации, затова ще се поправя. С около 10 % увеличаване на бюджета , ще се повиши ефекта с над 50% (от 40 на 63% понижение на загубите) погледнато от финансова гледна точка все още има смисъл, така че не се променя коренно посланието ми!

ПП писах като отговор на 8180, но и Гечев е писал през това време. Гечев , сигурно вече ти е омръзнало да ги водиш тези разговори и да ти казват как ще си сложат едни стиропорени тапети и като пипнат стената вече е топла. За какво са им тези твоите тухли. Кой ти гледа рентабилност, важното е да е евтино сега. За утре ще мислим вдругиден!
gechev - специалист
Тани, достатъчно е да проумеят подписа ти. :?
koceto_pz - специалист
Ако е възможно повече да не коментираме дебелината на стириопора,така или иначе всичко е положено,и няма път назад,плюс това мен така ме устройва!!!Положена е нова мрежа с друг вид лепило ,и вече всичко е ОК.



PS:Американски форум : питаш нещо и ти отговарят.
Руски форум : питаш нещо и теб те питат.
Български форум : питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!

Тема "Нацепване на таван след вътрешна изолация." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: