Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Добре, за пример гледам една помпа на Гардена модела е комфорт 4000/5Е със следните параметри:

Номинална мощност: 1100 W
Максимален дебит: 4000 л/ч
Макс. налягане: 4,5 бар
Макс. дълбочина на самозасмукване: 8 м
Макс. височина на изхвърляне: 45 м
Засмукваща турбина: Jet
Тегло: 12,5 кг
Дължина на кабела: 1,5 м
Тип захранващ кабел: H07 RNF
Клас на ел. защита: IP X4
От казаното от вас смятам, че би ми свършила работа цената и е 570 лв
До тук само бегло спомена 150м по хоризонтала и желанието си да черпиш вода от кладенец, г-н Първи.
Колко е дълбок този кладенец?
Водата на каква дълбочина от повърхността е?
Има ли денивелация между къщата и кладенеца- колко е?
Къщата на 1 или 7 етажа е?
чет авг 17, 2023 7:12 pmТрифон П.Трифонов написа:
До тук само бегло спомена 150м по хоризонтала и желанието си да черпиш вода от кладенец, г-н Първи.
Колко е дълбок този кладенец?
Водата на каква дълбочина от повърхността е?
Има ли денивелация между къщата и кладенеца- колко е?
Къщата на 1 или 7 етажа е?
Денивелацията е около два метра, като кладенеца е 7 метра, водата е на метър и половина от повърхността. Водата ми трябва само за първия етаж на къщата.
torbalan - Дървен философ
чет авг 17, 2023 4:19 pmТрифон П.Трифонов написа:
чет авг 17, 2023 4:15 pmtorbalan написа:
...
А за избор на помпата - важна е разликата във височината (нивото на водата в сондажа/кладенеца и най-високата точка, до където искаш да закараш водата), а не разстоянието до кладенеца.
...
Останалото добре, но това не е вярно.
На всеки 100м, по хоризонтала, се губи ок 1бар от напора.
Драгозов също е обяснил.
По принцип съм съгласен, но при избор на помпа, тя ще бъде с достатъчно по-голям напор, че да преодолее тези загуби.

Освен това има значение и диаметъра на тръбата. За 150 метра аз по-малка от Ф40 не бих ползвал.
Въобще, аз бих почнал със сондаж в двора на къщата... 150 метра тръба, канал и кабел (койтосъщо е желателно да се положи в тръба), ми се струва че ще са по-скъпи от сондаж в двора.
чет авг 17, 2023 7:47 pmtorbalan написа:

По принцип съм съгласен, но при избор на помпа, тя ще бъде с достатъчно по-голям напор, че да преодолее тези загуби.

Освен това има значение и диаметъра на тръбата. За 150 метра аз по-малка от Ф40 не бих ползвал.
Въобще, аз бих почнал със сондаж в двора на къщата... 150 метра тръба, канал и кабел (койтосъщо е желателно да се положи в тръба), ми се струва че ще са по-скъпи от сондаж в двора.
За скъпотията съм съгласен, но за останалото....
Фъто според помпата. Ако ще и канал като Нил да изкопаеш, тая си е.

Колко по голям, та ще е достатъчен напорът?!
Вече дадох пример, според предложението на Иванов.
Ми......почти не остана.
После той качи мизата на 7.5, явно попремислил и загуби гаранцията, както и паметта си.
Сравнително маломощна помпа, със сръвнително висок напор, има сравнително малък дебит.
Andri01 - майстор
Има една наука,казва си: " Хидродинамика". Учи се в...!! Отнася се за флуиди,помпи,тръби,напор,налягане, И в Google може да се намери поне част от нея! Хубаво е даващите съвети да попрочетат поне малко по темата . В противен случай става най-малкото смешно и загуба на парични знаци за този,вслушал се в "умните" съвети. :partyman:
ivanovbg - майстор
чет авг 17, 2023 6:24 pmДимитър Първи написа:
Добре, за пример гледам една помпа на Гардена модела е комфорт 4000/5Е със следните параметри:

Номинална мощност: 1100 W
Максимален дебит: 4000 л/ч
Макс. налягане: 4,5 бар
Макс. дълбочина на самозасмукване: 8 м
Макс. височина на изхвърляне: 45 м
Засмукваща турбина: Jet
Тегло: 12,5 кг
Дължина на кабела: 1,5 м
Тип захранващ кабел: H07 RNF
Клас на ел. защита: IP X4
От казаното от вас смятам, че би ми свършила работа цената и е 570 лв
Тази помпа става. Засмуква от 8метра, кладенеца е седем. Бар и половина загъба в тръбите според трифон и ти остават 3 вбара в запас. Де факто можеш да разчиташ на дебит около 2кубика на час.
чет авг 17, 2023 8:16 pmAndri01 написа:
Има една наука,казва си: " Хидродинамика". Учи се в...!! Отнася се за флуиди,помпи,тръби,напор,налягане, И в Google може да се намери поне част от нея! Хубаво е даващите съвети да попрочетат поне малко по темата . В противен случай става най-малкото смешно и загуба на парични знаци за този,вслушал се в "умните" съвети. :partyman:
Вярно е, както е вярно, че с това
viewtopic.php?f=10&t=50670&p=1131516#p1131516
показа, че познанията ти, в тази наука, свършват до там.
Ако няма какво да посъветваш конкретно, "изчезни като малка пръдлива фея", както казваше мустакатият боцман, с бас нетърпящ възражение!

Иванов, обикновено допускам положения, които са гранични, само когато то, положението, е сговнясано, няма време и място за маньовър, но трябва да се свърши нещо и то незабавно.
За дълготрайни решения, не бих оставил помпата да се мъчи с тези 7 метра смукателна дълбочина- влошава се напорът.
Та, бих я вкопал в шахта, поне 2 метра или бих я спуснал в кладенеца, на 2 метра от огледалото.
Това, ако не е потопяема.
Да оставим г-н Първи да смели новата информация!

пп. Всъщност, огледалото било само на 2 метра от повърхността, което е чудесно.
Бях го забравил. Няма значение колко е дълбок, а само височината от огледалото до оста на турбината.
Бат Кемо, обучавам се на момента от Гошо.
Ал_ - специалист
чет авг 17, 2023 6:24 pmДимитър Първи написа:
Добре, за пример гледам една помпа на Гардена модела е комфорт 4000/5Е със следните параметри:

Номинална мощност: 1100 W
Максимален дебит: 4000 л/ч
Макс. налягане: 4,5 бар
Макс. дълбочина на самозасмукване: 8 м
Макс. височина на изхвърляне: 45 м
Засмукваща турбина: Jet
Тегло: 12,5 кг
Дължина на кабела: 1,5 м
Тип захранващ кабел: H07 RNF
Клас на ел. защита: IP X4
От казаното от вас смятам, че би ми свършила работа цената и е 570 лв
Според мен трябва да оптимизираш търсенето. Без да давам мнение дали е подходяща или не помпата - намирам със сходни параметри, пак марков китаец, с 310 лв по-ниска цена
Andri01 - майстор
трифоне,защо не ...?! Написах каквото сметнах за необходимо. А това ,какво си мисли едно бивше, .всезнаещо, изгонено ченге въобще не бе ...! :lol: :lol: :lol:

Тема "Избор на помпа за кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: