Напишете въпрос свързан със санирането.
akpe4a - напреднал
Здравейте,първо на всички!Новобранка съм във Вашият форум,но го посещавам от близо 2 год.Уважавам всички,които постват тук с цел взаимопомощ.Не се регвах до сега,защото съм пълен лаик,братчета и само щях да ставам за смях:) Е,да! Ама дойде време да отнеса някоя псувня и аз:)

Притежавам къща на етап-груб строеж с покрив:)Завършихме я Септември,но реших да я оставя малко да "слегне" и главно да поизсъхне( нз дали е правилно това,но както и да е:)).Та,дойде време да се купуват материали за саниране и да дам началото на филма към средата на Април.

Да отбележа първо,че къщата не е измазана.Мисля да лепя изолацията директно на 25 сантиметровият зид от плътни единички.Бих искал,изолацията да е отвън и отвътре(знам,че ще получа мн критика за това свое решение,за която ще се радвам:Д).Обмислям отвън да сложа 10 см експандиран (EPS) полистирен,обикновен не този с графита.Ще запечатам с някой фасаген(не съм решил каква марка още).

За вътре обмислям или 4 см (XPS)+гипсокартон или минерална вата 5см + гипсокартон. Номера е,кой вариант ще сведе до минимум появата на мухъл и други гадории между картона и стената и върху лицевата част на картона.Интересува ме,дали мнението прочетено тук във форума,че след саниране с 10см. стиропор отвън проблема с мухъла драстично намалява при комбинираната изолация?

Подът ще изолирам с 5 см (XPS) залепен за плочата(отдолу под нея има само насип с филц и бял камък).Отгоре замазка и полипр. тръби с алум.вложка,през които по-нататък ще минава изходящата вода от последният радиатор.Най-накрая 0.2см подложка и ламинат.

А!Важен детайл(може би:?) да отбележа,че къщата като отопляема кубатура е някаква изгъзица.Състои се от 100кв.първи етаж,обитаемо таванско(спални мин. височина 1.80м) 60 кв.Върху останалите 40кв липсва таван.Нещо,като вътрешна тераса и се получава средна височина над хола и трапезарията 4,60м.

Колибата е покрита с гръцки покривни сандвич-панели(5 ребра,8см полиуретанова пяна).Под тях се чудя,какво да ползвам за допълнителна изолация с цел да се намали до минимум загубата на топлина.В следствие на това,че съм прост да се подведа по женски акъл,като я проектирахме,сега ще си блъскам тиквата как да изсмуча някой процент повече запазена топлина.

Дограмата ще е 5 камерна с К-стъкло.Под въпрос е само, какъв стъклопакет и дали да е пълен с аргон?Мисля да отоплявам кочината с парно на твърдо гориво,като в голямото помещение сложа 2-3 ковектора към него,другите ще са с обикновенни алум. радиатори.Главната ми цел е да запазя колкото се може повече комфортна темп. независимо от времето навън.Северната и източната част на къщата са подложени на всякакъв вид ветрове,защото комшия от нея страна ми е огромно поле:)

Значи, това ми е грубият(аз съм майстор по грубата част:)) план.Надявам се някой да реши да ми помогне със колчето,което си набих...Всички съвети,псувни и подигравки са добре дошли!

ПС:Обещавам,като тръгне развитието на проекта да споделя от опит(вече:Д) нещо ,ако някой го интересува и да кача снимки за да допринеса с нещо към форума.
Поздрави!


Иван
Последна промяна от akpe4a на ср мар 07, 2012 3:06 pm, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
Изолацията от вътре вата +ГК.Изолация на тавана мин. 20см.,аз бих заложил на троен стъклопакет с стъкло 4 сезона.Огледай хубаво конструкцията да не пропуснеш някой термомост.
Krelion - специалист
".Отгоре замазка и полипр. тръби с алум.вложка,през които по-нататък ще минава изходящата вода от последният радиатор."

За отоплението си викни специалист.
akpe4a - напреднал
VLADO66: Мислех да лепя 10-20см. стиропор или (XPS) с пяна за изолация,ама изниква друг проблем-с какво да дюбелирам и дали без дюбели ще държи лепилото върху тенекията на панела :? Друг вариант е конструкция Гипсокартон+Вата (? см.) За стъклопакета и аз всякаш клоня към троен,че прозорците големички...Относно термомостовете отвътре ще се изолира цялата и изолацията ще се застъпва навсякъде.Дори външният край отдолу на покривния панел,който ще играе сачак ще бъде изолиран.


Krelion: Определено и аз мисля да се обадя на майстор,поне да ми разположи тръбите оптимално по пода.Не,че не бих се пробвал,но и аз смятам,че е хубаво на някой места да пипне майтор :kg:

Благодаря за съветите :drinkers:
Последна промяна от akpe4a на ср мар 07, 2012 2:08 pm, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
На тавана сложи вата-поразрови се из нета за покривна ТИ има картинки ,разрези и т.н..В твоя случай трябва да направиш някаква система за вентилиране на пространството между ватата и термопанела-отдушници на покрива.Иначе и това което си го замислил е вариант, може и без дюбелиране-нали под изолацията ще има ГК.
PIP - майстор
Вътрешна изолация - аз бих избирал единствено каква да е ватата, фибрана няма място там според мен.
Пода - аз не съм фен на ламинат върху замазка, чисто е, но е студено. Повече работа е, но по-добия вариант е скара, изолация между нея, плоскости и отгоре ламинат/мокет/т.н...
Тавана – скара и гипсокартон с вата, колкото може повече.
Дограма – и аз бих препоръчал троен стъклопакет вместо аргон.
Отоплението – прочетох, че мислиш да слагаш конвектори, но ще се отопляваш на котел на твърдо гориво, така че не виждам много смисъл да се слагат конвектори – на тях предимстовото им е да работят на ниска температура, докато котела на твърдо гориво работи по-ефективно на по-висока температура.
akpe4a - напреднал
VLADO66: Точно това обмислях и аз,човек (даже си редактирах горния пост да не спамя). Ама тия одушници,трябва да видя по какъв начин да ги направя и къде да ги разположа,да не случайно да постигна обратния ефект и да пие влага ватата от тях... освен да пусна перфорирани ПВЦ тръби по дължината между панела и гиспокартона,като изводите им ги изкарам под стряхата с това..? Сигурно е тъпа идея,но ми лиспва инжинерна мисъл за повече :)


PIP: За ламината мислих и аз да го сложа направо върху фибрана+ някоя плоскост,тъй като няма да има по-тежки мебели от един диван примерно(който от сега се знае къде ще е,и съответно ще бъде подсилено мястото под него) но от форума тук ми хареса идеята за тръбите да минават под пода и така да се получи приятен за малки деца под.Нз ако е възможно без замазка да се вкопаят в самият фибран,но тогава ще трябва да сложа поне 10см,което не е проблем естествено.Трябва да помисля и върху тази идея,но пък замазката ще спомогне по-голяма затоплена площ да има.Относно конвекторите,ми казаха че се получавало някаква циркулация на топлина из цялото пространство на жилището.Тъй като там където ще ги слагам било високо и щяло да се избегне да се топли горе въздуха а долу да се чувствало по студено( този съвет ми е даден от мастор-строител,не от топломайстор:)).

Благодаря за съветите! Определено след тях,фибрана остава само на пода.
VLADO66 - майстор
При термопанелите тия отдушници са вкарани в билния елемент,но не съм сигурен, който е работил с тях може да каже.Котвектори за обемното помещение не са ти нужни ако не държиш на тях.Отоплявам подобно помещение с най висока част 4.2м с обикновенни радиатори.Въпроса е да се сметнат правилно.
akpe4a - напреднал
VLADO66:Странно,но на мен билните плоскости,които ми изпратиха нямат такива въздухоотводи(или поне не са ми предложили такива).Преставляват обикновенни капаци. Относно овлажняването на ватата между гипсокартона и панела,прочетох преди известно време една тема пак тук (ест.че къде другаде :)),че ако се ползва от този зеления гипсокартон и при положение че външната част на панела отдолу е изолирана няма да има конденз върху ватата...Интересува ме дали някой би подкрепил такова мнение и с какво би трябвало да се фугират снадките на гипсокартона? Благодаря ти за ммението относно опита ти с отпление на такава кубатура.Мн ми е полезно,при положение цената на конвекторите да знам,че от опит може да се отопли и без тях...
8180 - майстор
akpe4a написа:
VLADO66: Точно това обмислях и аз,човек (даже си редактирах горния пост да не спамя). Ама тия одушници,трябва да видя по какъв начин да ги направя и къде да ги разположа,
Пичове,
Не ми харесва това, което си хортувате.
СПОРЕД МЕН, вентилационната междина (когато я има в т.н. "вентилиран покрив/фасада") се разполага над/извън топлоизолацията. Това, което умувате, би елиминирало в значителна степен монтираната вече ТИ - 8см. полиуретан в панелите.
Изчакайте Цилков и Антон да погледнат.
Не съм съгласен и с мнението на ПИП за Фибрана. Единствено при него (може би) ще се мине без пароизолация пред ТИ. За ЕПС и вата съм почти сигурен, че ще трябва грижливо да се пароизолира покривната вътрешна ТИ.

Тема "Проект-Цялостно саниране на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: