Напишете въпрос свързан със санирането.
Nachinaesht - помощник
Да има проблем с конденза.
Зимата на сутринта цялото стъкло на прозореца е в конденз и като прекараш пръст по него започва да тече като река и се събира по перваза за прозореца.
Освен това стенита са с тапет и той беше влажен.Разбира се само този който е на стената където е прозореца.
Интересното е, че над прозореца (горе на тавана) има една по издадена част по цялата стена.Тя обаче на пипане беше по топла и нямаше влага по нея обяснявам си го с това, че е по дебела.
Сега прозореца е сменен с PVC с ка-стъкло и се надявам да няма конденз по него(ще видим зимата разбира се).Затова искам да предпазя и стените от прекомерно изтиване и образуването на конденз.
Тани - модератор
С новата дограма със сигурнист ще се повиши влажността, така че правилно си се замислил! Успех!
EDI - майстор
От над 6-7 сантиметра нагоре дебел стиропор ефекта е само в продължителността на отдаване на акумулираната топлина и изместването на точката от 0 градуса по-далеч от стената.До сега не съм установил някоя фирма или майстор да изчислява необходимата дебелина на стиропора в ависимост от разположението на стаите - юг/ повече слънце/, запад и север/ повече студ, вятър и влага/ и т.н.Така, че спора 6 или 10 см практически е излишен.Всичко над 5 см стиропор има горе-долу сходен ефект.
Тани - модератор
EDI написа:
От над 6-7 сантиметра нагоре дебел стиропор ефекта е само в продължителността на отдаване на акумулираната топлина и изместването на точката от 0 градуса по-далеч от стената...........

.............Така, че спора 6 или 10 см практически е излишен

Ами нали точно по-продължително отдаване на топлината и избягването на конденза му трябва на човека , заначи има смисъл от по-дебел! Е ако не беше сменил дограмата , можеше и да няма!
EDI - майстор
Искам да кажа, че над тези дебелини ефекта вече практически е почти един и същ, защото стойностите на двата показятеля много малко се различават.
8180 - майстор
EDI написа:
От над 6-7 сантиметра нагоре дебел стиропор ефекта е само в продължителността на отдаване на акумулираната топлина и изместването на точката от 0 градуса по-далеч от стената.
Това добре ли е или да?

До сега не съм установил някоя фирма или майстор да изчислява необходимата дебелина на стиропора в ависимост от разположението на стаите - юг/ повече слънце/, запад и север/ повече студ, вятър и влага/ и т.н.
Това в подкрепа на коя теза е?
Така, че спора 6 или 10 см практически е излишен.Всичко над 5 см стиропор има горе-долу сходен ефект.
Странен извод като се гледат доводите.

С изолациите положението е колкото повече - толкова по-добре.
5см са заложени в БГ нормативите като минимум, под който, ако имаш взаимоотношения с властите, си извън нормите.
За някакъв абсолютен максимум може да приемем нискоенергийните и пасивните къщи - там дебелините са 20-30см и нагоре (и ефекта горе-долу не е сходен на 5 см.:)) Това е физиката на нещата.
Вярно е обаче, че над някакви дебелини започва да спада ИКОНОМИЧЕСКАТА ефективност на мероприятието - удължава се срока на изплащане на изолацията от икономиите от отопление/охлаждане. Същото ще важи и при малките дебелини.

Мага да Ви намеря данни за това, но са чужди и едва ли има смисъл - трудно ще ги приведем към нашите условия.
Добър специалист може да го сметне и за конкретен обект в БГ (ако някой каже кави ще са цените на енергията).

За практиката - понеже не знам колко може да се вярва на заложения минимум, при възможност бих заложил на разумно завишение (като Еди) 6-7-8см. Оскъпяването в материали не е голямо, обаче започват да се появяват усложнения и рискове при монтажа и дълговечността.
EDI - майстор
Прав си 8180 за пасивните и нискоенергейни къщи, но при тях масово се използва панелното строителство тип САНДВИЧ.Аз за сходността имах предвид чисто практическата ефективност като за нашите условия - зид тухла и половина или две и обличането му с външна изолация.Иначе аз си сложих 6 сантиметра на стени юг-изток.Над 8-9 си мисля, че вече линейните разширения ще са по-големи и опасностите за стабилността и трайността, също по-големи.То затова се слага и бяла мазилка, дозите УВ са минимални, а от там и нагряването и разширенията, а пък ако са спестени и дюбелите......Аз сложих грубо около 25 на кв метър, като по ръбовете и ъгли ги слагах на около 25 см.
8180 - майстор
:)
Консенсус!!
Малко множко ми се виждат дюбелите, ама там ме няма. Все пак си е някакво "разрушаване" на стената и сигурно не трябва да се прекалява.
EDI - майстор
Консенсус :) Зидарията ми е дебела две тухли.
donnna - специалист
има разлика между ЕPS 5 и 8 см. и тя е точно 3 см.!!!

както е казал Мечо Пух - колкото повече - толкова повече!!!

при изолащиите / външните / всички разходи са константни. Без тези за стириопора. минимума е 5 см. оттам нататък - всичко зависи от джоба, колко е дълбок!

ама мисля, че над 10 см. е икономически необосновано...

Тема "Има ли разлика между EPS 5см и EPS 8см" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: