• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Здравейте, преди време ми изляха бетонно корито за басейн. Басейнът вътре ще е с фолио, а не със стъклокерамика. Как да извършим вътре подготовка на основата? Един проблем, който имам е че отвън коритото няма хидроизолация, а е опаковано само с найлон (преди обратния насип) - няма възможност да се изкопае и да се направи хидроизолация. Друг проблем е че вибраторът не се е справил добре, та на места бетонът не е хомогенен и се процежда вода
Та въпросът ми е вътре как да подготвим коритото за поставяне на фолиото?
Мислех следния Вариант 1, но ще излезе скъпо и може би ненужно:
1. Капилярна (кристализираща) хидроизолация мазане
2. Запълване на слабите (невибрирани места) със специален материал за коригиране на бетон (водоустойчив)
3. Циментова замазка/шпакловка (преди това подходящ свързващ слой)
4. Двукомпонентна гъвкава хидроизолация с хидроизолационни ленти и мрежа върху първия слой
5. Фолио

Вторият вариант е подобен:
1. Запълване на слабите места със специален материал за корекции
2. Двукомпонентна хидроизолация
3. Шпакловане с теракол за изравняване на под и стени

Как ви се струва по-удачно? Стените и подът са горе-долу прави.
Също така, холкери да правя ли? Със същия материал за корекции на бетона?
И последвн въпрос, между Сика, Мапей и Изомат, коя марка да се спра?
Благодаря ви!
chapara - майстор
Лично мнение. Холкери-да. Хидро-Мапей. Армиране на хидрото. Финиш-шпакловка ЦМ 17.
чет май 30, 2024 11:44 amchapara написа:
Лично мнение. Холкери-да. Хидро-Мапей. Армиране на хидрото. Финиш-шпакловка ЦМ 17.
Благодаря за отговоря. И аз го харесвам ЦМ17, с него си лепя камъка по фасадата. Но някой майстор каза че не било добре да се смесват производителите на различните материали, че можело "да не хванат" - не знам колко резон има в неговото мнение
chapara - майстор
Никакъв резон от моята 45 годишна практика и наблюдения. Търговски трикове!
Може да замениш ЦМ 17 с Mapei P9, идентични по качество.
Грунда на Баумит супер праймер за попиващи повърхности.
Има още по екстрени неща за 101% хидроизолираност, но и още пари, не много, но още и зависи колко квадрата са дъното и стените.
чет май 30, 2024 1:42 pmchapara написа:
Никакъв резон от моята 45 годишна практика и наблюдения. Търговски трикове!
Може да замениш ЦМ 17 с Mapei P9, идентични по качество.
Грунда на Баумит супер праймер за попиващи повърхности.
Има още по екстрени неща за 101% хидроизолираност, но и още пари, не много, но още и зависи колко квадрата са дъното и стените.
Ясно, и аз така предполагах, но нямам достатъчно опит и затова всеки разпитвам.
Стените около 40 квадрата, дъното 32.
Единият вариант, към който май клоня в момента:
запълване на проблемните места и изглаждане на стените с Mapei Planitop R4. След това замазката мисля или готова на Баумит Солидо Е160, или да си забъркам с Mapei Topcem. Като правя един свързващ слой с грунд на Мапей. После холкери между стена/под стена/стена май пак с Planitop. Върху това еластичната хидроизолация с армировка и с Mapelastic Foundation, и върху това нещо монтаж на фолиото. Май най-малко труд и материал по този начин - но пък материалите са скъпички на Мапей.
Други идеи, критики и предложения също приемам! Просто спестената хидроизолация от външната страна на басейна ме плаши и предпочитам да заложа вътре на по-скъп материал
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Защо се прави хидроизолация под фолиото?
чет май 30, 2024 3:45 pmn_a написа:
Защо се прави хидроизолация под фолиото?
Притеснява ме липсата на хидроизолация от външната страна на коритото, и че се процежда вода вътре в коритото. Надявам се хидроизолацията да спре това негативно водно налягане, и да не пропуска вода. Някъде бях чел че може да влезе вода зад фолиото и да го издуе
chapara - майстор
Правилно! Хидризолацията май идържаше 6-8 Мра външен напор.
При 70+ кв.м. стени и под за другите екстри ще се въздържа😉
hidrazin - майстор
чет май 30, 2024 11:18 amIvan7979 написа:
Здравейте, преди време ми изляха бетонно корито за басейн. Басейнът вътре ще е с фолио, а не със стъклокерамика...
За басейн с фолио не е необходима НИКАКВА хидроизолация. Даже и бетонни стени не са необходими ако си взел правилния басейн (комплект фолио, стени от гофрирана ламарина, "спънки", помпа, филтър, скимери, сълба, чистачка...).
Е, необходима е хидроизолация ако къщата е построена в блато или подпочвените води са на 1-1,5 метра.
Което пак си е блато или блатиста тундра...
И като се замисля - и тогава не е необходима.
Как си представяш процеждаща се вода да влезе вода зад фолиото и да го издуе???
Че то вътре във фолиото е пълно с вода бре. Как ще го издуе?
Не знам къде си го чел това, вероятно в тъпия фейс. Там само лъжи и простотии...
:partyman:
kozl - майстор
Ще го напъне вътрешното мембранно фолио когато басейнът е празен и се получи налягане в обратна посока отвън-навътре.
  • 1
  • 2

Тема "Хидроизолация на басейн и подготовка на коритото" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: