• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
шоп - майстор
съб апр 18, 2020 1:37 pmnanook написа:


Мисля, че като сложа нова помпа, която ще е с по-голям изходен отвор 1" ще изкарам повече вода, отколкото със сегашната.
От снимките не си личи, но 99% съм сигурен, че изхода е 1''
Просто имате ВРН от 1'' на 3/4"
ring - напреднал
На входа на помпата имаш тръби 3/4"- трябва да ги махнеш, иначе няма да вдигнеш дебита. Дебита се влияе в голяма степен, ако входният цолаж е намален. За поливане аз ползвам една помпа на Гардена- самозасмукваща. На охлюва има водосъдържател, който е винаги пълен, така че и да изпусне от сондажа тя си засмуква водата. Помпата е с 1" на входа и изхода, 3600 л/ч, 40 м напор.
viktoriay - помощник
Повдигам пак темата за градинската помпа защото при мен нещата са малко по-различни. Трябва ми помпа, която да засмуква вода от бидона с дъждовна вода събирана от улуците, и да я изпомпва поне на около 20-тина м. разстояние. Доста се блещих по сайтовете и още не мога със сигурност да реша-центробежна или периферна помпа ми трябва. С какви параметри трябва да е :? , че да не се налага да чакам по 5 минути на растение докато го полее. :?
MamaMy - майстор
Взимай една вибрационна и бягай. Ти си най лесен
viktoriay - помощник
съб юли 29, 2023 10:23 pmMamaMy написа:
Взимай една вибрационна и бягай. Ти си най лесен
Защо потопяема помпа?
пон юли 31, 2023 7:01 pmviktoriay написа:
съб юли 29, 2023 10:23 pmMamaMy написа:
Взимай една вибрационна и бягай. Ти си най лесен
Защо потопяема помпа?
Колегата се обърка. Вибрационна помпа за мен е неоправдан разход- сравнително високо налягане, изключително нисък дебит, къс експлоатационен срок.
Единствено цената не е особено висока.
Периферната помпа е много подобна на центробежна помпа, но.....
Избери си градинска центробежна!
viktoriay - помощник
пон юли 31, 2023 7:30 pmТрифон П.Трифонов написа:
пон юли 31, 2023 7:01 pmviktoriay написа:
съб юли 29, 2023 10:23 pmMamaMy написа:
Взимай една вибрационна и бягай. Ти си най лесен
Защо потопяема помпа?
Колегата се обърка. Вибрационна помпа за мен е неоправдан разход- сравнително високо налягане, изключително нисък дебит, къс експлоатационен срок.
Единствено цената не е особено висока.
Периферната помпа е много подобна на центробежна помпа, но.....
Избери си градинска центробежна!
Тази става ли? https://www.onlinemashini.bg/centrobejn ... 22-m/55952
Djack - специалист
Защо не огледаш за някоя самозасмукваща? Дебита и е малко по-малък, но при теб ще върши работа.
Става.
Както съветва Джак, със самозасмукваща ще имаш по малко дертове, от дребни пропуски по смукателната част.
Такъв плюс пък може да се окаже минус по отношение на ресурса- мехурчета въздух не са добре дошли за работното колело.
Не мисля да са с по малък дебит, но щом казва може да има някакви съображения.
Ето един пример за самозасмукваща и доста по добър избор, предвид неръждаемият корпус и значително по добрите характеристики.
https://praktiker.bg/bg/Gradinski-pompi ... N/p/493326
Чугунен корпус е проблемен след зимната пауза.
kr1100 - майстор
съб юли 29, 2023 8:58 pmviktoriay написа:
Повдигам пак темата за градинската помпа защото при мен нещата са малко по-различни. Трябва ми помпа, която да засмуква вода от бидона с дъждовна вода събирана от улуците, и да я изпомпва поне на около 20-тина м. разстояние.
Май никой не чете написаното и пише на поразия.
А автора за такова поливане не ти трябва голям дебит. Трбява ти с малък дебит помпа, а ако ще слагаш капкови маркучи и ограничител на налягане.
Доброто поливане е бавно , както дъжд ръмящ цяла вечер, а не прой да залееш това, което поливаш и водата да се изтече по наклона. Полза от пороен дъж и помпа с голям дебит никакъв.
Ще ти дам приме чаша издълбана в земята около стъблото на фт=ървото - с пома с голям дебит пълниш чашата за под 1 мин. и прелива - полза никаква Правилно е поливане пр. 5-10 мин за да слезе водата надолу в почвата иначе овлажняваш само повърхостния слой, а мадолу нищо. Сеха са големи суши и подпочвената влага я няма никак.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Градинска помпа за поливане в двора" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: