• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Въпросната помпа има работен изход 1" и дебит 50 литра/мин. Това със сигурност не е крайния лимит на един цол тръба, тъй като имам многостъпална помпа ебара за къщата, която при същото работно налягане и същото сечение на вход/изход, дава 80 литра/мин и разликата е голяма.
koveslav - майстор
Колега,дебита на помпите при засмукване от определена дълбочина и при еди-какво си налягане се засичат по графика,която в много случаи я има в документите и.Аз също ползвам хидрофор ва Ебара,със същия капацитет 50л./мин. но това са макс. възможности.При засмукване от 6 метра дълбочна и нормално налягане около 2.2 атм. дебита на моя е около 35л./мин. Засичал съм го,като в крайна точка на потребление отварям кран и започвам да променям разхода на вода,докато улуча такъв дебит,при който водата тече непрекъснато,а манометъра на хидрофора застане на постоянна желана величина-т.е. в тази ситуация нито се пълни разширителния съд,нито се черпи от него.Тогава слагам десет литров съд и засичам за колко секунди се пълни и пресмятам дебита при това налягане.Само така ще отчетеш влиянието на всички фактори,дори и съпротивленето на водопровода или маркучите,от които зависи дебита.Като знам разхода на капкообразувателите при това налягане,мога да пресметна колко броя мога да захраня.Направи засичане,за да знаеш колко по-голям дебит реално ще ти е нужен.Излишно големия дебит също е нежелан,иначе ще имаш нови проблеми,за които вече споменахме.
Наясно съм с това което казваш колега. При мен дебита не е константа тъй като помпата не работи под залив, а смуче от кладенец. С падането на нивото на водата, пада и дебита чувствително. Аз лично мисля, че варианта с двете помпи ще увеличи задоволително дебита при същото налягане. Гледам на този принцип работят и помпените групи за поливни системи на много големи тревни площи (голф игрища например). А освен че ще дам два пъти по-малко пари за същата помпа, вместо за друга с много по-големи параметри, няма да се чудя какво да правя старата която имам. Отделно, ако едната се повреди няма да остана без вода за райграса :) Разбира се, ако се стигне до този вариант, ще пусна втора смукателна тръба за втората помпа.
kozl - майстор
Теорията учи, че за да вдигнеш 2 пъти дебита трябва да направиш две паралелни инсталации. Две помпи, два смукателя два напорни водопровода. Това с общ смукател не е за препоръчване. Обия напорен водопровод има H-Q характеристика. За да протича двойно по-голямо к-во през същия водопровод налягането в началото трябва да е по-голямо, а това неминуемо ще смъкне дебита на помпите и общия дебит на 2 работещи помпи не може да е равен на два пъти дебита от една работеща помпа. И се оказва, че диаметъра на тръбите е от значение.
pipilica - майстор
Емил Димитров написа:
Разбира се, ако се стигне до този вариант, ще пусна втора смукателна тръба за втората помпа.
Пусни втори смукател за втората помпа задължително няма да се набуташ много пари но системата ще работи по-добре.
Гледам, че http://www.ranchobg.com/bg/item/141.html тази помпа е на промоция и е само 80 лв. по скъпа, от същия модел като моя. А с тази работата ще стане "plug and play" и предполагам, че ще задоволи нуждите ми.
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос относно пускане на две водни помпи паралелно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: