• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
bobykafe - специалист
Възможно най- евтин вариант и много точен: пращам ти многооборотен потенциометър 1 килоом най беше, слагаш го с поплавък и тежест свързани чрез корда към оста на потенциометъра и изхода ти е пряко зависим от нивото. Примерно- захранваш го с 10 волта и според нивото имаш от 0 до 10 волта изход. От туй по- елементарно не се сещам. Жицата ще е тънка и евтина, на изхода имаш само волтметър. Естествено, появяват се ограничения за минимално и максимално ниво, остатъци и т.н. но мисля, че ще се справиш, също и с радиуса на макарата, която да се сложи на оста. Въпросния потенциометър е някакъв точен, 10 оборота. Пращам ти го на същата цена, на която съм го взел- демек с 1 лев по- малко от 100 стотинки, транспорта е за теб.
Съвет за дядото- помпата/тръбата за поливане да е отделна и на 50% от височината на съда- ха да видя как ще те остави без вода :lol:
Милен - майстор
Най простия метод е като му монтираш на бидона едно тоалетно казанче например тези са около 20-25лв. http://sanitaplast.hit.bg/content/toale ... cheta.html

Казанчето го слагаш на върха на бидона, изхода на казанчето пълни бидона, така при спадане на нивото механизма му ще се задейства и пуска водата механично. Вътре може да му сложиш и някаква рид ампула и магнит които да ти пускат помпата да пълни казанчето. Рид ампулата я захранваш с траф например 12V за по безопасно. Тя ти включва реле с 12V бобина управляващо със силовите си контакти контактор включващ помпата. Помпата може и да вкарва вода директно в бидона за по бързо пълнене, тогава казанчето ти остава само за сигнал за спиране на помпата.
bisoft - специалист
bobykafe
Съвет за дядото- помпата/тръбата за поливане да е отделна и на 50% от височината на съда- ха да видя как ще те остави без вода

Това за 50% изход за поливане, колкото и да е смешно, е много умно ?! Само дето иска още дупчене на "този прост бидон", както викаше Стефан ... лошото при това е, че трябва да слагам още една помапа на 50%-ия изход ?
За потенциометър и други споменаваха - да простичко и лесно решение; не се страхувай, че няма да се справя, аз съм правил и произвеждал много, много по сложни електрически схеми и инсталации.
С макарата по няма да се съглася, защото потенциометрите, (освен многооборотните, но те са тримери повечето) имат около 150 град. ход и колелото на макарата, трябва да е бая големичко за 120см измерителен ход. По скоро потенциометър може да се сложи в горното рамо на механизъм от тоалетно казанче (виж картинката); имам новичък такъв, купих го за 6-7 лв. наскоро уж за "този прост бидон" и остана, защото там сложих много по-сложна автоматика за изключване. На този механизъм обаче си мисля, че мога да монтирам рийд контакти в тръбичката, тя е празна, ако я удължа разбира се, а вътре в поплавъка магнитче (той също е кух отдолу), как мислите :? ? получава се нещо подобно на изделията на Комеко, ама за под 10лв. :lol:

Бисер

Прикачен файл

kazanche1.jpg
kazanche1.jpg (46.32 KиБ) Видяна 4571 пъти
bisoft - специалист
Прощавай не прочетох веднага, че ми говориш за многооборотен потенциометър ... аз имам предвид обикновен линеен на върха на автомата за изключване на казанчето - там рамото осъществява не повече от 90 град. въртене ... но тогава се занимавам с аналогови сигнали, волтмери и т,н, може ...
Милене, казанче над бидона, там по принцип няма място вече, пък и аз нямам проблем с пълненето на бидона; а за помпата имам много готин електр.пресостат, който я включва / изключва и я пази от "нулев дебит".
С рийд контактите ми се вижда по-съвременно, макар че има и там зацепки ?! аз толкова много рийд контакти няма да сложа и ако поплавъка остане м/у тях в момент, който електрониката се рестартира по някаква причина, няма от къде да вземе информация на каква височина е в момента ?! освен с някакво др.запомняне ?

Бисер
lenko71 - специалист
като гледам така проблема ти не е толкова в изпълнението, колкото в алгоритъма на работа на системата. За индикацията на нивото нямаш никакъв проблем. Това дето ти го предложих е изпробвано с питейна вода (камчийска :)), освен това същия принцип се използва в почти всички кафемашини ( и не само). Само индикация обаче едва ли ти върши работа. За поливането може да се сложи магнит вентил на отделна линия след хидрофора и под определено ниво да не пуска вода. Но при продължителна работа бобината на вентила загрява доста и не изкарва много време.
bisoft - специалист
O lenko71,
Ти се появи, чудесно !!!
Ами аз горе долу се оформих в решението си. Днес посетих все пак Комеко и виж какво намерих, даже си купих един за здраве (виж картинките). Моя е синия, те имаха от него само един и аз го взех, от другия имат 20-на. Всъщост аз това търсех от самото начало, или идея за такова нещо ?!
Пласмаса, херметичен, в поплавъка има малко магнитче а рийд контактчето е в тялото : работи перфектно, ако го обърнеш може да има НО или НЗ контакт, по желание. При тяхната схема трябва да "надупча" бидона, на съответното дискретно ниво и всичко е ОК. След това сме ние със схемното решение ...
Аз си мисля обаче Ленко и за нещо друго, приятелю - (идеи бол !!!) : трябва да го нарисувам някъде ... представи си вертикална тръба от типа "нивомерно огледало", както предлагаше още в началото Стефан, от долната част на бидона, закрепена на изхода към помпата. Ако е прозрачна по добре да си има и нагледна картинка за нивото. Само поплавък, като този от тези датчици с магнитчето си плава винаги на върха на течността. Отвън тръбата по продължението й, мога да монтирам, където си искам рийд ампули и да си получа дискретизиране на лентата по желание, ако искам 4-5 -10 контакта мога да сложа, нали ? Какво ще кажеш ?
Бисер

Прикачен файл

PoplavkoviDat4ici_2.jpg
PoplavkoviDat4ici_2.jpg (39.45 KиБ) Видяна 4523 пъти

Прикачен файл

PoplavkoviDat4ici_1.jpg
PoplavkoviDat4ici_1.jpg (179.9 KиБ) Видяна 4523 пъти
bisoft - специалист
Ето това имах пред вид (картинката) ...
Сега трябва да решим въпроса с поплавъка, когато е м/у ампулите и всички те са в изключено положение; запомняне на дисктретните положения и съм ГОТОВ !!!
Някакви идеи ? Ленко помагай !
Сега точно сме на темата НАПРАВИ-СИ-САМ :lol:
Както я караме така можем патент и авторско да си докараме ???

Бисер

Прикачен файл

ReedMegnet_Var1.jpg
ReedMegnet_Var1.jpg (63.45 KиБ) Видяна 4504 пъти
lenko71 - специалист
Само си усложняваш живота с тия механики...
bisoft - специалист
Каква механика Ленко,
Една тръба за воден стълб, малко рийд ампули, залепени по тръбата със силикон и един самостоятелен поплавък с магнитче, който си плава и си се върти свободно. Аз мисля, че не е много сложно и е лесно за повтаряне не само от мен, ами може и на някой друг да му хареса! Ти кажи как да "натъманим" подходяща схемка към това чудо ? :?

Бисер
bonjyr89 - специалист
Добря идея!
Не видях някой да е предложил нивомера на Хоби Кит който е с три нива високо,средно и ниско :)
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Как да измервам съдържанието на бидон 750л." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: