• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте,

Решил съм да сменям тази година помпата, с която си поливам градинката в двора. Сегашната ми помпа е твърде стара, на изхода е едва 3/4, докато на входа позволява 1'', преди да я включа се налага да кърцам :D с ръчната помпа, за да й помогна да подкара вода, тъй като при всяко изключване дърпа въздух от охлюва. Та, накратко, бихте ли ми препоръчали каква помпа е нужно да закупя? Искам като включа в контакта, водата да тръгва, без да се налага да кърцам всеки път.

Разглегдах в интернет, но има твърде много модели и направо се обърках. Какви точно показатели са ми нужни и трябва да гледам?

Поливам направо с маркуча, когато поливам тревата слагам пръскало.

Иска ми се поливането да става по-бързо отколоко е в момента. Ако изхода на помпата е 1'' вместо 3/4 има ли осезаема разлика?

Не знам на колко метра и била набивана.

Характеристика на сегашната помпа също нямам, твърде стара е, за да разбера какъв модел е.
шоп - майстор
чет апр 16, 2020 3:42 pmnanook написа:
Не знам на колко метра и била набивана.
От написаното разбирам, че имате набита в земята тръба.

От някъде смуче въздух и понеже долу, на края на тръбата няма монтиран смукател и обратна клапа е нормално на подкачите първо с ръчната бутална помпа. То по принцип така набитите тръби първоначално идеята им е била да се куплират по този начин ( ръчна + ел.помпа) Макар, че колегата lov многократно е показвал тук хитроумно приспособление за този случай.


Ако имаш маркуч 1'' е логично да не правиш редукции и да минаваш на 3/4''. Дебита при 1'' ще е по-голям.


Няма лошо да си купиш нова помпа, но важното в случая е да направиш ХЕРМЕТИЧНА смукателната линия.
Ще приложа снимка, за да се добие представа. - https://i.imgur.com/seUlWll.jpg
шоп - майстор
Положението е трагично. Махайте я тази Вида с дървен чеп и лоена набивка, без кошух за охлаждане на ел. двигателя.

Сложете си нова помпа, ако не разбирате викнете човек да помогне с или без пари. Помпата не може да стои навън без никаква зашита. Или я вкопайте в шахта или и направете "къщичка".
Успехи!
:oops: :roll: :-D

Ами, аз нали за това питам, ще я махам, но не знам с каква да я заменя. Все си мисля, че като купя нова ще успея да я вържа на мястото на старата (аз и тази всяка зима я свалям, на пролет пак я слагам). Иначе има един ламаринен похлупак отгоре, който стои по принцип :D Дайте конкретен пример с каква помпа да я заменя, моля.

Между другото, коляното преди крана ако го махна, мога да мушна помпата под мивката, където ще е по-защитена от външните условия. Има ли проблем, че ще е долепена до къщата в такъв случай?
шоп - майстор
чет апр 16, 2020 7:10 pmnanook написа:


Между другото, коляното преди крана ако го махна
Между тройника,който свързва набитата тръба, ръчната бутална помпа и ел помпата имате няколко КИЛОГРАМА излишни фитинги. Всеки фитинг е реална предпоставка системата да дръпне въдух!!!!
Cpk - специалист
Същия тип помпа имах, само че на кладенец и без ръчна помпа. Вместо дървения чеп й залепих с поксипол спирателен кран, а върху него метална фуния /изрязана бутилка от водка Абсолют/. Развивам кранчето, наливам вода във фунията докато се напълни тръбата и завивам. След поливката затапвах края на маркуча или го вкарвах в голяма бутилка с вода. Така водата в системата се задържаше по седмица-две.
Димитър Димов - специалист
Такава помпа с такъв чеп ми служи вярно повече от 35 г.,без ремонт.Зарежда се в началото на сезона,в края на сезона се прибира на сухо. Един ден като предаде богу дух, се надявам да намеря нещо толкова издръжливо.
fbr - майстор
Абе тя и моята е нейде на тези години, даже зимува на мястото си, само изпускам водата от смукателната част. Преди мнооого години, спря да изключва центробежния, сега е с някакво реле, от пералня ли, хладилник ли, забравих. Ама и аз се замислям да я сменям, и знам, че ще се налагат повече грижи, а и сигурно няма да изкара толкова време. Ама па няма да живеем с орлите.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Извинявайте, но ми заприлича на това:
[url][/
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Градинска помпа за поливане в двора" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: