• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 26
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
crez - майстор
infomar написа:
crez написа:
Ползвай механичен, той не е толкова чуствителен. Помпата ми е молдовско производство от този тип: http://www.virazhtrade.com/index.php?do ... w&view=110 Вече близо 8 години работи безотказно.
Благодаря за отговора.
Явно трябва да се насоча към този тип, колкото и да са скъпи. Трябва ли да и се прави допълнително кожух за охлаждане или се пуска директно в средата на кладенеца? Изискването един метър вода под нея задължително ли е? Ако трябва кожух, как си го изпълнил? Кабелът при необходимост от удължаване надземно - стандартен многожилна тройка или четворка 2.5 квадрата ли е?quote]
На тази потопяема помпа охлаждане не и е нужно. Водата преминава през двигателя и постоянно се охлажда. Аз съм я пуснал на 0.5м от дъното. Когато започне да изхвърля мътилка и струята е на тласъци, я спирам за окола 1 час за да се възстанови водния стълб. Единственото условие е, че ако я извадиш от кладенеца веднага трябва да я слажиш в кофа с вода, да не стои суха. Вераятно за да не ръждясва, знам ли??? :?
paparosko - специалист
infomar написа:
Никой ли няма мнение и да да каже ориентировъчно, колко намалява обема на изпомпваната вода и напора, при засмукване от около 6 м. ако помпата е стандартна засмукваща от 8 м. (10-30-50...-80%) Дават само дебит по височина... примерно Wilo - MC 305 EM
http://profesionalni-instrumenti.com/32 ... 05+EM.html
Смукателната височина практически не влияе на дебита на помпата (1, 2, 3...8 m няма значение) стига да е в границите на възможното (в случая 8 m).
Дебитът на помпата се влияе от налягането в напорния тръбопровод. Колкото е по-високо налягането, толкова е по-малък дебита на помпата.
Затова би трябвало да се посочват като технически данни двете гранични стойности на дебита и на налягането или характеристиката (кривата) налягане-дебит на помпата.
Какво имам предвид като казвам двете гранични стойности на дебита и налягането, например:
дебит 40 - 100 l/min
налягане 3 - 1 bar (напор 30 - 10 m)
Налягането влияе обратно пропорционално на дебита.

:yawinkle:
infomar
crez написа:
................Единственото условие е, че ако я извадиш от кладенеца веднага трябва да я слажиш в кофа с вода, да не стои суха. Вераятно за да не ръждясва, знам ли??? :?
Това изискване важи ли за всички типове и модели потопяеми помпи, или само за някой? Доста изненадващо, понеже мислех да я пускам само когато имам нужда, а в другото време от гледна точка на сигурността, да я вадя. Доста неприятно да я държа в кофа с вода.
Да нямаш някаква грешка, или нещо не си разбрал?

Това дали се отнася и за Gardena - 6000-5 Автоматик?
Изображение
paparosko - специалист
Обикновено не се дават гранични (нулеви) данни за налягане и дебит, а практически използваемите (имай предвид, че характеристиката налягане-дебит не е линейна).
Виж сега, нека вземем твоята помпа - Q = 6000 l/h, p = 5 atm.
Да мислим логично - ако граничното налягане, което можеш да извадиш от този тип помпа е 5 atm (50 m воден стълб), това теоретически погледнато (в идеалния случай) означава грубо казано, че при използване на нагнетателен тръбопровод с височина 49 m би трябвало да изтича някакво минимално количество вода, а при тръбопровод с височина 51 m, не би трябвало да изтича вода. Или 50 m височина е граничния случай.
В този граничен случай излиза, че дебитът Q = 0 или все едно имаш кран спирателен на изхода на тръбата, който е затворен.
Обратното гранично състояние е при налягане p = 0, дебитът който може да даде помпата е максимално възможния.

Пак казвам характеристиките не са линейни и обикновено не се дават граничните състояния, т.е. кривите не стигат до абсцисата или ординатата.

:thumbs:
infomar
Да, така е както казваш и с налягане и дебит по височина ми е ясно.
Все още обмислям използването на тази помпа като хидрофорна и по всяка вероятност става само за поливане в градината, за което е идеална. Наблюдавам казанчето на тоалетната - от време на време пропуска малко, децата си наливат само чаша вода. Как ще реагира точно тази помпа на това пропускане, след като няма буферен съд, тласъците при пускане.... а такъв мога да поставя едва на 30 метра от нея, а и казват че на нея не може да се постави такъв. Цената и не е малка и ако е само за поливане, има и по-евтини варианти. (В момента ползвам една 20 годишна "баба Вида" която върши идеална работа за целта) Много ми се искаше да се ползва и като хидрофорна, но все още не съм чул някой да я ползва като такава. Мисля, че е задължително за хидрофорна уредба да има буферен съд 25-50 литра. Ако някой ми направи схема как към нея на 30 метра дистанция да подключа 50 литров буферен съд, веднага отивам и я купувам.

П.С.
А и ако има изискване да се поставя след изваждане във водна среда....
paparosko - специалист
Не разбирам какъв ти е проблема.
Спокойно можеш към тази помпа да включиш хидрофор, а и към всяка друга водна помпа, без значение, стига да е оправдано.
Друг е въпросът дали си заслужава или не.
Ако я използваш само за поливане хидрофорът просто е излишен.
Хидрофор се поставя когато няма да използваш постоянно помпата и за да не ти върти напразно целта е да се самоизключва при вдигане на налягането когато няма консумация, това е.
Все пак е необходимо да се направи избор за това какъв да е обема на хидрофора като се вземе предвид как ще се използва помпата.

Виждам, че говориш за някакъв буферен съд - това всъщност ти е така наречения хидрофор.
За това къде ще бъде поставен - веднага след помпата или на 30 метра от нея няма значение, но обикновено се поставя след помпата, ако не е потопяема, разбира се.
Хидрофорът се поставя на отклонение и преди отклонението трябва да има обратен клапан, който да възпрепятства връщането на водата обратно през помпата, когато тя бъде изключена.

:yawinkle:
VLADO66 - майстор
infomar написа:
crez написа:
................Единственото условие е, че ако я извадиш от кладенеца веднага трябва да я слажиш в кофа с вода, да не стои суха. Вераятно за да не ръждясва, знам ли??? :?
Това изискване важи ли за всички типове и модели потопяеми помпи, или само за някой? Доста изненадващо, понеже мислех да я пускам само когато имам нужда, а в другото време от гледна точка на сигурността, да я вадя. Доста неприятно да я държа в кофа с вода.
Да нямаш някаква грешка, или нещо не си разбрал?

Това дали се отнася и за Gardena - 6000-5 Автоматик?
Изображение
Чудя ти се защо зорлем буташ двигател под водата.Вземи си един нормален хидрофор/може и с ежектор/,направи му едно къще като Стив и си в играта.Ето ти един - http://www.argo-market.com/Products/Details/1292 -Драгозов ще каже дали е читав.
dragozow - майстор
За първи път чувам помпа да се съхранява в кофа или бидон с вода, твърдя че продавам много потопяеми и сондажни помпи и няма такова нещо. В линка е оригиналната инструкция на помпата и там не се споменават подобни глупости:
https://www.dropbox.com/s/ljcm88xn2cixx ... 20Pump.pdf
Частите са неръждаема стомана, месинг и пластмаса(влючително и винтовете) и няма какво да ръждяса. Конкретно тази помпа няма големи тласъци, балона можеш да го поставиш някъде и да пробваш, гарантирано намалява включванията. Повечето съвременни помпи нямат проблем с броя включвания, забележете че тази помпа е предвидена точно за това. Течащото казанче не е проблем на помпата, а трябва да се оправи. Аз имам помпа с електронен пресостат, но казанчетата са ми в ред.
hidrazin - майстор
Той е писал още в първия пост че водното му огледало е на 8 метра. С такава дълбочина ще е на кантар
ако ползва обикновен хидрофор, а това с ежектора е ялова работа. Да вземе вместо къщичка са си копне
една шахта два метра дълбока. И в нея да си слага каквото иска.
:partyman:
infomar
paparosko написа:
..............За това къде ще бъде поставен - веднага след помпата или на 30 метра от нея няма значение, но обикновено се поставя след помпата, ако не е потопяема, разбира се.
Хидрофорът се поставя на отклонение и преди отклонението трябва да има обратен клапан, който да възпрепятства връщането на водата обратно през помпата, когато тя бъде изключена.:yawinkle:
Благодаря за идеята.

Имаш това в предвид като изпълнение?
Изображение

При тази схема нещо настройва ли се по балона? Мисля че няма какво да се настройва защото няма как - тръбата ще влиза директно в него. По помпата също няма какво да се настройва. Ако помпата достави вода с налягане - примерно 3 бара (един минус за кладенеца и още един минус за отстоянието - остават около 3 бара), то балона ще се надуе до 3 бара и толкова. Когато има консумация ще започне да се източва вода от балона докато налягането спадне до - :? и тогава ще се включи помпата.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 26

Тема "Хидрофорна уредба за къща без буферен съд - само с преостат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: