Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
mar80 - специалист
Говоря за тръбите FIBER, не стават за парно.
vanco2 - напреднал
mar80 написа:
До колкото четох тези тръби не стават за парно, както обяснява колегата.Издържат до 70 С.
Стъклофибърните тръби са със същото приложение като "стаби", така че навлизат все повече. Дори стъкловлакната се държат по-добре при висока температура от ППР като материал. А това че не се белят е още един бонус. Преди година едни познати направиха няколко блока с Pipelife и бяха много доволни.
vanko2 кои са тези pipelife,бивали ги и къде мога да ги намеря?
vk - специалист
Пайплайф е австрийска фирма основана 1989 год. Чрез редица придобивания в европа, става един от големите производители на тръби (вкл. и канализационни) в европа.
В България имат фабрика в гр.Ботевград.
vk - специалист
Ето тук http://www.aquatherm-pipesystems.com/
намерих един сериозен немски производител. Масово има от тези стъкло-фазерните тръби.
А каталога им е чудесен, с много таблици и обяснения: http://www.aquatherm-pipesystems.com/up ... ipe_02.pdf
Има полипропиленови тръби с UV покритие, с някакви други покрития. Много интересно.
Изображение

И по-долу UV защитена тръба:
Изображение
Sof - специалист
А наистина, ако нямаш острилка , може ли да се махне алумина с нож и каква е технологията ???

Едва ли за 2 - 3 тръби ще е проблем и с нож.


Колега vk ти как реши проблема с тази острилка ???
vk - специалист
Аз го решавам проблема (с острилката) като ползувам стъклофазерни тръби на FV plast (PPR Faser). Разбира се и други компании произвеждат такива - Wavin Ekoplastik, Hakan Plastik, Pipelife- Ботевград - те пък ги наричат "Стъклофибърни" -Composite Pipe.
Sof - специалист
Ok

Днеска ходих до Ташев и Галвин, да купувам малко техника и месинги и питах за острилките - около 30 лева е на 1/2-3/4 цола.

Но продавачката ми каза че с нож не е добре да се реже, щото после при заварката е лошо.

Тя каза че Словенските тръби които са с алуминиева вложка по средата -демек стаби , но не по периферията са идеалният вариант- хем са с параметрите на Стабито, хем не се острят, ами направо се заваряват.
Това продаваха и те, освен нормалните стабита.

Нека спецовете да ги изкоментират тези тръби, които мисля че бяха вече споменати и преди. Какава им беше марката на тия Словенските ???


А даже ти VK си ги споменал някакви подобни в друга тема, ама нещо си недоволен -ето :

vk написа:
LazarGanev написа:
Пещан е сръбска и наистина е дърво.
Лазаре, а какво да правим като ни набутаха с нея за един вертикален щранг ?!
Какво се случва - да не гръмнат, по никое време. Или имат кратък живот ?
Направи ми впечатление, че алумин.вложка е дебела и е по-средата на тръбата (на снимките по-долу). Ako се изтърка вътрешния слой (а съм виждал напукан) отиваме на допир а алуминия.
Кажете какво се слага в замяна на алумин.вложка?
Изображение

Нещо от ППР то не си доволен ми се струва.

Обаче ако тези в Ташев са с добро ППР са идеални мисля.

А и Лазаре, нещо друг колега смята че Алумина може да има допир с водата, но ти му казваш че не е възможно. Аз също не можах да го разбера как ще има допир с водата, като е в средата ???
LazarGanev - "Велик майстор"
А бе на мене лично не ми се занимава с тези тръби, ползвам си стъклофибърни (или стъклофазерни, стъклонапълнени) и нямам никакви грижи. Харча по стотици метри някоя седмица
vk - специалист
Аз също преди 2 седмици минах през Ташев Галвинг(уж уважавана фирма с качествена продукция) и там бяха свършили стъклофазерните и тази продавачка , една баба, започна да ми хвали сръбските Пещан, които сега основно тях продавали, Обаче всеки майстор ще ти каже че това са дървени тръби и не са на нивото на чешките.

Тема "Трябва ми острилка на тръби Stabi с алумин.вложка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: