Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
bigdragon - майстор
1/2 за пълначка става, но за битови нужди на къща
е добре да е 3/4 и нагоре...

chapara,
Спазвай си подписа.
Явно не си пробвал 1/2 редуцир на къща.
chapara - майстор
пон май 27, 2024 11:08 ambigdragon написа:
1/2 за пълначка става, но за битови нужди на къща
е добре да е 3/4 и нагоре...

chapara,
Спазвай си подписа.
Явно не си пробвал 1/2 редуцир на къща.
1/2 не съм ползвал, 3/4 - да, за сграда от осем голями апартамента осем домакинства. И зашо не става? До преди 15години сградата беше с 1/2 ц., по норматив на Соф.вода. едва се преборих за 3/4ц.
Къща се захранва с 1/2, най малко заради по скоростно опресняване на водата!
А снимката е произволна. Има го със всякакви цолажи. И нещо против Херц или цената?
Та за подписа....., не бери грижа, всичко е съгласувано с тесни спецялисти😉
kozl - майстор
пон май 27, 2024 8:41 amtest789t написа:
Здравейте,

Искам да сложа редуцир вентил след водомера, защото налягането в къщата е много високо. Всички ми дават мнение просто да намаля от главния кран дебита и ще спадне налягането, но според мен не е така. Има различни редуцир вентили, но никога не съм взимал какъвто и да е.

В момента гледам, че цените започват от около 40 лв до 200 лв. Затова искам мнение за добър и вършещ работа вентил. Желая да може да се постави и манометър.
Много високо, но колко много.
Ако е толкова много високо, че трябва да се предпази водопроводна арматура, след редуцир вентила трябва да има предпазен клапан на налягане по-малко от предписаното за арматурата.
Добре е пред редуцир вентила да има филтър. Попаднали твърди частици може да предизвикът неплътност в затварянето и да се повиши налягането до максималното при липса на консумация след редуцир вентила. Ако има предпазен клапан, при повишаване на налягането той ще изпуска вода когато налягането след редуцир вентила стане по-голямо от това на предпазния клапан. Та ако има предпазен клапан желателно е да се предвиди и отвеждане на пропуснато от него в канал. И при това е желателно протичането на предпазния клапан да е видно, за да е сигнал, че има проблем по редуцир вентила.
test789t - помощник
пон май 27, 2024 12:14 pmkozl написа:
пон май 27, 2024 8:41 amtest789t написа:
Здравейте,

Искам да сложа редуцир вентил след водомера, защото налягането в къщата е много високо. Всички ми дават мнение просто да намаля от главния кран дебита и ще спадне налягането, но според мен не е така. Има различни редуцир вентили, но никога не съм взимал какъвто и да е.

В момента гледам, че цените започват от около 40 лв до 200 лв. Затова искам мнение за добър и вършещ работа вентил. Желая да може да се постави и манометър.
Много високо, но колко много.
Ако е толкова много високо, че трябва да се предпази водопроводна арматура, след редуцир вентила трябва да има предпазен клапан на налягане по-малко от предписаното за арматурата.
Добре е пред редуцир вентила да има филтър. Попаднали твърди частици може да предизвикът неплътност в затварянето и да се повиши налягането до максималното при липса на консумация след редуцир вентила. Ако има предпазен клапан, при повишаване на налягането той ще изпуска вода когато налягането след редуцир вентила стане по-голямо от това на предпазния клапан. Та ако има предпазен клапан желателно е да се предвиди и отвеждане на пропуснато от него в канал. И при това е желателно протичането на предпазния клапан да е видно, за да е сигнал, че има проблем по редуцир вентила.
Честно казано не знам колко е това много високо, защото не съм го мерил. Идеята за предпазен клапан след редуцир вентила е хубава и бих го сложил, но ме притеснява как ще разбера че изпуска. Може да го изведа след това с тръба, която да излиза извън шахтата, за да се вижда, че клапана изпуска.

Преди два дни се наводни котелното през вечерта. Добре че чух шума (след може би 1 час), за да проверя какво става. Веднага спрях крана на това помещение. Та и се замислих дали има такива устройства, който да затварят крана ако продължителността на непрекъснатата течащата вода е 30 мин или 1 час на пример.
chapara - майстор
Има, но ти стреляш в тъмното и се явяваш с готово решение. Така заблуждаваш околните. Щом не си мерил, темата няма смисъл във вида ѝ.
test789t - помощник
пон май 27, 2024 1:10 pmchapara написа:
Има, но ти стреляш в тъмното и се явяваш с готово решение. Така заблуждаваш околните. Щом не си мерил, темата няма смисъл във вида ѝ.
За редуцир вентила ще се вземе и ще се постави. Затова темата е препоръка за редуцир вентила. Препоръката на kozl за предпазен клапан също ще се сложи. В момента си мисля дали да е 3бара или 4 бара този, защото си мисля че 3 бар на редуцир вентила едва ли ще е точно равно на 3 бара на предпазния клапан.

Ако знаеш за такова устройство, което да затваря крана автоматично след определено време на течаща вода ще се радвам да споделиш :)

Благодаря!
Djack - специалист
Има едни джаджи - хидро (аква) стоп - сега ги слагат на захранващите маркучи на съдомиални и перални, можеш да потърсиш такъв. Мисля че ги слагат точно с цел, ако се спука нейде маркуч или връзка, да затворят притока на вода.
test789t - помощник
пон май 27, 2024 1:34 pmDjack написа:
Има едни джаджи - хидро (аква) стоп - сега ги слагат на захранващите маркучи на съдомиални и перални, можеш да потърсиш такъв. Мисля че ги слагат точно с цел, ако се спука нейде маркуч или връзка, да затворят притока на вода.
За съжаление не успявам да намеря такива. Може ли линк ако не те затруднявам ? Благодаря!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон май 27, 2024 10:17 ambigdragon написа:
...jpg[/img]


Благодаря!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон май 27, 2024 10:43 amDjack написа:
пон май 27, 2024 10:09 amn_a написа:
пон май 27, 2024 9:54 amDjack написа:
... схемичките...
Разбрах, благодаря

Тема "Препоръка за редуцир вентил след водомера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: