• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
EDI - майстор
Решил съм да си сложа външна изолация на спалнята и се чудя, каква схема да използвам - с лепене и дюбели или само дюбели.Стената ми е зидария и не е много крива, та са възможни и двата варианта.Може ли някой да ми даде схема на дюбелиране на листове EPS за външна изолация, без лепене на листовете.Намерих няколко схеми за дюбелиране, но всички са в комбинация с лепене.
masteradmin - майстор
Еми след като са само комбинация не се ли сещаш, че само дюбелиране няма. Ако не уплътниш с цимент ще останат кухини, кой знае какви животни ще се завъдят там.е ето тук пише Саниране и Топлоизолация, 6бр. дюбели на квадратен метър.
EDI - майстор
Мастер, на чужди сайтове срещнах описано монтиране на топлоизолация само с дюбелиране.Процедурата беше следната:изчистване на стената, запълване на кухини и отвори в зидарията с тънкослойна хастарна мазилка и грундиране.Дотук имаше снимки.След това сочеха, че листовете EPS / плътност над 25 кг/м3/се захващат за стената само с дюбели/специални за такъв монтаж/ по определена схема, но самата схема я нямаше.След това се продължава по стандартната процедура, където отново имаше снимки.Единствено не бяха описали схемата на дюбелиране и вида на дюбелите.Та, затова попитах, дали някой няма такава схема на дюбелиране.Иначе аз съм решил да монтирам изолацията с лепило.Миналото лято си сложих около 10 квадрата изолация на другата си стена.Цената на квадрат /с всички материали/ми излезе около 15-16 лева.
masteradmin - майстор
Е ти си знаеш ако стената ти е права, една торба теракол ще ти стигне за половин стена стига да го нанесеш с гребена. Иначе логично е да може и само с дюбели, но не съм чул някой да го прави. По простата причина че стиропора, мрежата и мазилата са основните разходи, а теракола ако ти е гладка стената и го нанасяшс гребен не е кой знае колко скъп, не виждам защо да не стане по здраво.
EDI - майстор
Разбира се, че с лепило ще е по-здраво.Исках да разбера само, дали някой не е монтирал изолация само с дюбели и дали не здае технологията на такъв монтаж и да сподели как е.
От друга страна си мисля, дали монтажа само с дюбели не би намалил топлообмена между стената и плоскостите, тъй като ще се получи въздушна междина между стена и плоскост, която ще е като допълнителен изолатор.
velsi - Почетен майстор
Добре де, каква толкова си мислиш, че е тази схема?! Същото както при лепенето, един или два дюбела в средата, другите четири в ъглите да захванат и съседните плоскости. В случая разликата (а и трудността) ще се яви в това, че трябва да закрепиш първо в средата няколко плоскости да не ти мърдат и после да набодеш и по ъглите. Ето ти схема. Проста работа. Ако стената ти е неизмазан зид и редиш направо на тухли може и да има някаква идея в допълнителните кухини въздух. Но то това си го има винаги предвид кривините на зидарията. Дори и да лепиш по периферията, а не с гребен (както се препоръчва за неравни основи) тази кухина пак си остава, така че не е някакво откритие според мене.
Стефан - майстор
velsi, не му се сърди на човека. Хората са различно устроени и с различно мислене. Повечето са нерешителни, и повече обичат да питат, отколкото да помислят и да действат. Има я и финансовата страна. И въображението. И т.н.
EDI - майстор
Налепих я вече стената :D Не, че съм нерешителен, но са ми интересни и други технологии и становища.Иначе използвах лепило на ХЕНКЕЛ.Много е добро - с фибри, пластично и т.н.А пък и намерих информация по въпроса за поставяне без лепило.Имаше снимка на дюбелите и на схемата на монтаж.Оказа се, че плоскостите EPS са с размери 50Х50 сантиметра.Главата на дюбелите е с Ф 90 мм, с метална опашка, пироните са метални.Правят се дупките в стената, нахлузват се дюбелите върху плоскостта и отзад се нахлузва гумена дистанционна втулка.След това цялата работа се качва на стената и се набиват дюбел по дюбел, чрез натиск.Гумените втулки упражняват натиск между плоскостта и стената.Само че хората използвали тази технология в северните страни, за плоскости над 100 мм, за много крива основа на поставяне. :D
adonis - специалист
в крайна сметка, ако ги беше наковал направо с дюбели върху стената дали щяха да държат или ще опадат?Това ми е интересно...
EDI - майстор
Няма да опадат - вече намерих доста по въпроса.Но за нашия климатичен пояс е по-добре да бъдат залепени плоскостите.
  • 1
  • 2

Тема "ДЮБЕЛИРАНЕ НА ВЪНШНА ИЗОЛАЦИЯ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: