• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
leoncho - специалист
Здравейте,
Въпросът ми е хипотетичен, умувам за покупка на място и последващо свързване към канализация.
Мястото е на скат, денивелация около 10 метра при дължина около 35 метра и след това хоризонтален участък до съществуваща шахта около 40 метра. Как трябва да е изпълнена канализацията, "хоризонталини" и вертикални участъци, наклони, ревизии, шахти и прочие? Ще се свърва еднофамилна сграда с непостоянно обитаване, вила, демек, за около 4 човека. Казвам около, щото чат пат ще има и гости. :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
Работи се по проект, проектантът ги мисли тези неща :wink:
leoncho - специалист
LazarGanev написа:
Работи се по проект, проектантът ги мисли тези неща :wink:
Мислиш ли, че това не го знам?!
Отговорът ти е безсмислен. Това е форум направисам, ако не можеш да дадеш смислен отговор не виждам причина да пишеш.
schuldiner - майстор
Добре де, аз ако ти дам съвет и ти вземеш да ме послушаш, а няма кой да ме поправи...
Примерно: Къща - канал вертикално, после хоризонтално 1-3% на 5-6 м от къщата с една ревизия - изгребна яма 1 кубик с плътен капак - преливник с тръба по наклона - ревизия с шахта за утаяване (60/60/60) - тръба по равното към общата канализация с една-две-три ревизии, последната близо до връзката с голямата тръба.
Изгребната яма няма да я гребеш, просто да се прави разлика с попивна. Шахтата след денивелацията е да събере избързващата вода. Предполагам там трябва да има и отдушник.
За ревизиите не съм много сигурен, но от опит... над 7-8 м е много трудно ръчкането. В краен случай ще си отвориш ревизии при нужда, а за начало само една-две на равното. На тръбата по наклона мисля няма нужда.
big_death - специалист
Е каква толкова философия има ? ПВЦ тръби 110 мм. или ако си на село и са ти по ръка подциковани напоителни тръби 4 цола. Правиш си шахти с малък утайник-ревизия на всяка чупка или през 5,6 метра . при хоризонталните участъци гледай да имаш наклон около 2-3 см. на метър .Ската няма какво толкова да го мислиш , но ако те притеснява нещо можеш и там да сложиш една шахтичка колкото да се подсигуриш и това е . Чак па специалисти и не знам си какво не са ти нужни - всичко е въпрос на желание и средства .
ПП. Забравих да препоръчам чистене на шахтите един път годишно и пускане на голямо количество вода с цел изчистване на тръбите . Аз го правя тоя номер като запушвам в най-долната точка или шахта тръбата , пускам помпата от кладенеца и чакам да стигне водата до най-горното ниво на шахтата която е най-високо и като се напълни спускам и така докато не изкарам чиста вода .
schuldiner - майстор
Абе за философия има си! Нали се сещаш, че не е много приятно да преправяш вече ползваната система...
LazarGanev е прав, че си иска специалист тази работа, точно заради детайлите и бъдещото обслужване. Тука рискът си е за питащия. Ние помагаме според силите си, ма лично на мен не ми се иска да придобивам по-голям опит, че да съм безгрешен.
leoncho - специалист
schuldiner написа:
Абе за философия има си! Нали се сещаш, че не е много приятно да преправяш вече ползваната система...
LazarGanev е прав, че си иска специалист тази работа, точно заради детайлите и бъдещото обслужване. Тука рискът си е за питащия. Ние помагаме според силите си, ма лично на мен не ми се иска да придобивам по-голям опит, че да съм безгрешен.
Точно така, рискът е за питащия.
Затова искам да събера повече информация кое как се прави. Щото има специалисти и специалисти, а и всяка работа може да се направи по трудния или по лесния начин. :wink:
LazarGanev - "Велик майстор"
Щом сега щекупуваш място и ще строиш проекта не можеш да го избегнеш, не можеш да си го направиш, дори и да знаеш правилата и наредбите, а ти не ги знаеш, щом задаваш тези въпроси. Без проект не можеш да узакониш никакво строителство, ВиК проекта е задължителна част от цялата бумащина - за добро или за лошо. Направи си проекта и ела да го обсъждаме, ако искаш, ама тя рибата още в морето, пък ние да се пънем да гадаем какво ще предвиди проектанта. Не знам колко сериозни отговори очакваш. По-разумно е да попиташ за линк към наредбата.
leoncho - специалист
LazarGanev написа:
Щом сега щекупуваш място и ще строиш проекта не можеш да го избегнеш, не можеш да си го направиш, дори и да знаеш правилата и наредбите, а ти не ги знаеш, щом задаваш тези въпроси. Без проект не можеш да узакониш никакво строителство, ВиК проекта е задължителна част от цялата бумащина - за добро или за лошо. Направи си проекта и ела да го обсъждаме, ако искаш, ама тя рибата още в морето, пък ние да се пънем да гадаем какво ще предвиди проектанта. Не знам колко сериозни отговори очакваш. По-разумно е да попиташ за линк към наредбата.
Не съм писал, че сега ще строя. Има съществуваща постройка, която трябва да се постегне, да не кажа, че някои части трябва да се преправят. Има ток и вода, но канала е на яма, попивна, а това не е добре.
Затова и питам за свързване към съществуваща канализация.
Andri01 - майстор
По спомен: трябва ти разрешение за включване към канала ,а за него ти трябва проект. Но ,най добре ще ти кажат във ВИК...за съжаление не са от най-учтивите и бързите там,но...ce la vie!
  • 1
  • 2

Тема "Направа на мръсен канал при голяма денивелация." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: