Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
andon1980 - специалист
Здравейте колеги
Като начинаещ в тази област имам няколко въпроса но преди това да вкарам малко разяснение.Имам селски имот в планината само че в него няма вкарана питейна вода.Питейната вода е изворна прекарана от всички жители на махалата и не се заплаща на никого.Не е проблем да се прекара от съседа там си имат някакви документи кое семейство по колко метра е копало и тъй като тя е без пари мисля че няма да има проблем.Интересува ме с какви тръби да я направя тази инсталация,прочетох за бързи връзки искам да питам надежднни ли са ,мога ли аз сам да си я направя че искам върху двора да наредя останалите ми от покрива тикли и да циментирам.На каква дълбочина да се закопаят тръбите какъв цолаж и всичко от тоя род.Благодая предварително
LazarGanev - "Велик майстор"
Черен полиетилен ф 25 на 60-80см дълбочина, е може и 50, ако са скали. :)
Последна промяна от LazarGanev на нед юни 28, 2009 10:34 am, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
Лазаре много съм обикалял като малък по чукарите с дядо и по реката той ме водеше на много изворчета .Та мисълта ми е как са хванали изворна вода и са я вкарали във водопровод , понеже било без пари предполага без помпа и без ток . Как осигуряват някакво налягане .Щото има разни каптажи които после потичат като чешми които не се спират текът си с чучур .Предполагам в случая имат изграден водоем който е по нависоко от махалата ,и после по самотек към чешмите.Тука в Китен имаме една чешма тече от години с минерална вода.
Каналски - специалист
andon1980 написа:
...
Малко Извън Темата :)
Според мен няма "безплатни" подземни и повърхностни водоизточници ... това че някой не се е намесил да ви усложнява живота си е друга тема. Причината е, че са изключителна държавна собственост и ползването им подлежи на наблюдение, отчет и контрол.
По Темата:
Имаш в Асеновград компетентна фирма на тема "Полимерни тръби". Могат да ти предложат Минимум два начина за връзка на тръбите. Всичко зависи колко пари си решил да дадеш. За диаметрите, в случаят при теб (за къща), нещата са свързани повече с конструктивни особености, а не толкова с хидравлични. Т.е. ориентир ще е единствено пак цената. За дълбочината, всичко около/между (60)80-100cm е добре ....
Милен - майстор
За сега са безплатни за битови цели и подлежат само на регистрация в съответната басейнова дирекция http://www.moew.government.bg/ns/2006/u ... te-23.html След някоя и друга годинка някой избран от нас "управник" може да реши че няма безплатен обяд и да ти сложат водомер и на кладенеца :evil:

Интерсно какво и е налягането на тази изворна вода, може да му трябва и хидрофорна система
filmatoplo - майстор
Оня ден и аз си прикарвах вода на место дадено от общината за ползване в животновъдната и индустриална зона 3 км от града ,та общинския багер копа безплатно и ние 10 човека си финансирахме тръбите -полиетилен фи-50 . 200 метра тръба и скоби ,по 60 лева на човек .
andon1980 - специалист
Благодзаря ви за бързите отговори ,сега ще напиша и малко разяснения.Мисля че тръбите няма да могат да се закопаят на повече от 50 см надълбоко защото къщите са въху скали.Копаех една подпорна стена за да направя зид и да се терасира двора и достигнах 50 см максимум.Ако увия тръбите с някаква защитна изолация да не замръзват или просто зимата да оставя чешмата леко да капе няма ли да върши работа.Надморската високина е 1200 метра тази зима имаше над метър сняг.Водата е прекарана по следния начин-хванато е малко изворче и е направен бетонен бункер и оттам с метални тръби се захранва махалата.Едно време голяма част от хората са работили в мините наоколо и всичко е правено с държавни материали и изпълнението както аз виждам е безупречно.Тъй като са били много семейства това поточе е недостатъчно затова са копали 3 км по нагоре хванали са друг извор който е вкаран пак в тоя каптаж.Лятото в най голямата жега водата излиза от преливника така че едва ли ще има проблем с пресъхване и такива щуротии.Сега обитателите са 5 човека а преди са били около 80.Държавата може да си навре закона за водното право в задниците горе е доста забутано едва ли някой ще бие толкова път за да събира стотинки ама знае ли се мизерниците може и това да направят.В Асеновград има завод Пластек смятах от тях да взема тръби някой ако може да ме ориентира за цени че искам да пускам захранване за басейнче и езерце все пак вода без пари нищо не пречи.И още веднъж благодаря за отговорите ще чакам още малко разяснения

Тема "Въпрос около захранване на имот с вода?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: