• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Palawnik - специалист
pavelari,
Хубаво е човек да разбира от много неща. Когато се избира двигател за помпа се съобразява с номиналните параметри на помпата. Т.е. в продължителен режим да може да ги поддържа. Иначе казано "практично" (както ти обичаш да се изразяваш) при указания на табелата напор да достигне указания пак на табелата дебит и това по никакъв начин да не повреди ел. двигателя. След това се слага един коефициент на сигурност (проектанта си връзва гащите).
По мое лично мнение този кран няма никакво отношение към работата на ел.двигател.
Полезната мощност предавана от помпата на флуида е :
P=k.g.H.Q [W]
k- коефициент зависещ от вида на флуида
g-земното ускорение.
От графиката която даваш и разсъжденията които правиш за етажите следва, че мощността не се променя когато H и Q се променят. Ако намалиш дебита ще увеличиш напора и обратно, но мощността ще се запази.
Ако този кран има някаква друга логика. Например да се намали дебита и с помпа 20 l/s да си пълниш чаша вода - да. Но да разтоварваш двигателя?????
До колкото знам в селските къщи помпите обикновено се използват за напояване. И там се търси максимален дебит при някакъв напор който зависи от кла-денеца. И там да се слага кран който да ограничи дебита ???? Знам ли може да има някаква логика.
pavelari - майстор
Palawnik написа:
pavelari,
Хубаво е човек да разбира от много неща. Когато се избира двигател за помпа се съобразява с номиналните параметри на помпата. Т.е. в продължителен режим да може да ги поддържа. Иначе казано "практично" (както ти обичаш да се изразяваш) при указания на табелата напор да достигне указания пак на табелата дебит и това по никакъв начин да не повреди ел. двигателя. След това се слага един коефициент на сигурност (проектанта си връзва гащите).
По мое лично мнение този кран няма никакво отношение към работата на ел.двигател.
Полезната мощност предавана от помпата на флуида е :
P=k.g.H.Q [W]
k- коефициент зависещ от вида на флуида
g-земното ускорение.
От графиката която даваш и разсъжденията които правиш за етажите следва, че мощността не се променя когато H и Q се променят. Ако намалиш дебита ще увеличиш напора и обратно, но мощността ще се запази.
Ако този кран има някаква друга логика. Например да се намали дебита и с помпа 20 l/s да си пълниш чаша вода - да. Но да разтоварваш двигателя?????
До колкото знам в селските къщи помпите обикновено се използват за напояване. И там се търси максимален дебит при някакъв напор който зависи от кла-денеца. И там да се слага кран който да ограничи дебита ???? Знам ли може да има някаква логика.
Много не съм съгласен с Вас.
1. Няма за какво да избирате двигател, защото помпата си е с двигател и той е проектиран да задвижва съответния модел.
2. Формулаа, която давате, едва ли има практично приложение или ако има поне дайте стойности на някой от тези коефициенти, което си е научкване и въпрос на експерименти.
3. Мощността на помпата естествено се променя, защото тока на помпата се променя при промяна на дебита, респективно напора, но естествено, че когато помпата осигурява параметри в плътната част от характеристиката /демек нарисуваната крива/ мощността не превишава номиналната или ако намалява съответно е безопасно, стга помпата да не почне да разбърква водата.
4. От проектите на такива проектанти дето си връзват гащите, най-често стават добри отпадъци за изгаряне в печката и всичко зависи после от доставчика или монтажната фирма в краен случай.
Palawnik - специалист
pavelari написа:
Много не съм съгласен с Вас.
И не трябва да се съгласяваш всеки има право на мнение. Всеки го изказва, четящите решават с кой да се съобразят.
pavelari написа:
1. Няма за какво да избирате двигател, защото помпата си е с двигател и той е проектиран да задвижва съответния модел.
И през ум не ми е минало да карам всички да изчисляват двигателите. Съгласен с Вас че те си идват оразмерени. Само уточних, че при номинални параметри на работа на помпата има резерв за двигателя и този режим не е опасен за него.
pavelari написа:
2. Формулаа, която давате, едва ли има практично приложение или ако има поне дайте стойности на някой от тези коефициенти, което си е научкване и въпрос на експерименти.
Ако се поразровиш из книгите ще намериш точни стойности на тези коефициенти.
pavelari написа:
3. Мощността на помпата естествено се променя, защото тока на помпата се променя при промяна на дебита, респективно напора, но естествено, че когато помпата осигурява параметри в плътната част от характеристиката /демек нарисуваната крива/ мощността не превишава номиналната или ако намалява съответно е безопасно, стга помпата да не почне да разбърква водата.
Прости невежеството ми, но това не го разбрах. :?
pavelari написа:
4. От проектите на такива проектанти дето си връзват гащите, най-често стават добри отпадъци за изгаряне в печката и всичко зависи после от доставчика или монтажната фирма в краен случай.
Това ми е малко болна тема, но ще се опитам да се овладея. Вярно е че от проектите стават добри отпадъци за изгаряне. Мога да ти дам и още няколко практични приложения за тях:
1. Да си увиеш баничката.
2. Да си го постелеш докато пиеш ракииката и ядеш салатката.
3. Да използваш гърба на проекта за да си направиш драсканици и после да ги реализираш.
4. Да си ги подложиш на земята и да стъпваш върху тях докато се преобличаш. (да не си цапаш чорапките).
5. Да ги нарежеш на листчета с размери приблизително 10х15 см и да ги използваш след облекчаване на физиологични нужди.
6. Да запълниш някоя фуга преди да я измажеш.

Предлагам нова тема във форума : "За какво може да се използват проектите?". Вероятно ще се получат интересни приложения.

Считам че темата се изчерпа. Човека си избра помпа и вероятно си я ползва със здраве. Дано му върши работа дълги години. Ако искате да дискутираме за нуждата и ползата от кран след помпата нека направим нова тема.
pavelari - майстор
Това ми е малко болна тема, но ще се опитам да се овладея. Вярно е че от проектите стават добри отпадъци за изгаряне. Мога да ти дам и още няколко практични приложения за тях:
Хммм е лошо - по това съдя, че сте проектант а за Вас помпа ознавава едно кръгче с вписано триъгълниче вътре. По това съдя, че проектанта не е много запознат с поведението на апаратурата, която залага, и май много - много ценни съвети не може да даде.
Е, ПЕТА точка си остава добро предложение :-D :-D :-D
Palawnik - специалист
pavelari написа:
Е, ПЕТА точка си остава добро предложение :-D :-D :-D
Все пак нещо си оценил в моето творчество. Това ме прави щастлив. Ще те спомена в неделната си молитва.
  • 1
  • 2

Тема "Трябва ли да има кран след помпата?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: