Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
iliya_i - майстор
Лазаре, в блок съм, но блока се захранва с 2" тръба. След нея се разделя на два вертикални щранга по 1.5". Под мен има още трима и трима над мен и още толкова на другия шранг. Що ли не са го пуснали всичко на 1/2" за по-евтино?
iliya_i - майстор
вт юни 07, 2022 8:30 amkozl написа:
Примерът с Вентуримера пък също считам за неподходящ, щото бойлера не е захранен в стеснението на меката връзка, а е след нея. Този пример не отчита загубите в налягане, а отчита зависимостта м-у кинетичната и потенциалната енергия. Или иначе казано в изхода
на Вентуримера налягането теоретично е същото като на входа му.
Тук не съм много съгласен. Примера показва как спада налягането при увеличение на скоростта на водата по тръбата.
Разбирай, при една и съща тръба и един консуматор, скоростта на водата е една.
При отваряне крана на втори консуматор със същия дебит примерно като първия, скоростта се увеличава двойно. Те ти промяната в налягането.
kozl - майстор
вт юни 07, 2022 8:42 amiliya_i написа:
вт юни 07, 2022 8:30 amkozl написа:
Примерът с Вентуримера пък също считам за неподходящ, щото бойлера не е захранен в стеснението на меката връзка, а е след нея. Този пример не отчита загубите в налягане, а отчита зависимостта м-у кинетичната и потенциалната енергия. Или иначе казано в изхода
на Вентуримера налягането теоретично е същото като на входа му.
Тук не съм много съгласен. Примера показва как спада налягането при увеличение на скоростта на водата по тръбата.
Разбирай, при една и съща тръба и един консуматор, скоростта на водата е една.
При отваряне крана на втори консуматор със същия дебит примерно като първия, скоростта се увеличава двойно. Те ти промяната в налягането.
Аве Илийка при Вентуримера има ли промяна на дебита, а? :-D
Аз не искам да влизам в спор, че като се повиши дебита налягането пада. Посочих, че примерите не са подходящи.
Основния проблем е свързан със съпротивлението при движението на течността и това, че загубата на напор е в зависимост от квадрата на скоростта на течността.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт юни 07, 2022 8:30 amkozl написа:
Лазаре примера ти е неподходящ. Налягането пада. Друг е въпроса колко е осезаемо.
Точно! При отваряне на кран, пад на налягането винаги ще има, но той трябва да е в допустими граници, определени с наредби. При изчисляване/избор на диаметър на тръбите се съобразяват много други неща, освен пад на налягане, като коефициент на едновременност и т.н., а не просто да покажеш формули или картинки, за да докажеш, че с по-широка тръба винаги е по-добре. Ама реално колко по-добре и дали си струва - няма значение
iliya_i написа:
Лазаре, в блок съм, но блока се захранва с 2" тръба. След нея се разделя на два вертикални щранга по 1.5". Под мен има още трима и трима над мен и още толкова на другия шранг. Що ли не са го пуснали всичко на 1/2" за по-евтино?
А, че що са ви пуснали щранг само 1 1/2", не е ли по-добре 3" - я иди им натрий носа с картинки и ги прати да четат Бернули :-D
iliya_i - майстор
вт юни 07, 2022 10:02 amLazarGanev написа:
вт юни 07, 2022 8:30 amkozl написа:
Лазаре примера ти е неподходящ. Налягането пада. Друг е въпроса колко е осезаемо.
Точно! При отваряне на кран, пад на налягането винаги ще има, но той трябва да е в допустими граници, определени с наредби. При изчисляване/избор на диаметър на тръбите се съобразяват много други неща, освен пад на налягане, като коефициент на едновременност и т.н., а не просто да покажеш формули или картинки, за да докажеш, че с по-широка тръба винаги е по-добре. Ама реално колко по-добре и дали си струва - няма значение
iliya_i написа:
Лазаре, в блок съм, но блока се захранва с 2" тръба. След нея се разделя на два вертикални щранга по 1.5". Под мен има още трима и трима над мен и още толкова на другия шранг. Що ли не са го пуснали всичко на 1/2" за по-евтино?
А, че що са ви пуснали щранг само 1 1/2", не е ли по-добре 3" - я иди им натрий носа с картинки и ги прати да четат Бернули :-D
Защо ли? Ами защото за 7 консуматора по 3/4" всеки, с отчитане на коефициент на едновременност е достатъчен.
Но 1/2 за 3 консуматора (душ, казанче, мивка) по 1/2 не е достатъчно.
Казвам 3 едновременно от общо 8 изброени от автора.
съб юни 04, 2022 8:30 amDobcho1212 написа:
... имам моноблок,пералня,следва мивка с шкафче,душ батерия със слушалка ... второ казанче за тоалетна...две кухненски мивки...
LazarGanev - "Велик майстор"
вт юни 07, 2022 7:06 pmiliya_i написа:
Но 1/2 за 3 консуматора (душ, казанче, мивка) по 1/2 не е достатъчно.
Някакви доводи? Не знам как е у вашия блок, ама у наше село един душ арчи 8л/м, една миФка 4л/мин и казанчето да речем 2л/мин. Общо трите най-големи консуматора - 14л/мин. Викаш това количество една тръба ф20 не може да го пропусне при 4 бара налягане, тъй ли? :?
iliya_i - майстор
ср юни 08, 2022 12:19 amLazarGanev написа:
вт юни 07, 2022 7:06 pmiliya_i написа:
Но 1/2 за 3 консуматора (душ, казанче, мивка) по 1/2 не е достатъчно.
Някакви доводи? Не знам как е у вашия блок, ама у наше село един душ арчи 8л/м, една миФка 4л/мин и казанчето да речем 2л/мин. Общо трите най-големи консуматора - 14л/мин. Викаш това количество една тръба ф20 не може да го пропусне при 4 бара налягане, тъй ли? :?
Лазаре, доводите ти са, че биха могли да се спестят едни около 15.00 лева от материали. Но ако после човека има проблеми с душа (от което е породено и питането му), ще ходите ли с Kozl да му поливате с канчета докато се къпе?
LazarGanev - "Велик майстор"
ср юни 08, 2022 8:20 amiliya_i написа:
ако после човека има проблеми с душа
Ама какво значи "ако"? Той може да има проблеми с душа по много причини, но не и заради недостатъчен дебит на тръбата ф20 - дори и с ф25 да изпълни инсталацията, може да направи такива бленди при спояване, че пак да не може да се къпе, може да сложи някоя китайска мека връзка и пак да не може да се къпе. Като човек си няма доверие на себе си, може и с ф32 да изпълни СВОЯТА система, но не ме кефи да се повтарят едни неверни мантри във форум с голяма аудитория, щото всички знаем, че една лъжа повторена 100 пъти става истина. Пресен пример от тази седмица - човек, който е чел този форум си е монтирал вратопрозореца към верандата, като е оставил 28см под крилото на вратата. Като махнеш 8см замазка + настилка се получава, че трябва да нареди 20см подова изолация под подовото отопление, т.е. да даде едни излишни 4-5 хиляди лева! И това защото някой аматьор самозванец е решил, че изолацията за подово отопление трябва да е поне 20см, а най-добре над 30см, споделя го убедително във форума, някои зомбита почват повтарят лъжата, тя става масова и като почне да чете човек, който не разбира, остава със съвсем грешни впечатления. Не питах този човек дали ще потърси някаква отговорност от тези, които са го излъгали и сега трябва да даде 5000 на вятъра, ама съм сигурен, че ще си замълчи, ама моят протокол за професионално свършена работа ще го гледа под лупа, да не би да му взема 5лв повече. Всяка прилика с действителни лица и събития е случайна, някой сега да не вземе да се разпознае и да се обиди! :-D
krasi92 - майстор
То човек пишман да стане да пита тук. Форума кипи от мозък и по сигурно е да се объркаш ако питаш да си направиш нещо сам. Входа при водомера евентуално е 3/4 и след него може може спокоино да работи с една линия 3/4 или 2 линии 1/2 без никакви притеснения.
kozl - майстор
ср юни 08, 2022 12:39 pmkrasi92 написа:
То човек пишман да стане да пита тук. Форума кипи от мозък и по сигурно е да се объркаш ако питаш да си направиш нещо сам. Входа при водомера евентуално е 3/4 и след него може може спокоино да работи с една линия 3/4 или 2 линии 1/2 без никакви притеснения.
Те това са притесненията:
пон юни 06, 2022 6:19 amDobcho1212 написа:
нед юни 05, 2022 2:25 pmgalin56 написа:
Единсвеното неприятно нещо ще е ако се къпеш и жена ти точно тогава да реши да мие на мивката с вряла вода. :) Това съм го забелязал, че винаги оказва влияние. :)
Точно този проблем с къпането и миенето на чинии си мислех,че ще избегна с колектора,но някои хора ми казаха че колектора не върши работа и се чудя какво да правя.
Мислиш ли, че ще ги избегне по съвета ти?

Тема "Вик инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: