Напишете въпрос свързан със санирането.
reevil - специалист
Нека разясним плюсовете и минусите на каменната вата на плочи за изолация на фасади.
Защо масово се използва ЕПС, само заради цената ли?
5см каменна вата с плътност 120кг. на кубик или по-плътна дали ще изолира колкото 8см ЕПС?
stentop - специалист
reevil написа:
5см каменна вата с плътност 120кг. на кубик или по-плътна дали ще изолира колкото 8см ЕПС?
Не. Ето ти пример:

Вата Плътност 135кг/куб.м - 0.039 W/(mK)

EPS F - 0.035 W/(mK)

EPS F PLUS (NEOPOR) - 0.032 W/(mK)
gechev - специалист
Колкото по плътна вата или стиропор толкова по неизолационна, но по здрава. В термоизолациите важи ония лаф за пръстчето и душата в рая. Затворения въздух е изолатора, защото няма конвекция, а той е въздух и не тежи. Моля Ви мислете и не се доверявайте на етикети.
Caxo - специалист
gechev написа:
Колкото по плътна вата или стиропор толкова по неизолационна, но по здрава.
Пълен абсурд! Как изобщо стигна до това заключение :?

Другото ти твърдение е вярно, но е само едно изречение от цяла наука и само по себе си не е достатъчно за да се вадят такива генерални заключения.
Marisan - специалист
Здравейте,
Топплоизолационните материали имат различни свойства и в зависимост от тях се определя и зоната им на приложение. Най-важни са топлоизолационните качества на самия материал. Те са свойство на материала и зависят от неговите характеристики (в това число и от плътността). Тази зависимост обаче не е линейна и в началото с увеличаване на плътността, топлоизолационните качества на материала се увеличават, като от една граница започват пак да падат. Тази граница при различните материали е различна. При EPS-а при плътности по-големи от 35-38 кг/м3, а при минералната вата от около 75-80 кг/м3 започват да се влошават топлоизолационните качества на материала (ламбдата започва да се увеличава). Две конкретни топлоизолационни плочи с различни дебелини обаче и от различни материали могат да сравнят най-просто по тяхното съпротивление на топлопреминаване, което не е нищо друго от дебелината на плочата (в метри) разделена на ламбдата на материала. Която плоча има по-голямо съпротивление – тя топлоизолира по-добре.
Други свойства на материала, които касаят пряко избора са паропропускливостта, пожароустойчивостта, шумоизолационни качества, механичните му свойства и якости, мястото на приложение (вътрешна, външна топлоизолация, зад защитни прегради, фасадна топлоизолация, топлоизолация на под, на мокри и влажни помещения….) и др.
Принципно, най-често се използва EPS, защото изискванията към болшинството от зоните които се топлоизолират са такива, че се покриват напълно от него и то с най-нисък разход на средства.
Ако сравним конкретно каменната вата и EPS-а можем да кажем че и двата материала имат сравнително еднакви топлоизолационни качества (на EPS-а са много малко по-добри). Освен това, ватата има по-добра пожароустойчивост, по-добри шумоизолационни качества, по-добра паропропускливост (което в зависимост от приложението може да е добре или лошо). За сметка на това е по-скъпа, има по-големи разходи за монтаж, има по-големи изисквания към качеството на изпълнение (ако не запечатана добре, може да просмуче с влага, което намалява драстично топлоизолационните и свойства и отделно създава допълнителни проблеми на конструкцията).
За повече информация, относно различните топлоизолационни величини и термини посетете този линк: http://marisanbg.com/bg/osnovni-toplote ... STMXmqWjcs

Тема "Външна изолация с каменна вата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: